Epl.delfi.ee: Maratonistung riigikogus. Helme kuld, Ligi hõbe, Ratas pages (Joosep Tiks)

29.01.2020Meediakajastus

Enne pensionireformi maratonistungit koguneb hulk opositsioonisaadikuid õues riigikogu ette. Ka riigikogust välja jäänud Eesti 200 on kampa võetud. „Kelle tellimust sa täidad?”, „Mida lahmime!?”, „Poliitiku lubadus – mull-mull-mull, bla-bla-bla”. Plakatid, millega noored Eesti 200 poisid viisteist minutit enne meeleavaldust valimiskomisjoni juurest tulid, meenutavad üha enam EKRE ja Keskerakonna laiajooneliste etteheidetega meeleavaldusi.

Justkui vana võim oleks uue kombed üle võtnud. Kes seal enamjaolt protestivad? Endised ministrid, igavesed riigikogulased, poliitikud ja nende „juhtmed”. Seisavad rivis, hoiavad samas stiilis plakateid ja poseerivad meediale. Juba küsitakse: kas midagi toimub ka? Meeleavaldajad juba nihelevad pisut, hüplevad. Külm on. Sotsiaaldemokraat Heljo Pikhof jalutab ajakirjanike juurde ja palub, et ärgu veel minema mingu. Viie minuti pärast saab meelelahutust ka, lõhutakse pappkast kirjaga „II sammas”.

Tulevadki haamritega jõmmid, maskid ees. Üks kehastab peaminister Jüri Ratast, teine Isamaa juhti Helir-Valdor Seederit. Lajatavad haamritega vastu kasti, peksavad selle katki ja tõmbavad seest välja libaraha, sajaeurosed.

Ratas varjab end

Kui kõikide tähelepanu on meeleavaldajate jantimisel, jalutab Ratas riigikokku. Tere ta ütlema ei tule. Ratas varjab end, kuid riigikogu infotundi peab ta esinema tulema. Saalis suunataksegi küsimuste teravik peaministrile ja pensionireformile. Rataselt küsitakse, tema jälle varjab – kas mõtteid või vastuseid. Räägib, kuid küsimustele vastuseid ei anna.

Reformierakonna juht Kaja Kallas heidab Ratasele ette vastustest kõrvale puiklemist. Süüdistatav tõuseb toolilt nagu rakett ja seletab: „Kindlasti ma alati ei vasta nii, nagu soovib kuulata opositsioon.” Ülekuulamisel on Ratase kõrval ka majandusminister Taavi Aas ja rahvastikuminister Riina Solman. Istuvad ja vaikivad nagu palvetades. Härdalt, emotsioonitult, silmad sülle suunatud. Riigikogu infotund on Ratase šõu. Ja reformierakondlane Jürgen Ligi on saali peremees.

Ratas ütleb, et oluline olevat tagada pensionäridele väärikas pension. Ligi hõikab kohalt: „Misasja?” Ratas ütleb, et oluline on tagada väärikam tulevik. Ligi hõikab torinal veel valjemini: „Misasja!?”

Ratasel on kombeks end vastates kaheks jagada. Silmad paberile, jutt iseendasse või silmad saalile ja jutlus saalile. Paberile vaadates on tal käed nagu Merkelil kõhu all. Või võtab ründava kassi poosi – käed lauaservadesse laiali, tagumine pool kõrgemale, esimene rohkem maadligi, paberite poole.

Kui Ratas saali poole vaatab, muutub ta hääl valjemaks. Jutu sisu suurt ei muutu. Ent ta rõhutab oma sõnu, saavutab pastorliku kõla. Peab sõnade vahel pausi, hüpleb pisut, nagu asutaks end vabaviset tegema. Kui Ratase ilme täitub uhkusega, siis sikutab ta pintsakut sirgemaks või kohendab pükse kõrgemale.

Publikut eriti pole, umbes viisteist inimest. Teisi saalis ei ole, nad valmistuvad juba maratonistungiks.

Ligi ja Ratas suhtlevad teineteisega kehakeeles. Kuigi küsija on reformierakondlane Aivar Sõerd, teeb Ratas hoopis Ligile suuri silmi ja punnitab põski – väljendab hämmingut, justkui kuulnuks midagi uskumatut ja seaks selle nüüd küsimuse alla. Ligi teeb vastu resoluutset nägu: „Nii on!” Sirutab käe välja ja suunab nagu Rooma keiser pöidla alla. Muide, vastupidi üldlevinud arvamusele tähendas keisri allapööratud pöial gladiaatoritele hoopis head – mõõgad maha, võitleja võis ellu jääda.

Ratas jääbki ellu ja pageb pärast infotundi riigikogu hoonesse peitu. Tule saab enda peale hoopiski rahandusminister Martin Helme.

Ansip küll tuli saali

Sotsiaaldemokraat Lauri Läänemets imestab, miks Ratas ei tule saali istuma. Õhtune hääletus on ju seotud valitsuse usaldamisega. Andrus Ansip oli peaministrina riigikogus kohal, kui masuaegsed riigieelarve kärped hääletusele läksid. Taavi Rõivas oli ka, kui oli vaja maksumuudatuste kobareelnõu läbi saada. Aga Ratas? Päris majast ära ta ei lähe, liigub seal ringi veel umbes tunnikegi pärast infotundi.

Opositsioonisaadikud on enne maratoni oma kabinettides ja valmistavad ette tuliseid küsimusi. Kuid milleks? Läänemets ennustab, et valitsus saab nagunii hääled kokku ja pensionireform läheb läbi. Ent opositsioon loodab, et president jätab seaduse välja kuulutamata ja teine pensionisammas jääb riigikohtu otsusega praegusel kujul püsima. Kohtuotsuses loeb Läänemetsa sõnul juba see, mida Helme riigikogu saalis räägib.

Opositsioon on püüdnud kedagi koalitsioonist ka üle meelitada, aga enamuse murdmiseks kuut jooksikut leida on päris keeruline.

Opositsioon valmistub maratoniks, EKRE ja Keskerakonna fraktsioonis süüakse torti. Olevat kellegi sünnipäev.

Kell on 14 ja 90 inimest kogunevad riigikogu saali maratoni stardijoonele. Õhus on elektrit, saalis on elevust. Reformierakondlased ja sotsid kleebivad suunaga kõnelaua poole laudade külge sildid: „Lõpetage Eesti lõhkumine!”

Martin Helme astub kõnepulti. Kõik on valmis. Seeder ütleb: stopp.

Riigikogu esimehe rollis Seeder pahandab ja palub sildid sahtlisse panna. Tava näeb ette, et loosungeid saali ei tooda. Keegi ei reageeri. Seeder kuulutab välja vaheaja ja kutsub kokku riigikogu juhatuse. Kui Seeder, Põlluaas ja Kallas lähevad asja arutama, puhkeb saalis melu. Naerdakse ja tuntakse end vabalt, nagu oleks õpetaja klassiruumist välja läinud.

Ligi rebib ühe sildi laua küljest lahti. Surub Helmele nina alla. Naeravad. Siis liigub Helme akende poole sotsiaaldemokraat Kalvi Kõva embusse. Mõlemad naeratavad, vestlevad soojalt ja südamlikult. Kui Helme pöörab end juba kellegi teisega vestlema, puudutab tähelepanuta jäänud Kõva oma sõpra veel. Õrnalt küünarnukist, natukene õlast.

Seeder naaseb ja tähelepanu teravneb jälle. Seeder pikendab juhatuse vahepausi pool tundi. Saal valgub rahvast tühjaks.

Ühtlasi jääb mulje, nagu oleks Seeder tünga teinud. Ta hiilib saali tagasi. EKRE liige Henn Põlluaas pole samuti koosolekul. „Lasteaed. Teevad ennast naerualuseks,” ütleb Põlluaas opositsiooni kohta. Pika pausi põhjus on hoopistükis reformierakondlane Siim Kallas. Juhatuse koosolekul jäi ta Põlluaasa ja Seederiga nõusse: sildid tuleb ära korjata. Niisis liigub Kallas mööda opositsiooni ja veenab neid alistuma.

Rahvas naaseb riigikogu saali. Seeder tilistab kellukest. Oh? Ütleb, et juhatus võtab veel kümme minutit pausi. Ja läheb puhvetisse. Sven Sester räägib seal loo, kuidas ta Rain Rosimannuselt kihlveos 4000 eurot võitis. Kui Keskerakond esimest korda Tallinnas ainuvõimule tuli, ütles Sester Rosimannusele: vaata aga, teevad oma linnameedia ja saavad järgmistel valimistel ka enamuse. Sester ootas neli aastat. Läkski nii, nagu ta ennustas, ja saigi ükspäev oma pangakontole igasuguse kommentaarita 4000 eurot.

Seeder tõuseb lauast, ütleb, et peaks saali tagasi minema. Läheb ja palub uuesti sildid ära võtta. Riigikogu saali täidab naksumiste valang – opositsioonisaadikud rebivad loosungid lahti ja panevad sahtlitesse.

Kas T-särgil võib olla loosung?

Ent enne kui saab alustada, esitatakse kolm täpsustavat küsimust. Kas riigikogu saalis olija T-särgil võib olla loosung? Seeder vastab, et ei või. Kas rõdul olijal võib? Tuleb veel arutada. Kas presidendil võib olla riigikogu saalis sõnumiga pusa? Seederi arust mitte.

Pärast ligi tunnist ootamist saab Martin Helme lõpuks pika jutu maha pidada. Mida teevad riigikogulased? Sikkut loeb eelnõu. Baruto mängib telefonis midagi Tetrise-laadset. Vassiljev saadab e-kirja. Moonika Helme sirvib Facebooki. Lotman loeb Delfi kommentaariumi.

Martin Helme peab kõnet umbes kolm ja pool tundi. Ise ütleb pärast, et polnud hullu – riigieelarve lugemine võtnud sama kaua. Seal sai ta ristsed kätte.

Helme on retoorika raudmees. Vastab sadadele küsimustele, tundide viisi. Viisakalt, aga ka naljaga. Sisuliselt, aga õigel hetkel ka pealiskaudselt. Helme šõu on kullaklass, Ratasele teeb ta pika puuga ära.

Saali keiser Ligi kõnnib rahutult pinkide vahel edasi-tagasi, käed selja taga. Toriseb. Vahel omaette ja üle saali, vahel kellelegi individuaalselt. Helme räägib kõnepuldis, Ligi paneb nimetissõrmed otsmikule ja toksib neid seal. Vahepeal istub kohale tagasi, plaksutab Helmele sarkastiliselt. Istub kellegi teise toolile. Ajab pisut kolleegidega juttu. Ent Helmet ta enam kinni ei püüa.