Epl.delfi.ee: Juhtkiri: kes valitsusest meelde jäid
07.04.2016MeediakajastusValitsuse esimene tööaasta saab läbi, rollid on paigas.
Valitsuse optimist on Taavi Rõivas. Ta kõneleb Eesti edust ning on veendunud, et tuleb vaid teha sama asja, ainult et paremini. USA-s pääses ta olulisse telesõusse, valimisreklaamis lubatud NATO lennukid on endiselt meie õue peal. Kui julgeoleku mõttes on Eesti seisund suhteliselt hea, siis majanduses pole otsused suurt vilja kandnud.
Valitsuse kakleja on haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi. Tema ihnete näppude vahele pigistatud rahakotist üritavad suuri rahatähti õngitseda Waldorfi koolide, katoliiklike õppeasutuste ning igasuguste Rocca al Marede kasvandikud ja nende vanemad. Erakoolide eestvõitlejad on ammu tembeldatud rikkureiks, privileegide nõudjaiks ja alatuiks inimesiks. Igavust pole karta, sest juba ihub ta kärpekirvest õpetajate tarbeks.
Ligi „vana sõber” on valitsuse puritaan, töö- ja tervishoiuminister Jevgeni Ossinovski. Tema süüdistab alkoholitootjaid inimeste surmade kulul rikastumises ja seisab karskuse eest, püüdes alkoholireklaami ära keelata.
Tõeline kärpimise „Euroopa meister” on maaeluminister Urmas Kruuse. Maaelu asemel on ta aga pidanud palju tegelema hoopiski surma. Suvel sõitis riigis ringi mobiilne seapõleti, piimaekspordi käive on aastaga 30% vähenenud ja piimakarja seas on tapamaja populaarne sihtkoht – kahjumid!
Valitsuses sõidab jänest sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna. Tema suudab kõik teised oma eraprojektide eest maksma panna. Parteikaaslasel Liisa Pakostal polnud tegevust, ta pandi võrdõigusvolinikuks. Eesti riik maksab võrdõiguslikkuse alase tegevuse eest ainult pisut. Siinsete naiste palgalõhe, võrdõiguslikkus ja muu säärane on rikka Norra mure.
Valitsuse kaskadöör on erakordselt plahvatusohtlikule tegevusalale sattunud majandus- ja taristuminister Kristen Michal. Estonian Air läks pankrotti, Tallinna Sadam sipleb altkäemaksuskandaalides, Avies ei saa saartele lennata ja Eesti Energia väärtus aina väheneb.
Valitsuse kinnipanija on ettevõtlusminister Liisa Oviir. 2006. aastal käima pandud Arengufond on iseseisvat tegevust lõpetamas. Läks areng, mingu fondki? Ahjaa, ettevõtjad said oktoobrikuus oma päeva, kui nende auks heisatakse lipp. Abiks ikka!
Kuid ega lipulehvitamisest ja kulude kokkuhoiust piisa. Tulu teenimiseks on meil justiitsminister Urmas Reinsalu, kes on koostöös Balti kolleegidega algatanud okupatsioonikahjude väljanõudmise Venemaalt. Ootame-vaatame. Vahepeal oli muidugi kuulda, et okupatsioonimuuseumi asemele tuleb Vabamu. Näis, kuidas mõjutab see okupatsioonikahju nimetust.
Rahandusminister Sven Sester? Ei oskagi midagi öelda. Vahepeal üritas ta RMK matkaradade kasulikkust analüüsida, ju siis tundus, et piletitulu sedasorti tegevuse pealt on tagasihoidlik. Vähemasti pole ta erinevalt eelkäijatest öelnud, et Kreeka abistamine on investeering.
Veel töötavad valitsuses riigihalduse minister Arto Aas, kaitseminister Hannes Hanso, välisminister Marina Kaljurand, siseminister Hanno Pevkur, keskkonnaminister Marko Pomerants ja kultuuriminister Indrek Saar. Nende töös pole seni nii reljeefseid momente olnud.