Epl.delfi.ee: Ministriportfellide pusle kokkupanek käis Ratase juhtimisel hilisööni (Kärt Anvelt, Urmas Jaagant)
18.11.2016MeediakajastusEile kella 15 paiku eraldusid Jüri Ratas, Jevgeni Ossinovski ja Margus Tsahkna erakonnakaaslastest ning hakkasid vaidlema ministriportfellide üle.Ministrikohtade kokkuleppimine on ilmselt valitsuse moodustamise kõige emotsionaalsem osa. Kui ülejäänud võimulepe koostatakse suuresti ühiste eesmärkide nimel, siis portfelle jaotades läheb teki enda peale rebimiseks. Sellepärast jäetakse portfellide jaotamine läbirääkimiste lõpuks.
Koalitsiooni kokkupanekut juhtiv erakonna esimees peaks saama peaministri koha. Pärast seda lepitakse kokku portfellide jaotus erakondade vahel, mis seekord on ilmselt 5 + 5 + 5. Siis valivad koalitsiooni kuuluvate erakondade esimehed endale meelepärase valdkonna.
Ülejäänud ministrikohtade jaotamiseks on mitu varianti. Üks võimalus on jaotada portfelle nii, et kõik partnerid ütlevad oma esimese ringi huvid: mis kohad on nende jaoks kõige olulisemad. Siis tehakse teise ringi eelistused jne. Ent võib teha ka nii, et peaministripartei järel suuruselt järgmine erakond ütleb oma esimese valiku, siis valib kolmas partner ühe, järgmiseks uuesti peaministripartei ühe jne, kuni kõik kohad on jaotatud.
Kuid jaga kuidas sa jagad, ikka saab mõni erakond mõne olulise portfelli rohkem kui teine. Peale selle tulevad mängu muudki ametid, näiteks riigikogu juhatuse ja komisjonide esimeeste kohad.
Jälgitakse sedagi, et sama valdkonna ministeeriumi ja riigikogu komisjoni ei juhitaks samast erakonnast ning et ühe ja sama erakonna käes ei oleks justiits- ja siseministri, majandus- ja rahandusministri või kaitse- ja välisministri koht.
Eesti Päevalehe trükkimineku ajaks Ratase-Ossinovski-Tsahkna nõupidamise ruumist veel valget suitsu ei tõusnud ning kui eile Eesti Päevalehele väidetu paika peab, soovitakse ministrite nimesid mitte avalikustada enne erakondade juhatuste ja neile järgnenud volikogude istungeid.
Allpool toodu on oletus.
Peaminister
Kõige kindlam näib olevat, et peaministriks saab Jüri Ratas.
Haridusminister
Jevgeni Ossinovski koalitsiooni suuruselt teise erakonna esimehena võiks küsida mis tahes portfelli (peale peaministri oma). Särav oleks välisministri koht. Kuid Ossinovski perre sünnib peagi teine laps ja on teada, et Ossinovski ei soovi palju aega oma elust lennukites mööda saata. Tema südameasi on haridus ja võib olla peaaegu kindel, et selle portfelli ta saabki.
Kaitseminister
Kui see portfell huvitab Margus Tsahknat, siis IRL-i esimehena ta selle saab. Kui Tsahkna soovib midagi muud, siis olenevalt sellest, milline erakond selle portfelli saab, võivad kaitseministri kandidaadid olla Hannes Hanso ja Sven Mikser SDE-st, Marko Mihkelson ja Urmas Reinsalu IRL-ist või Kadri Simson Keskerakonnast.
Rahandusminister
Kui Tsahkna ihkab rahandusministri portfelli, siis ta selle saab. Kui ta seda ei soovi, võib selle saada kas Sven Sester IRL-ist, Ratase valitud spetsialist väljastpoolt erakonda või Simson.
Välisminister
Siingi ei pääse mööda Simsonist, kuid väidetavasti pole see tema unistuste koht. Nii võivad sellele kohale pretendeerida juba ammu just välisministri ametist unistanud Mihkelson või Mikser. Mihkelsoni huvitaks välisministri koht tunduvalt rohkem kui kaitseministri oma. Sama saab öelda ka Mikseri kohta.
Siseminister
On ebatõenäoline, et see portfell läheb Keskerakonnale. Kui Ossinovski soovib selle sotsidele välja kaubelda, saab uueks siseministriks ilmselt Andres Anvelt. Kui koht läheb IRL-ile, siis Reinsalu. Aga miks mitte Mihkelson, kui IRL endale välis- või kaitseministri kohta ei saa.
Justiitsminister
Mailis Reps on mõista andnud, et ta saab justiitsministrina hakkama. Pigem võib temast siiski saada keskfraktsiooni juht. Oleks ka kummaline, kui nn Berlusconi eelnõu autorina esitletud Reps (tegelikult koostas eelnõu vandeadvokaat Leon Glikman) hakkaks justiitsministriks. Kui see koht läheb Keskerakonnale, võib Ratas siin mängu tuua mõne erakonnavälise isiku. Kui koht läheb SDE-le, saab ministriks ilmselt Anvelt, ja IRL-i puhul ilmselt Reinsalu.
Maaeluminister
Selle portfelli saab ilmselt Keskerakond ja ministriks võib saada Tarmo Tamm. SDE puhul oleksid kandidaadid Jaanus Marrandi ja Ivari Padar, IRL-i puhul Helir-Valdor Seeder ja Siim Kiisler.
Kultuuriminister
Arvatakse, et siin võitluseks ei lähe ja sellele ametipostile jääb Indrek Saar SDE-st. Kui tuleb üllatusi, läheb koht ilmselt IRL-ile ja ministriks saab Kaia Iva.
Sotsiaalkaitseminister
IRL peab Iva tagasi pildile tooma ja see koht sobiks talle hästi. SDE-st sobiks sinna Helmen Kütt ja Keskerakonna puhul keegi väljastpoolt erakonda.
Tervise- ja tööminister
Vaata eelmist vastust!
Keskkonnaminister
Marko Pomerants või Sester IRL-ist. Mõlemale on oluline, et ministriportfell – milline tahes – säiliks. Tegemist on väga olulise ministeeriumiga ja seda ministrikohta võiks soovida ka Keskerakond. Miks mitte Tamm? Või hoopis Toomas Vitsut?
Majandus- ja kommunikatsiooniminister*
Sobiksid nii Simson, Urve Palo kui ka Mihhail Korb.
Ettevõtlusminister*
Palo, Sester, Korb.
Riigihalduse minister
On üsna tõenäoline, et Kiisler läheb oma lemmikalale tagasi. Kui aga Ivale eespool mainitud portfelle ei jagu, siis miks mitte hoopis tema.
*Oletades, et majandusministeeriumi haldusala jääb samaks kui praegu ega muutu majandus- ja ettevõtlusministeeriumiks ning taristu- ja energeetikaministeeriumiks. Kui muutub, võivad käiku minna samad nimed.