Eesti Päevaleht: Sven Sesteri lootusetu katse: valitsus saatis ministri uute katteallikate järele (Urmas Jaagant)

28.04.2015Meediakajastus

Hotellide käibemaksu tõus võib pehmeneda, jutuks oli ka kütuseaktsiisi tõusu vähendamine.

Valitsuse eilne kabinetiistung pidi kestma kella kolmeni, kuid ministrid ei olnud arutelu lõpetanud ka tund aega hiljem. Oli ka põhjust, sest valimislubaduste katteallikate, eelkõige kütuseaktsiisi tõusu pärast tekkinud kära ei taha vaibuda ja eelarveauk vajab katmist. Rahandusminister Sven Sester esitas valitsusele mitu ideed, mida sai teiste ministrite jaoks üllatusena juba nende esitlemise ajal Delfi portaalist lugeda.

Palgakärbe jääb ära

Sesteri pakett sisaldas näiteks mõtet jätta ära hotellide käibemaksu erandi kaotamine ja loobuda 2019. aastaks planeeritud kütuseaktsiisi tõusust. Need ideed laideti sellisel kujul kohe maha, sest Sesteri pakutud katteallikad ei sobinud. Näiteks pakkus ta avaliku sektori kulutuste senisest tõsisema kokkutõmbamise, mis Eesti Päevalehe andmetel sisaldanuks palkade kärpeid ja toetuste vähendamist. Sellised asjad on teiste ministrite jaoks välistatud.

Pehmemas sõnastuses võttis Sesteri paketi valitsuse pressiteates kokku peaminister Taavi Rõivas: „Ootame rahandusministeeriumilt veel ettepanekuid, kuidas puudujääki katta.”

Veidi rohkem leidis kaalumist Sesteri mõte tõsta alkoholi- ja tubakaaktsiisi peale kokku lepitud tõusude veel 5% juba 2016. aastal. Teadupärast tahtsidki võimuliitu loonud erakonnad alguses tõsta mõlemat aktsiisi kohe ja järsult, ent siis põrgati tootjate õigustatud ootustele.

Alguses jõuline valitsus on hakanud vähehaaval järele andma. Esialgu oldi hotellide järsu käibemaksu tõstmise teemal otsustavad, aga täna kaaluti kabinetis juba pehmemat varianti. Valitsus leidis, et analüüsida tasub kaubandus- ja tööstuskoja ettepanekut, mille järgi võiks käibemaksumäära tõsta mitme aasta jooksul väiksemate sammudega. Ent see tähendaks, et tulusid on mujalt juurde vaja.

Ka kütuseaktsiisi tõusu põhjendas valitsus algul tugevalt. Kuigi Sesteri eile pakutud mõte ei paista sobivat, räägitakse valitsuses nüüd järjest rohkem, et kütuseaktsiisi tõus ei ole kivisse raiutud, targem on igal aastal hakata jälgima, milline mõju aktsiisitõusul on ja kas naaberriigid tulevad kaasa.

Koalitsioon rabeleb seega keerulises seisus, mida ei tee kergemaks soov võimuleppesse kirja pandust igal juhul kinni hoida. Sven Sester kinnitas Delfile antud intervjuus, et koalitsioonileppes lubatut ei muudeta. Seni veel.

„Praegu ei ole avatud koalitsioonilepet, et võimalike maksukoormuste või toetuskoormuste muudatusi üle vaadata. Ma loodan, et saame (eelarve – U. J.) tasakaalu ka ilma selleta,” usub rahandusminister, kes peab juba homme minema ministrite ette uute katteallikatega.

Eelarvenõukogu tahab tasakaalu

Eesti eelarvepoliitikat hindav sõltumatu eelarvenõukogu leidis äsjases analüüsis, et Eesti valitsussektori struktuurne puudujääk võib juba sel aastal olla 0,5%. See tähendab nõukogu hinnangul, et valitsus peab leidma nii palju katteallikaid, et eelarve oleks struktuurselt vähemalt tasakaalus kõigil neljal aastal. Selleks on omakorda vaja, et juba järgmisest aastast oleks eelarve nominaalses tasakaalus. Rahandusministeeriumi prognoosi järgi saabub nominaalne tasakaal alles 2018. aastal.