Ekspress.delfi.ee: Rahandusminister, suuraferist, endine Miss Estonia ja salapärased ärid Malta saarel (Sulev Vedler, Kirsti Vainküla)
19.05.2015MeediakajastusKes kellega käib
Sven Sester on seotud ettevõttega, mille omanikering ulatub Maltale ja sealt Eesti kõigi aegade ühe suurema maksupettuse loojani.
Rahandusministriks saades teatas Sven Sester , et astub tagasi kinnisvara arendamisega tegeleva osaühingu Baltic Real Investments (edaspidi BRI) nõukogu esimehe kohalt.
Enamik seda uudist kuulnuid kehitas ilmselt õlgu. Tegemist pole esimese suurusjärgu ettevõttega. See pole mingi Merko, Tallink ega Eesti Energia.
BRI tuntuim vara on Tallinna kesklinnas Roosikrantsi tänaval asuv Santa Barbara hotell. Kolm tärni, 53 numbrituba, maja all Baieri kelder, kus saab saksapäraseid sööke ja head õlut.
Hotelli omamist arvestades on loogiline, et Sester ei viskunud ministriks saades kaitsma ideed tõsta järsult majutusasutuste käibemaksu. Milleks vanadele sõpradele käru keerata?
Sester oli BRIga seotud tervelt 23 aastat (1993–2015). Töötas seal direktorina, hiljem valiti peremehi esindavasse nõukogusse, seejärel nõukogu esimeheks.
Tinglikult võib Sesterit endiselt firmaga seotuks nimetada, sest äriregistrisse pole jõudnud avaldust tema tagasiastumise kohta. Avalike paberite järgi juhib minister BRI nõukogu edasi.
Nutikas peremees
Nõukogus osalemine tähendab omanike esindamist. BRI-l on kaks osanikku. Suurperemees on Dmitri Saveljev . Ekspress mainis teda juba sügisel 2004. Tookordne lugu teatas, et jõmmikütina populaarsust kogunud Sester töötas rikka venelase heaks.
Just Saveljevilt saadud laenu abil pääses Sester 2003. aasta kevadel Res Publica ridades parlamenti.
Sester kirjeldas Saveljevit üliintelligentse, suure lugemuse ja visioonirikka mehena. “Kui talle mõni asi huvi pakkuma hakkab, siis ta arendab end selles põhjalikult. Kinkides oma naisele lilli, õpib ta ära selle lille ladinakeelse nimetuse. Seda tüüpi inimene on ta,” kiitis Sester.
Saveljevi kõrval on Baltic Real Investmentsil ka väikeosanik – viiendik firmast kuulub ühele salapärasele osaühingule.
Tolle juhatuse liige oli Sven Sester perioodil 1999–2003 ehk enne Riigikogusse pääsemist.
Firma omanikud jäid saladuseks. Paberite järgi kuulus firma ühel Belize’is (endises Briti Hondurases) registreeritud fondile. Aga tegelikult? Sester väitis tookord, et need olid “Saveljevi vanad sõbrad, Moskva ärimehed finantsalalt”.
Tänapäeval ulatuvad omandisuhted Ladina-Ameerika asemel Malta saarele ja sealt tagasi Eestisse. Viiendik Baltic Real Investmentsi (kus Sester oli või on nõukogu esimees) kuulub mitme ettevõtte kaudu Eva-Maria Vallastele .
Salatsev perenaine
Endist Miss Estoniat Eva-Maria Vallastet teavad tänapäeval vähesed.
Ta soovib end varjus hoida. Põhjus näib vägagi inimlik (ja parasjagu piinlik).
Proua Vallaste tähetund saabus 21 aastat tagasi. Märtsis 1994 krooniti ta – siis veel 19aastasena ja neiupõlvenime Laan kandes – Tallinnas Sakala keskuses peetud üleriikliku missivõistluse võitjaks. Tookord oli missivõistlus ühiskonnas peaaegu sama tähtis üritus nagu tänapäeval Eurovision.
14. eluaastast Sixtina modellikoolis õppinud preili Laane võit jäi aga tagaplaanile, sest parajasti raputas Eesti missindust kõigi aegade suurim skandaal. Miss Estonia kõrvalproduktina valitud teismeliste miss Kati Pobul pidi loobuma tiitlist, sest oli “mänginud” pornofilmis “Teiniorgiad”. Üldsuse tähelepanu koondus seksistaarile, mitte uuele esikaunitarile.
Võit missivõistlusel oli ideaalne start, et elus läbi lüüa, särada seltskonnaüritustel ja klantsajakirjade kaantel, saada oma ettevõtmisetele tasuta promo. Järgmised missid Enel Eha (1995) ja Helen Mahmastol (1996) tõusidki kohalike kuulsuste sekka.
Eva-Maria Laan rääkis Miss Estoniaks valimise järel, et unistab saada edukamat tüüpi ärinaiseks või supermodelliks. Teda nähti motomehe Mihkel Vaksi käevangus.
Kuid peagi neiu “kadus”. Ta andis vähe intervjuusid. 1999. aastal rääkis ta Õhtulehele oma abielust ärimees Raivo Juhansoniga ja väikesest tütrest. Selles loos ütles Eva-Maria enda kohta, et on “laisavõitu ja pole elus päevagi tööl käinud. Noh, kaks nädalat töötasin kuskil sekretärina.”
Skeemimeistrist abikaasa
Praegu, 16 aastat hiljem ja kolme lapse emana hoiab proua Eva-Maria veelgi madalamat joont. Ta on juba aastaid abielus Erik Vallastega , kes säras paarkümmend aastat tagasi Eesti majandustaevas nagu päike. Blond sihvakas mees kuulus nende edukate pintsaklipslaste sekka, keda iseloomustas enesekindlus ja läbilöögivõime. Sedasorti noored käitusid tulevaste maailma kuningatena: esmalt pistame tasku Eesti, siis lõunaosariigid Läti ja Leedu ning lõpuks kõik muu.
Vallaste ampluaa oli paberitega sehkendamine. Ta juhtis firmat Divec, kust Eesti ettevõtjad ostsid mitte ainult kohalikke firmasid (kuna need olid kohe ostmiseks n-ö riiulilt võtta, tekkiski mõiste riiulifirma), vaid ka palmisaartel registreeritud maksuvabasid kompaniisid koos varidirektoritega. Nende abil nihverdati maksudest kõrvale.
Vallaste päike loojus aga solgiämbrisse. See juhtus juulis 1999, kui maksuameti uurijad tungisid Diveci kontorisse ja viisid kaasa kastide kaupa pabereid. Maksuterminaatorite kätte langes rohkelt väga tundlikku infot paljude tuntud ettevõtjate kohta – muu hulgas ka nende äride kohta, mis olid maksude mõttes mustad nagu pilvine südaöö ja ei tohtinud iialgi välja tulla. Ärimeeste seljad kattusid hirmuhigiga ja oli ka põhjust – mõni neist pidi Divecist võetud materjalide põhjal tasuma maksuametile miljoneid.
Mais 2005 teatas maksuamet, et on teinud Diveci materjalide põhjal koguni 210 maksuotsust kogusummas 230 miljonit krooni ja et juhtunu tõttu hakkas ühiskond taunima offshore-kompaniide kasutamist.
Pärast seda kadus Erik Vallaste nagu tina tuhka.
Äriregister ei anna tema kohta praegu ühtegi seost. Kinnisturegister on tühi.
Päris maa alla vajunud ta muidugi pole. Kõige huvitavamat infot leiame tema kohta avalike kohtulahendite andmebaasist. Divecis toimunu tõttu pidas prokuratuur Vallastet kriminaalkurjategijaks. Tema ja Diveci teine ninamees Priiten Tamm sõlmisid alluvatega kahekordseid töölepinguid (ühed olid ettenäitamiseks Eesti võimudele ja teiste alusel käis tegelik palga maksmine) ning jätsid valeandmeid deklareerides tasumata suured summad tulu- ja sotsiaalmaksu.
Süüdistus kustus aga vaikse visinaga. Mais 2007 lõpetas Harju Maakohus prokuröri ettepanekul kohtuasja. “Tänaseks on kriminaalmenetlus kestnud ligikaudu 7,5 aastat. Sealjuures süüdistatakse kohtualuseid tegudes, mis on toime pandud aastatel 1994 kuni 1998. Eelkõige süütegude toimepanemisest möödunud pika ajavahemiku tõttu on tänaseks ära langenud või vähemalt olulisel määral vähenenud avalik menetlushuvi käesoleva kriminaalmenetluse jätkamiseks,” seisab kohtuotsuses.
Diveci kaks bossi pääsesid kriminaalkaristusest, ent kohtuotsus käskis neil hüvitada riigile tekitatud kahju – kahe peale solidaarselt veidi üle 33 000 euro ning Vallaste eraldi veel peaaegu 21 000 eurot.
Maksuamet kiusab!
Aegumisele rõhudes püüdis Erik Vallaste pääseda ka hiiglaslikust maksunõudest, mis Divecist leitud paberite põhjal talle isiklikult kaela sadas.
Maksuamet käskis tal 2001. aastal tasuda tagantjärele üle 470 000 euro tulumaksu. Muidugi ei maksnud Vallaste seda summat ära, vaid tõrkus ja venitas.
Paar aastat tagasi kaebas ta kohtule, et sundtäitmine on kestnud juba 16 aastat(!) ehk selgelt liiga kaua. Vallaste teatas, et sellise nõude tõttu pole tal olnud võimalust toetada isana oma kolme last ega abikaasat. “Igapäevased asjad, nt ajalehtede tellimine internetist ja internetis tarbeesemete, Skype’i kõneaja soetamine on kaebajale sisuliselt keelatud,” kurtis ta. Ta ei ole saanud sõlmida tervise- ega elukindlustuslepingut ning sõltub oma lähedastest.
Selline kirjeldus näitas, et Vallaste elu on täiesti untsus, kunagine täht on oma naise ülalpidamisel. Issand, milline kukkumine! Kes tahab, võib siinkohal poetada pisara või isegi mitu.
Delikaatne töö
Aga nüüd tasub pisarad ära pühkida, sest tegelik elu on teistsugune.
Maksuamet vastas kohtule, et Vallaste ise palus vahepeal võla sundtäitmise katkestada ja keegi pole tal keelanud tööl käia.
Ja jutt vaesusest… Aeg-ajalt nähakse Erik Vallastet lõunatamas Tallinna restoranis Gianni, mida tuntakse krõbedate hindade poolest (enamik liharoogi maksab üle 20 euro).
Töiste sidemete võrgustik Linkedin märgib Vallaste asukohtadena Šveitsi ja Eestit.
Guugeldamine näitab, et Erik Vallaste on seotud firmaga Prospera, mis tegeleb igasuguse ärialase paberitööga, sealhulgas maksuskeemide punumisega. Prospera kontorid töötavad Malta pealinnas Vallettas, Leedu pealinnas Vilniuses ja loomulikult Tallinnas.
Prospera on suuresti endine Divec. Diveci rahvas kolis sinna üle juba aastaid tagasi.
Prospera koduküljelt ei tasu otsida Erik Vallaste nime. Kuid mõnel veebiküljel on teda nimetatud nii Prospera asutajaks, konsultandiks kui ka tegevjuhiks.
Septembris 2009 pidas Vallaste Prospera esindajana Tallinnas toimunud üleilmsel maksuvõlurite konverentsil Intax Expo kaks ettekannet. Üks rääkis Malta ja teine Eesti firmade kasutamise kasulikkusest (vastavalt “Värske vaade Maltale” ja “Eesti eelised”).
Päriselus kasutab seda Malta-Eesti kombot ka tema abikaasa. Proua Vallastest on saanud “edukamat tüüpi ärinaine”, nagu ta unistas missiks saades.
Eva-Maria Vallastele kuuluvale osaühingule EM Lanzon laekub aastast aastasse suuri summasid Maltalt, salapärasest kompaniist Porta Holdings.
Tänu sellele saab Vallaste maksta endale väga kopsakaid dividende. Perioodil 2009–2013 sai ta omanikutulu 1,44 miljonit eurot ehk keskmiselt 289 000 eurot aastas.
Sellest võiks jätkuda, et tasuda abikaasa maksuvõlg ja anda talle nii palju “taskuraha”, et mees ei peaks kohtule kurtma, kuidas ta ei saa soetada isegi Skype’i kõneaega ja sõltub abikaasa suvast.
Kuid naisel pole vaja tasuda võlga, mis tekkis Diveci ajal, mil tema elas veel eelmise mehega. Vallastetel on sõlmitud abieluvara leping. Selle sisu pole avalik, kuid tõenäoliselt ütleb paber, et üks abikaasa ei pea vastutama teise rahaliste kohustuste eest. Muidu oleksid Sven Sesteri valitsemisalasse kuuluvad maksuametnikud juba ammu pere ühisvara kallale läinud. Praegu aga saab Eesti riik vaid pealt vaadata, kuidas naine rahas supleb ja mees vaesuses hädaldab.
Selle loo kirjutamise ajal ulatus Erik Vallaste maksuvõlg 469 685 euroni. Lisaks veel arvestuslik intress 875 802 eurot. Tegemist on ühe suurema eraisikust võlglasega Eesti Vabariigis.
Veel ettevõtlusmüstikat
EM Lanzon – mille asutas proua Vallaste ja mida vahepeal omas üks Küprose kompanii ja mis on nüüd tagasi Vallaste valduses – pole kunagise missi ainus ettevõte.
Ta juhib ka teist firmat, mis on osanik kolmes restoranis (Maikrahv, Vana Toomas ja Turg). Need asuvad siinses turistide mekas – Tallinna Raekoja platsi ääres. Sellegi osaühingu omanik on Malta ettevõte.
Eva-Maria Vallaste juhib veel kolmandatki firmat, mis omab kahe miljoni euro väärtuses kinnisvarainvesteeringuid. See ettevõte tegeleb kinnisvara arendamisega Abja-Paluojal Viljandimaal. Kuid ta on müünud ka sadade tuhandete eurode eest aastas nõustamisteenuseid Maltale.
Kolmanda Vallaste juhitava firma peremees on samuti varjatud saladuselooriga – omand on kantud esindajakontole Nordea panga Eesti filiaalis (märkusega, et omanik on mitteresident ehk võõramaine).
Meiliaadress on tegusal proua Vallastel seotud Prosperaga ehk sama ettevõttega, mida esindab tema mees. Seejuures kasutab naine aadressis oma neiupõlvenime Eva Laan.
Loomulikult on ka Prospera siinse haru omanik Maltalt.
Šikk eraelu
Tänu rahvusvahelisest bisnisest tulevale sissetulekule elab Eva-Maria Vallaste Eesti mõistes luksuslikult.
Oma ägedaid hetki jagab ta avalikult Facebookis.
Veebruaris jõi ta šampanjat Singapuri viietärnihotellis Mandarin Oriental, mida soovitatakse neile, kes huviks on luksus- ja bränditooted.
Detsembris käis ta lastega sama keti hotellis Taimaal Bangkokis ja seejärel Vietnamis Hanois (kus nad peatusid samuti viietärnihotellis).
Augustis pani eksmiss 30 000 euro eest müüki kasutatud Lexuse (LS460 AWD Long Executive). Kuulutuse kohaselt oli masin hästi hoitud ja harvaesineva nelikveoga, “mis Eesti talvetingimustes kunagi lumme kinni ei jää”.
Aprillis puhkas pere luksuskuurordis Kariibi mere saartel (Hollandi Antillid).
Detsembris 2013 viis puhkusereis naise Taimaale, Andamani meres paiknevale piimvalgete randadega Koh Lanta Yai troopikasaarele. Ja nii edasi.
Ühelgi fotol ei paista härra Vallastet. Seegi on teatud märk. Ülisuurel maksuvõlglasel ei tasu esitleda end sellisel viisil. Sest siis tekiks riigil huvi, kas ta on ikka paljas nagu püksinööp.
Üks värskemaid fotosid proua Vallaste Facebooki-seinal kujutab mullitava šampanjaga pokaale ning Moët & Chandoni Imperiali pudelit. See on üles võetud Kloogarannas, kus asub Vallastete kodu.
Tolle 21. aprillil tehtud pildi juures seisab kommentaar: “Kurja te nii kaugel elate, hädasti tahaks koos mullitada.”
Selle vastukaja autor on Kairi Sester , värske rahandusministri abikaasa, kes mullu sügisest saati pere teise lapsega kodus on. Proua Sester on töötanud näiteks Hesburgeri ketis turundusjuhina ja TV3s saatejuhina.
Kairi Sester on korduvalt Vallaste postitusi kommenteerinud ja talle sünnipäevadeks õnne soovinud. Proua rahandusminister ja proua eks-Divec on sõbrannad.
“Eva-Mariat tunnen ma tänu oma abikaasale ligi kümme aastat,” selgitab Kairi Sester Eesti Ekspressile. “Huvisid, mis meid ühendavad, on mitmeid. Üks suuremaid on huvi kokanduse vastu. Mis mulle tema juures väga meeldib, on see, et ta on üdini positiivne inimene.”
Ka rahandusminister Sesteril tasub Vallastele tänulik olla. Eva-Maria Vallaste tegi tunamullu tema koduerakonnale IRLile ühe suurema toetuse – 5000 eurot.
(Sven Sesterit teati Res Publicas “laekurina” ehk tema oli see mees, kelle kätte annetajad reaalselt raha andsid ja kes summad parteikassasse toimetas.)
Mis on edukuse mõõdupuu?
Eva-Maria Vallaste hääl on telefonis rõõmus. Ta hakkab aga pabistama, kui kuuleb, et Ekspress tahab teda usutleda. Ta räägib, et austab väga privaatsust ning on öelnud ära kõik intervjuud eri väljaannetele.
Aga miks? Kas see pole siis suur edulugu – miss, kes andis rahandusministrile tööd?
Selle peale tema toon muutub.
“No kui juba Sesteriga seoses, siis ma olen nõus…” annab proua Vallaste lootust.
Esmalt vahetame elektronkirju.
Selgub, et proua Vallaste ei pea end endistest missidest edukaimaks. “Sõltub muidugi, mida edukuse mõõdupuuna kasutada – dividendivõtjate top ei ole minu meelest parim määraja,” mainib ta Äripäeva dividendivõtjate edetabelit, kus Eva-Maria Vallaste paigutati naistest kümnendaks, kokkuvõttes 96. kohale.
Vallaste ütleb, et missiks saamisest on möödas üle 20 aasta ning tollest ajast ei oska ta enam jagada fakte, mis lugejatele huvi võiksid pakkuda.
“Miss Estonia võistlusel osalemine ja võitmine olid positiivsed ja huvitavad kogemused ning parim, mida sellest kõigest sain, on tänaseni säilinud suhted paljude teiste (endiste) Eesti missidega, kes kõik on toredad ja suurepärased inimesed,” kirjutab ta.
Oma äride kohta ütleb proua, et ta on pigem passiivne investor kui aktiivne ülesehitaja. “Seda joont olen hoidnud nii restoraniäris kui Baltic Real Investmentsi investeerides. Kui ligi 9 aastat tagasi tekkis võimalus omandada vene ettevõtjatelt vähemusosalus BRIs, oli see ahvatlev võimalus. Otsustuse juures sai määravaks ka see, et ettevõte oli korralikult kapitaliseeritud.”
Minister on tubli mees!
“Sven Sesterist olin eelnevalt kuulnud ja paar korda ka erinevates seltskondades temaga põgusalt kohtunud, kuid rohkem hakkasime suhtlema alles peale osaluse omandamist,” märgib edukas ärinaine oma sõbranna mehe kohta, kes ministriks tõusis. “Kuna olen BRIs passiivne vähemusosanik, ei ole ma sekkunud igapäevasesse juhtimisse. Mulle sobib, et enamusosanik Dmitri Saveljev on ise juhatuse liige nii BRIs kui ka Roosikrantsi Hotellis. See annab kindlustunde, et investeering on kaitstud. Sester on nende aastate jooksul olnud pigem kõrvaltvaataja, kes ei sekku operatiivjuhtimisse, ning BRI ja hotelli nõukogu esimehena on olnud eelkõige strateegiline nõuandja. Mis puutub Sesterisse, siis imponeerib mulle tema analüüsioskus ja süsteemsus samuti tema hea finantstunnetus ning majanduslikult lai silmaring.”
Kohtumiseks lepitud päeva hommikul saadab proua Vallaste uue kirja. Ta on ümber mõelnud. Ta soovib privaatsust säilitada. “Ma tõepoolest ei soovi oma elu avalikult kajastada.”
Ekspressi pärimise peale vastab Sven Sester: “Eva-Maria ja Erik Vallaste on minu ja minu abikaasa tuttavad. Erik Vallaste maksuvaidlustes ei ole ma osapooleks.”
Salapära jätkub.
See kõik näitab, et Eesti on väike riik, kus kõik tunnevad kõiki ning maksude kogumise eest vastutava rahandusministri ning ülisuure maksuvõlaga skeemimeistri vahel seisab vaid üks kena, kunagi misskrooni kandnud naine.
MISSI JA MINISTRI SIDEMED
Skeem näitab, kuidas on äride kaudu seotud endine miss Eva-Maria Vallaste ja rahandusminister Sven Sester.
Erik Vallaste nimi ei esine üheski avalikus registris.