Epl.delfi.ee: Peaminister Rõivas: otsused sündisid konsensuslikult (Kärt Anvelt)

07.05.2015Meediakajastus

Üle kaheksa tunni kestnud valitsuskabineti istungi maksumuudatuse otsused olid üksmeelsed.
Neljapäeval kell 16 alanud ja reedel pärast südaööd lõppenud valitsuskabineti arutelul oli peamine riigi eelarvestrateegia arutamine. Sellest omakorda võttis kõige suurema aja majutusasutuste käibemaksu tõstmise temaatika, eelkõige aga see, millised on võimalused turismisektori, eriti maaturismi edendamiseks.

Nagu peaminister Taavi Rõivas kinnitas, polnud ühegi otsuse puhul tegemist kellegi ainuisikulise teemaga. „Kõik osapooled olid laua taga, kui koalitsiooniläbirääkimistel asjad kokku lepiti, ja kõik olid laua taga ka siis, kui lepiti kokku – kas soovist sektorile vastu tulla või mõjuanalüüsist tulenevalt – leevendustes. Valitsus on kollegiaalne organ,” rõhutas Rõivas.

Ühine oli ka otsus jätta 2019. aastal ära kütuseaktsiisi tõus.

Kütuseaktsiisi tõusu 2019. aastal võimaldas ära jätta alkoholi- ja tubakaaktsiisi kiiremas tempos tõstmine. „Üldine lääneriikide poliitika on, et aktsiisipoliitika peab olema rahva tervise huvides selline, kus suitsupakk ja viinapudel muutuvad aasta-aastalt natukene vähem kättesaadavaks ehk nende hind kasvab pisut kiiremini kui palk,” viitas peaminister. „Tõsi, praegu kuuleme viinatootjate reaktsioone, et nad hakkavad viina Lätis müüma. Samas juhin ma tähelepanu, et Läti aktsiisimärkidega alkoholi Eestis müüa ei tohi. Kui seda aga selliselt üles kutsuda, on see üleskutse maksupettusele.”

Peaminister polnud nõus, et ükski sektor pole pakutud kompromissidega endiselt rahul. Ta viitas, et rahandusminister Sven Sester tegi siinjuures head ööd, arutades sektoritega kõik läbi, ka selle, millised on valitsuse võimalikud vastutuleku kohad neile.

Rõivas polnud ka nõus, et sotsiaalmaksu langetamine 1% võrra on täiesti mõttetu. „See 1% võrra langetamine – 2017. aastal 0,5% ja 2018. aastal teine pool ehk 0,5% – on samm õiges suunas.”

Küsimusele, miks ühestki lubadusest ei loobutud, vastas Rõivas, et eelkõige oligi soov leida katteallikad, mitte aga inimeste jaoks positiivseid asju maha tõmmata.

Seaduskuulekuse parandamiseks otsustas valitsus muuta väärteotrahvide päevamäärasid ja nelja euro asemel tõstetakse need kümne euroni. Viimati muudeti päevamäärasid kümme aastat tagasi.