Epl.delfi.ee: IRL torkas kooseluseaduse õhkõrna kokkuleppe suure pauguga lõhki (Urmas Jaagant)
28.01.2016MeediakajastusKooselu rakendusaktide kokkuleppes kindlad olnud poliitikute kuudepikkune töö lendas eile hommikul vastu taevast. Mis nüüd edasi saab, ei tea keegi.
„Oli kokkulepe, enam ei ole,” ütlevad sotsid riigikogu koridorides õlgu kehitades. See ongi kõige lühem kokkuvõte sellest, mis viimastel päevadel kooseluseaduse rakendusaktidega on toimunud.
Eesti Päevaleht kirjeldab, kuidas läbi higi ja vaeva sündinud kokkulepe eile hommikul kaardimajana laiali lagunes.
24. jaanuar 2016
Poolteist aastat pärast kooseluseaduse vastuvõtmist olid kolme koalitsioonierakonna juhid viimaks niikaugel, et rakendusaktide riigikogus 51 häälega vastuvõtmine oli sisuliselt kokku lepitud. Jevgeni Ossinovski, Taavi Rõivas ja Margus Tsahkna lõpetasid arutelu hilisõhtul. Kokkuleppe sisu on Eesti Päevaleht juba pikemalt kirjeldanud. Kokkuvõttes: erisooliste kooselu jääb seadusesse, lapsendada otseselt samasoolise paari piires ei saa, aga leitakse muu lahendus, et lapse õigused oleksid tagatud, põhiseadusse kirjutatakse sisse, et abielu saab olla ainult mehe ja naise vahel. See pidi tagama rakendusaktidele 51 häält ja Juhan Partsile koha Euroopa kontrollikojas.
27. jaanuar
Erakondade esimeeste vaheline hommikune helistamisring. Kokkulepe on olemas, IRL-il veel aga kõiki hääli koos ei ole. Õhtul koguneb IRL uuesti, siis saavad justkui ka hääled kokku. IRL-ist jäävad kindlalt rakendusaktide vastu Helir-Valdor Seeder, Andres Metsoja, Priit Sibul ja Aivar Kokk. Rahandusminister Sven Sester uurib, kas Parts saab ikka Luksemburgi minna või mitte. Üks rahandusministeeriumi ametnik on Sesterile välja uurinud, et Partsi šansid kevadel kontrollikotta minna on läbi, sest viimane kuupäev, millal valitsus võib oma kandidaadi esitada, on 2. veebruar. Riigikantselei selgitab hiljem välja, et veel viis riiki pole oma kandidaati esitanud ja kuupäev on üsna paindlik. IRL soovib Partsi asja 28-ndal valitsusse saata, aga Reformierakond ja SDE ei ole nõus seda enne kooseluseaduse vastuvõtmist tegema. IRL-is aga levib kuuldus, justkui ei usuks Reformierakond ja SDE põhiseaduse muudatuse läbiminekusse, aitavat ainult eelnõu sisse anda ja pärast tõmbavat vee peale.
28. jaanuar
Kavas on sisse anda IRL-i soovitud põhiseaduse muutmise eelnõu. Algatamiseks on vaja vähemalt 21 häält, IRL-ist endast on 11 allkirja, SDE-lt viis ja Reformierakonnalt viis.
… kell 9.00
Algab IRL-i fraktsiooni koosolek, kust Tsahkna tuleb välja sõnumiga, et hääli ei ole ja rakendusaktidega tuleks tempo maha võtta.
… kell 9.50
Kooseluseaduse eestvedajad eri erakondadest saavad IRL-i fraktsiooni juhilt Priit Sibulalt teada, et IRL soovib põhiseaduse muudatusele 51 toetushäält. Sellist asja seni kokku lepitud ei olnud. Samuti avastavad sotsid, et põhiseaduse muudatuse seletuskirjas on muudetud kaht neile olulist punkti, millest üks käsitles seda, et põhiseaduse muudatus ei hakka muid kooseluvorme diskrimineerima. Kooseluseaduse toetajate hämming muutub kiireks sebimiseks, kohe on algamas istung.
… kell 10
Algab riigikogu istung, mille päevakorras on ainult ühe, korruptsioonivastase seaduse muutmise eelnõu esimene lugemine. Kõnepulti läheb Andres Anvelt. Oodata on lühikest päeva, eelnõuga probleeme pole. Päeva olulisim osa on 15 minutit pärast istungi lõppu algav õiguskomisjoni istung, kus peaks rakendusaktid ülejärgmiseks nädalaks suurde saali saadetama – täismahus, sest 51 hääle kokkulepe on ju olemas. Samal ajal algab ka valitsuse istung. Erakondade esimehed, kes kõik kuuluvad valitsusse, on käinud fraktsioonides ja toimunuga kursis. Pärast istungit arutavad Tsahkna, Rõivas ja Ossinovski, mis kooseluseaduse rakendusaktidest edasi saab.
Selleks ajaks on riigikogu saalis hakanud Anveltile küsimusi esitama tema enda ja teiste koalitsioonierakondade liikmed, mis on üsna ebatavaline. Eesmärk on venitada istungit, et püüda enne õiguskomisjoni kogunemist veel mingi lahenduseni jõuda.
Arutatakse kõige jaburamaid küsimusi, millest nii mõnigi ei puuduta vähimalgi määral korruptsiooniseadust. Anvelt, kes on seadust juba tutvustanud, saab Valdo Randperelt palve võtta uuesti lühidalt kokku kõik see, mis majanduslike huvide deklaratsioonis muutub. „Võiks need peamised punktid välja tuua või minu pärast kas või kõik,” ei ole Anvelt vastu ja selgitab.
Mihkel Raud: „Mina kui uus riigikogu liige, esimest korda selles ametis, mida ma ikkagi peaksin selle majanduslike huvide deklaratsiooni täitmisel eriti silmas pidama?” Anvelt vastab.
… kell 12.55
Aeg ei paista kuluvat küllalt aeglaselt, riigikogu esimees Eiki Nestor võtab pooleks tunniks juhataja vaheaja. Terve istungi jooksul käib lahenduse otsimine, kas õnnestuks lagunenud kokkulepe veel kuidagi kokku traageldada.
… kell 12.25
Istung jätkub. Küsida kellelgi midagi enam ei ole, Randpere ja Anvelt kasutavad veel võimalust fraktsioonide nimel kõne pidada.
Keskerakondlasel Peeter Ernitsal viskab üle ja ta läheb pulti. „Noore rahvasaadikuna olen ma hämmingus, mis siin saalis toimub. Asja mõte on see, et samal ajal, kui meie siin istume, käib Stenbocki majas IRL-i esimehe Margus Tsahkna käte väänamine, kus osaleb peaminister Taavi Rõivas ja ka sotside juht, kes nüüdseks on juba kella 12-st tulnud siia majja,” põrutab ta.
… kell 13.44
Istung lõpeb ja veerand tundi hiljem algab õiguskomisjoni istung. Selle juht Heljo Pikhof teatab kohe koosoleku alguses, et rakendusaktidega täna ei tegeleta. Arutatakse protseduurilisi küsimusi. Kokkulepet ei ole, rakendusaktid ei jõua seega suurde saali isegi ülejärgmisel nädalal.
Sven Mikser postitab Facebooki: „Kooseluseaduse rakendusaktid jälle pikal lainel. Sibul – Tsahkna 2 : 0. Täna hommikul selgus, et IRL-i esimehel ei olnud oma erakonna ja fraktsiooni mandaati ega ka jõudu, et fraktsiooni oma selja taha rivistada. Sõnaga: erakond saatis oma esimehe pikalt ja ütles, et mingit kokkulepet ei ole. Kurb. Erakonnaga, mida keegi ei juhi, on pagana raske koos valitseda.”
Tsahkna teatab seepeale Delfile, et mingit kokkulepet, et fraktsioon hakkab eelnõu toetama, ei olnud.
Ka veel õhtu hakul on päris paljudel saadikutel närvid püsti. Üks kooseluseaduse eestvedajaid Raud (SDE) istub riigikogu kohviku laua taha ja põrutab ajakirjanikule otse: „Tsahkna ei juhi de facto seda erakonda (IRL-i). Tema sõlmitud kokkulepped ei ole erakonnale siduvad.” „Kas sina tead, kes on IRL-i esimees?” hõikab ta kolm lauda eemal istuvale reformierakondlasele. Visatakse paar nalja, kas peaks parasjagu Jaapanis viibiva Juhan Partsi üles ajama.
„Kõik tegid kokkuleppe saavutamiseks järeleandmisi, osa sotse on nõus kaasa minema IRL-i põhiseaduse muudatuse algatamisega,” räägib Raud. „Rakendusaktid ei ole ainus menetlus, mis selliselt on käinud. Ka erakoolide puhul lepiti mingid asjad kokku ning siis öeldi, et soovitakse teha teisiti. See on IRL-is muster.”
Mis nüüd edasi saab, ei tea keegi. Õnneks on riigikogus järgmine nädal istungitest vaba. Mis seal ikka, tagasi esimesele ruudule.