Eesti Päevaleht: Tanel Ross: haigekassa on miinuses, sest inimesed on haigemad (Marta Jaakson)

05.09.2016Meediakajastus

Haigekassa juhatuse esimees on optimistlik, et jõuab aasta lõpuks miinuse vähendada 20 miljoni euroni.Esimese poolaasta lõpuks oli haigekassa kahjum üle kolme korra suurem kui eelarves planeeritud: üheksa miljoni asemel 33 miljonit eurot. Haigekassa juhatuse esimehe Tanel Rossi selgitusel on selle taga peamiselt kolm tegurit.

Rossi sõnul on suurim miinuse tekitaja haigemad inimesed. Nii veebruaris kui ka mais oli ajutisel töövõimetuslehel prognoositust rohkem inimesi, see tähendas haigekassale loodetud sotsiaalmaksutulu asemel kulusid. Poolaasta jooksul tuli hüvitisi maksta 7,7 miljonit eurot rohkem kui eelmise aasta samal perioodil.

Teine suur lisakulu on haiglate ületöö. Kuigi haigekassa analüüsist nähtub, et ületöö on olnud stabiilses kasvus juba viimased kolm aastat, pole prognoos sedavõrd suure töömahuga arvestanud. Sel aastal on ületööd lausa 50% rohkem. Rossi sõnul on enim ravi vajatud kardioloogia ja neuroloogia valdkonnas.

Kolmas haigekassa kahjumi kasvataja on C-hepatiidi uus ravim. Esiti prognoosis haigekassa ravimi vajajate hulgaks u 360 inimest, ent nüüdseks on ravi soovijaid u 500. C-hepatiidi ravimi kulu on umbes viis miljonit eurot.

Ei nõustu möödapanekuga

„Planeeritu ja tegeliku erinevus eelarveaasta sees on tavapärane ega ohusta haigekassa finantspositsiooni,” kinnitas Ross. Ta rõhutas, et haigekassa reservis on 190 miljonit eurot, mis on ligi kaks korda rohkem kui riigi ette nähtud miinimum. See tagab Rossi sõnul selle, et haigekassa kohustused saavad järgmistel aastatel kaetud.

Rahandusminister Sven Sester on märkinud, et sedavõrd suur prognoosi ja tegeliku finantsseisu erinevus on suur möödapanek, ent Ross sellega ei nõustu.

„Me ei pea kartma, et haigekassal on näpud põhjas. Oleme teinud endast parima, et eelarvestada. Rõhutan, et need ühekordsed tegurid on kaetud prognoositud ühekordsete laekumistega,” kinnitas Ross. Varasemate aastate analüüsile toetudes loodab haigekassa, et teisel poolaastal on inimesed tervemad ja käivad rohkem tööl, makstes ühtlasi rohkem sotsiaalmaksu.

Küll aga tõdes Ross, et haiglate ületöö on küsimus, mis tuleb haigekassa nõukogu istungil arutlusele võtta.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski esitas rahandusminister Sven Sesterile avaliku pöördumise, et leida lisaraha Eesti ravikindlustussüsteemi jätkusuutlikkuse tagamiseks. Ossinovski põhjendas, et haige­kassa peab oma tegevuses lähtuma ravi­- kindlustuse põhiees­märkidest ja rahaliste kulutuste mahtu tuleb hinnata sellest olenevalt. Seetõttu ei saa tema hinnangul panna haigekassat vastutama riigieelarve, sh valitsussektori struktuurse eelarvepositsiooni eest.