Epl.delfi.ee: Seeder: Perlingule antud kolmandik hääli ei tähenda sellise rindejoone kujunemist (Grete Põlluste)

20.06.2021Meediakajastus
„Mandaat erakonnajuhtidele oli väga tugev,” sõnas võidukas Seeder. „Nüüd tuleb mandaati õigustada.”

„Seeder saab ilmselgelt umbes 80% hääli,” oletati eile hääletussedelite ülelugemise ajal Tartu laulukaare kõrval asetseva telgi all, kus Isamaa parteilased pidasid omasoodu arutelu, kellest saab tulevane juht. Päris nii aga ei läinud: Lavly Perling, poliitiline uustulnuk, tegi tegelikult täitsa arvestatava tulemuse – ta korjas ühe hääle kolmest.

Pärast paaritunnist hilinemist hääletussedelite loendamisel toodi avalikkuse ette pikalt oodatud tulemus: esimehe valimisel kujunes vahekorraks 784-367 partei senise juhi Helir-Valdor Seedri kasuks. See tähendab, et esimehe valimistel hääle andnutest soovis iga kolmas näha sellel positsioonil Lavly Perlingut.

Kuigi Seedri toetajate osakaal on märkimisväärselt Perlingu omast üle, tasub osakaale võrrelda ehk Isamaas valitseva õhustiku ilmestamiseks viimatiste valimistega: 2019. aastal oli Seeder oma toonasest oponendist Illimar Lepik von Wirénist üle pea kuus korda. 2017. aastal oli konkurents Margus Tsahknast tühjaks jäänud parteijuhi ametikohale aga tasavägisem: tollane oponent Kaia Iva jäi Helir-Valdor Seedrile alla kõigest 18 häälega, korjates 48% hääli Seederi 52% kõrval.

Seeder oli rahul

„Mandaat erakonnajuhtidele oli väga tugev,” sõnas võidukas Seeder, jättes hindamata Perlingu tänavuse soorituse. „Nüüd tuleb mandaati õigustada ja kanda seda vastutust.” Et Perling korjas kolmandiku hääli, ei pea Seeder kuigi märgiliseks. „Kindlasti ei saa erakonna liikmeid jagada nii: 1/3 ja 2/3. See oli konkreetne valik, see ei tähenda, et vastasseis või rindejoon kujuneb niisuguseks,” avaldas Seeder. „See oli täiesti erinevate kandidaatide valik ja see ei tähenda sellises proportsioonis vastuseisu erakonnas.”

Perling nentis pärast hääletustulemuste avalikustamist, et tuleb koos edasi minna. „Õnnitlen esimeest. Soovin talle jõudu ja uusi, värskeid mõtteid, et erakonda edasi viia.” Ta märkis, et teistel erakondadel polevat mõtet talle praegu „kosja tulla”. „Olen tulnud Isamaasse tema väärtuste pärast ja olen valmis ajama seda Isamaa poliitikat, millesse usun.”

Esimeheks kandideerijad pidasid päeva alguses kõnesid, mõlemil siht veel viimasedki kahevahel olijad enese poolehoidjaks pöörata. Perling otsustas oma kõnes rõhuda Seedri juhitud erakonna vähesele ambitsioonikusele ja sellele, et parteiladvikus oleks vaja verevahetust. Ent Seeder otsustas rõhuda „heale” ja „halvale Isamaale”, siunates sellega selgelt Parempoolseid, loetledes ette Isamaa sooritusi eelmises valitsuses.

Kas ees ootab lahkumislaine?

Kolmandat korda esimeheks valitud Seeder märkis päeva lõpus, et Isamaa sees olevad pinged pole sugugi nii suured, kui need näivad olevat näiteks praeguses valitsuskoalitsioonis. Hea tahte märgiks loovutas ta oma võitjakimbu Perlingule, mida sai lugeda justkui hea tahte märgiks edaspidise mõttes. „Väga loodan, et erakonna liikmed aktsepteerivad suurkogu tulemust, ja et saame tulevikus edasi minna ühiselt ja et aktsepteeritakse ka ühiseid otsuseid, millega erakond on välja tulnud,” sõnas Seeder.

Milliseid samme aga täpsemalt astuda kavatsetakse, ei soostunud Seeder avaldama ning rääkis tulevikust ja partei lõhede ületamisest üsnagi ümaralt: „Isamaas peaks olema need inimesed, kes jagavad ühiseid väärtusi. Konkreetsetes küsimustes võivad inimestel olla erinevad arvamused, õnneks saab inimestega koostööd teha nii erakonnas kui ka erakonnaväliselt, aga erakonna liikmeid peab siduma mingi ühine väärtusruum. Ja eks tulevik näitab, milline see väärtusruum on, kui palju on tulijaid, kui palju on lahkujaid. Aga Isamaast pole kunagi massiliselt lahkujaid olnud.”

Lavly Perling märkis pärast tulemuste väljakuulutamist, et otsest lõhet ta erakonnas ei näe. „Isamaa on Isamaa. Kui olen ringi sõitnud mööda Eestit, pole ühenduste ja tiibade vahel väga suuri konflikte,” märkis ta küsimuse peale, kas Seedril võib Parempoolsete vastu olla paksu verd. Perling avaldas lootust, et järgmisel suurkogul on e-riigile kohaselt võimalik liikmeil anda oma hääl ka internetikeskkonnas atraktiivsetele kandidaatidele. Kas veebihääletus oleks võinud hääletustulemusi märkimisväärselt mõjutada? „Ma ei tegele oleksitega. Ütleks, et see pole pelgalt Parempoolsete soov, vaid seda tahavad väga erinevad inimesed meie erakonnas,” sõnas Perling.

Seeder sai esimeheks 2/3 häältesaagiga

Eile, 20. juunil toimus Tartu lauluväljakul Isamaa suurkogu, kus valiti erakonna esimeheks Helir-Valdor Seeder. Teda toetas 784 hääletanut, oponent Lavly Perlingu poolt hääletas 367 Isamaa liiget.

Isamaa eestseisusesse valiti Tõnis Lukas (312 häält), Urmas Reinsalu (284), Riina Solman (261), Priit Sibul (234), Tarmo Kruusimäe (207), Sven Sester (204)Viktoria Ladõnskaja-Kubits (195), Heiki Hepner (188), Harri Juhani Aaltonen (174), Marja-Liisa Veiser (174), Aivar Kokk (173), Juhani Jaeger (170), Andres Metsoja (170), Helen Hääl (164), Siim-Valmar Kiisler (156), Mart Maastik (155), Kristjan Vanaselja (146), Kaspar Kokk (141), Mart Luik (135) ja Indrek Luberg (119).