Eesti Päevaleht: Võimuliidu eesmärk: suured lubadused töösse saja päevaga (Urmas Jaagant)

15.04.2015Meediakajastus

Kuna lubadused nõuavad seaduste muutmist ja riigikogu läheb puhkusele, on aega isegi vähem.

Taavi Rõivase valitsus astus ametisse 9. aprillil. Juba 18. juuliks ehk saja päevaga pärast ametisse astumist peaksid kõik suuremad lubadused uue valitsusliidu soovi järgi juba täitmise poole liikuma. See selgub Eesti Päevalehe käsutuses olevast valitsusliidu tegevuskava tööversioonist. Tegevuskava lõplikku versiooni arutatakse juba täna valitsuse kabinetiistungil.

Mõne lubaduse puhul koalitsioon siiski kahtleb, kas nii kiiresti jõuab, seetõttu on need märgistatud küsimärgiga. Aga siht on selge: esimese ja teise lapse toetuse suurendamise, madalapalgaliste maksutagastuse, lasterikka pere lisatoetuse ja tulumaksuvaba miinimumi tõstmise kohta peab olema valijatele midagi ette näidata juba hiljemalt saja päeva pärast.

Selleks et kõigega soovitud ajaks valmis jõuda, peaks valitsuse töötempo olema väga kiire. Kuna pea kõik suured lubadused nõuavad seaduste muutmist, tuleb eelnõud ette valmistada ja parlamenti saata enne, kui riigikogu läheb suvepuhkusele. Viimane istung peetakse ametlikult juba 11. juunil. Seega on valitsusel aega alla saja päeva.

Ees erakorralised istungid

Loomulikult on alati võimalik kokku kutsuda ka erakorralisi istungeid ja võib olla üsna kindel, et neid sel suvel ka korraldatakse. Seda nõuavad kahesugused lubadused – need, mis mõjutavad eelarvetulusid, ja need, mis tõstavad mingeid makse.

SDE fraktsiooni esimees Andres Anvelt ütles, et asjad, mis mõjutavad sügisest eelarveprotsessi, tuleb kiiremas korras parlamenti saada. Need peavad olema töös, enne kui parlament hakkab 2016. aasta eelarvet arutama. „Maksutõusud aga peavad seaduse järgi olema vastu võetud pool aastat enne jõustumist,” sõnas ta. „Nii et on üpris kindel, et tulevad erakorralised istungid. Muidu ajast kindlasti ei jätku.”

Ka opositsioon on juba arvestanud, et suvepuhkus tuleb lühem. Keskerakonna fraktsiooni juht Kadri Simson tõdes, et kõige kiirem on koalitsioonil just maksude tõstmisega, mis vajab pooleaastast etteteatamist. „Kuna meie peame neid maksutõuse ebaõiglasteks, siis me nende vastuvõtmist kergeks ei tee,” lubas Simson. Tehakse muudatusettepanekuid ja esitatakse küsimusi ning kui vaja, ollakse valmis ka ööistungiteks.

Aktsiisitõusuvastane kampaania

Eile loodi sotsiaalmeedias, täpsemalt Facebookis keskkond „„Ei” kütuseaktsiisi tõusule”. Juba esimese päeva pärastlõunaks oli sellega liitunud pea 30 000 Facebooki kasutajat.

Algatajad märgivad lehel: „Uus valitsus tahab tõsta kütuseaktsiisi, et saada raha riigikassasse, kuid palgad jäävad ikka samale tasemele.” Lehel olevast infost võib aru saada, et kavandatakse ka kütuseaktsiisi tõusu vastaseid protesti-aktsioone.

„Lähipäevadel selgub täpsemalt, millal aktsioonid Eesti suuremates linnades aset leiavad,” seisab lehel.

Selle veebilehega on ühendatud teinegi Facebooki keskkond „Kütuseaktsiisi tõstmine on kuritegu”, millega on ühinenud ligi 16 000 inimest.
Esimesed lubadused saavad stardi uuel aastal

Esimesena peaks jõustuma tulumaksuvaba miinimumi ning esimese-teise lapse toetuse tõus.

•• Esimese ja teise lapse toetus 60 euroni

Eelnõu: riiklike peretoetuste seaduse muutmise eelnõu Vastutaja: sotsiaalkaitse-minister Margus Tsahkna (IRL)

14,3 mln €

•• Puuduses oleva pere toetamiseks toimetulekutoetuse määr 130 euroni

Eelnõu: riigi eelarve-strateegia 2016-2019 Vastutaja: rahandusminister Sven Sester (IRL)

3,4 mln €

•• Tulumaksuvaba miinimum 205 euroni kuus

Eelnõu: tulumaksuseaduse muutmise seaduse väljatöötamiskavatsus Vastutaja: rahandusminister Sven Sester (IRL)

28 mln €

•• Töötute vanemate paremaks abistamiseks kuni 8-aastase lapse vanematele samad toetusmeetmed, mis kehtivad kuni 24-aastastele noortele Eelnõu: tööturuteenuste ja -toetuste seaduse muutmine Vastutaja: tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev (SDE)

? mln €

•• Madala sissetulekuga töötavatele inimestele iga-aastane tagasimakse süsteem. Makse suurus arvutatakse lahutades absoluutse vaesuse piirist 35% inimese brutokuupalgast ning korrutatakse töötatud kuude arvuga Eelnõu: madala sissetulekuga töötavate inimeste tagasimakse süsteemi kontseptsioon Vastutaja: rahandusminister Sven Sester (IRL)

38,1 mln €

•• Igale kolme ja enamat last kasvatavale perekonnale 200-eurone lasterikka pere toetus täienduseks kehtivale 100-eurosele kolmanda ja enama lapse toetusele Eelnõu: Riiklike peretoetuste seaduse muutmise eelnõu Vastutaja: sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna (IRL)

17,3 mln €

•• Sotsiaalmaksu määra vähendamine 1% võrra, kompenseerides ravi- ja pensionikindlustuse osa riigieelarve muudest tuludest

Eelnõu: sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse väljatöötamiskavatsus Vastutaja: rahandusminister Sven Sester (IRL)

40,5 mln €