Eesti Päevaleht: Saatuse iroonia: Jevgeni Ossinovski koha haarab Jürgen Ligi (Kärt Anvelt)
06.04.2015MeediakajastusMitmel superstaaril, näiteks isikumandaadi saanud Urmas Paetil ja Toomas Kivimägil valitsusse asja ei ole, samal ajal pääsevad valitsusse riigikogu mandaadist ilma jäänud inimesed.
Toomas Kivimägi on ise öelnud, et õpib enne riigikogus ametit, kuid Urmas Paet oleks välisministriks saades Euroopa Parlamendi kohast loobunud ja valitsuses tööle hakanud. Selle asemel jääb välisministriks möödunud valimistega võrreldes 3000 häält kaotanud Keit Pentus-Rosimannus. Peale isikumandaadi saanute tuleb ministrikohast loobuda nii mõnelgi ringkonnamandaadi saanud ja väga korraliku tulemuse teinud poliitikul, sest erakondade juhid otsustasid läbirääkimistel, kuidas ja kellele portfellid jagada, teisiti.
Eelmises valitsuses oli peale Jürgen Ligi rahandusministri kohalt tagasi astumist lõpuks kuus naisministrit, aga uues valitsuses on neid ainult kaks – reformierakondlane Keit Pentus-Rosimannus ja sotsiaaldemokraat Urve Palo, kellest saab Anne Sullingu asemel väliskaubanduse- ja ettevõtlusminister. Sulling, kes võinuks edukalt sama ametit jätkata või vähemalt põllumajandusministri portfelli saada, kuivõrd ta suutis oma ametiaja jooksul põllumajandussektorile palju kasu tuua, jääb ministriametist ilma. Valitsusse ei pääse ka oma valdkonnas suure austuse pälvinud sotsiaaldemokraadist endine sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt ning reformierakondlastest rahandusministri ametis olnud Maris Lauri ja eelmine kultuuriminister Urve Tiidus, kes mõlemad on oma ametiga hästi hakkama saanud.
Kaks mandaadita ministrit
Olgu öeldud, et Reformierakonna ministrikandidaatidest ei saa veel rääkida ametlikult, sest nimed lubas erakond välja käia homme hommikul. Reformierakond soovis oodata, mida otsustavad SDE ja IRL-i volikogud koalitsioonileppe kohta. Kuid nagu Eesti Päevalehele eile õhtul kinnitati, on esmaspäeval meediast läbi käinud Reformierakonna ministrikandidaatide nimed tõesed.
See tähendab muu hulgas seda, et sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski solvamise tõttu valitsusest taanduma pidanud endine rahandusminister Jürgen Ligi võtab nüüd hoopis ise haridus- ja teadusministri portfelli.
Uude valitsusse – kui erakondade volikogud koalitsioonileppe kinnitavad – pääsevad ka kaks riigikogu valimistel mandaadist ilma jäänud inimest. Neist üks on IRL-i kuuluv ja Viktoria Ladõnskajale valimistel ülinapilt alla jäänud Sven Sester, kes saab rahandusministri portfelli. Teine aga 41 häälega riigikogust välja jäänud Rannar Vassiljev (SDE), kellest saab tervise- ja tööminister. Oma erakondade ministrikandidaatidest on paradoksaalsel kombel ainult nemad kaks need, kes parandasid võrreldes möödunud valimistega oma tulemust, kuigi ainult paarisaja hääle võrra. Teised nende erakondade ministrikandidaadid kaotasid kõik hääli, kes tuhat, kes lausa 4000.
Silvergate’i tulemusel justiitsministri ametist taanduma pidanud reformierakondlasel Kristen Michalil on selles valitsuses käeulatuses majandus- ja taristuministri portfell, mida Eesti Päevaleht ennustas talle juba valimistejärgsel päeval. Maaeluministriks ümber nimetatud põllumajandusministri ametikoht kuulub endisele töö- ja terviseministrile Urmas Kruusele. Siseministrina jätkab Hanno Pevkur, rahandusministeeriumist lahku löödava riigihalduse ministriks saab Arto Aas.
IRL sotsidest edukam
IRL-ist haarab justiitsministri portfelli erakonna praegune esimees Urmas Reinsalu, keskkonnaministri koht jääb Marko Pomerantsile ja sotsiaalkaitseministriks saab Margus Tsahkna.
SDE esimees Sven Mikser andis aga juba teist korda käest üliolulise välisministri portfelli ja jätkab kaitseministrina. SDE neljas kandidaat valitsusse on Indrek Saar, kellest saab kultuuriminister. SDE sai portfellide jaotamisel kõige rohkem kahju, kaotades oma positsioonid isegi valimiste suurimale kaotajale IRL-le.
Kui Reformierakond ei tee kandidaatides muudatusi, pääsevad nende asendusliikmetena parlamenti Imre Sooäär, Vilja Savisaar-Toomast, Kristjan Kõljalg, Meelis Mälberg, Mati Raidma, Ivi Eenmaa ja Andre Sepp. IRL-st pääsevad riigikogusse Einar Vallbaum, Kalle Muuli ja Mart Nutt. SDE-st pääsevad parlamenti Hardi Volmer, Mark Soosaar ja Marianne Mikko.