Epl.delfi.ee: Jaak Madisoni vastulause Sven Sesterile: kulla IRL, sul on olnud sada võimalust muuta kõik koolid eestikeelseks. Kuhu on jäänud teod?

05.07.2018Meediakajastus

Lugedes lugupeetud riigikogu liikme Sven Sesteri arvamuslugu venekeelsete koolide kaotamisest, võiks justkui kõigega nõus olla. Probleemi püstitus on asjakohane, kitsaskohad reaalselt eksisteerivad ning eelkõige kannatavad paralleelühiskonna ja venekeelse haridussüsteemi tõttu venekeelsed lapsed.Kuid siin minu kiitus ka lõpeb. Peavoolupoliitikutele on omane, et eeldatakse valijate lühikest mälu ja rumalust valimiskasti juures. Teisiti on mul raske arvata, kui loen seda arvamuslugu ja ettepanekut viia haridussüsteem eestikeelseks kõikjal ja kõigile. Ettepanek on õige, kuid ettepaneku tegija paneb kukalt kratsima.

Vaatleme viimast 20 aastat ja kes on olnud valitsuses. 25. märtsil 1999. aastal asus ametisse valitsus, kus üheks partneriks oli Isamaaliit, peaministri portfell kuulus isamaalasele Mart Laarile ja haridusministri portfell teisele isamaalasele Tõnis Lukasele. Ilmselgelt ei viidud haridussüsteemi eestikeelseks.

Järgmine valitsemisaeg, kui IRL oli tervelt neli aastat valitsuses ja neile kuulus ka haridusministri portfell, oli aastatel 2007 kuni 2011. Juhtparteiks oli Reformierakond ja esimesed kaks aastat ehk aastani 2009 olid väikseks vennaks sotsiaaldemokraadid.

Nüüd räägib ka Reformierakond vajadusest viia haridussüsteem eestikeelseks, kuid aastatel 2009-2011 olid nad koos IRLiga ainuvõimul ja tahtmise korral oleks sellised otsused olnud tehtavad. Kuid ei tehtud. Need kaks aastat oldi võimul kahekesi, lisaks veel roheliste häälte toel. Mitte miski poleks takistanud teha sellist põhimõttelist ja tervele ühiskonnale olulist reformi.

Me ei räägiks täna enam vajadusest viia koolid eestikeelsele õppele, see oleks ajalugu. Samuti ei ole mõtet süüdistada siin ka sotse, sest neid polnud kaks aastat valitsuses.

Kuid vaatame edasi. Aastal 2011 võitis valimised Reformierakond ja moodustas valitsuse taas, üllatus-üllatus, IRLiga! Lisaks läks taas uuesti haridusministri portfell IRLile ehk Jaak Aaviksoole. Mis takistas tegemast haridusreformi?

Seega tulla nüüd välja “geniaalse” lubadusega viia haridussüsteem eestikeelseks on lihtsalt valijatele valetamine. Mis annab kindlust, et nüüd te tõsiselt soovite seda? Muidugi võib leiduda valijaid, kes jäävadki uskuma ja astuvad uuesti sama reha otsa. Neid on alati. Kuid selle väikese kirjatüki eesmärk ongi paljastada veidigi neid valesid, mida “isamaalased” koos Reformierakonnaga on kultiveerinud.

Seega kui IRL ehk nüüd uue nimega “Isamaa” ja Reformierakond tegelikkuses ei soovi eestikeelset haridussüsteemi, rääkimata vasakpoolsetest Keskerakonnas ja Sotsiaaldemokraatides, siis jääbki ainult üks erakond, kes seda ka tõeliselt soovib – konservatiivne rahvaerakond.