Ometi tuleb hiljemalt homme pärastlõunal nii
Isamaa esimehel Helir-Valdor Seedril kui ka
SDE juhil
Lauri Läänemetsal oma erakonna otsustuskogudele esitada ministrikandidaadid. Üllatusi tuleb nagunii, sest mõlemad parteid maadlevad kohtade jagamisega viimse hetkeni.
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder oli täna pealelõunal Eesti Päevalehega vesteldes optimistlik ning lausus, et tema erakonnas on olukord hea ja ei pea kandidaate otsima. „Keeruliseks teeb valiku see, et meil on igale kohale mitu head kandidaati,“ märkis Seeder. Seedri sõnul polnud veel midagi kuskil tagatoas lõplikult otsustatud, kuigi tema enda mõtted olevat küsimuses juba üpris selged.
Rangelt võttes on Seedril õigus, sest Isamaal oleks riigikogustki kohe vajalikud ministrikandidaadid võtta. Ometi peeti veel täna erakonnas tuliseid arutelusid, kuidas ja kes peaksid valitsusse minema.
Samas toimub Isamaal, sotsidel ja Reformierakonnal homme partei juhtkogu koosolek, kus on plaanis kinnitada nii koalitsioonilepe kui ka ministrikandidaadid.
Isamaa ministrikandidaatide lõpliku valiku teel seisab endiselt „Siim Kiisleri luku“ probleem. Ehk siis tõsiasi, et vähemalt kolme Isamaa riigikoguliikme valitsusse mineku korral oleks asendusliige Isamaast välja visatud Siim Kiisler, kes teatavasti loob parajasti Parempoolsete parteid.
Koalitsiooni arvulise ülekaalu mõttes polekski suurt vahet, kui Kiisler ka riigikokku saaks, kuid Isamaa ei taha seda torkivat okast parlamenti lasta. Kui see küsimus sel nädalal ka ka avalikult päevakorda tõusis, muutus Kiisler meediaski aktiivseks ja hakkas oma endist erakonda teravalt kritiseerima. Kuidagi ei taheta anda talle võimalust oma hääl lausa riigikogu kõnepulti tuua.
Kui Kiislerit tahetakse vältida, siis ei saa minna valitsusse Urmas Reinsalu, Aivar Kokk ega ka Sven Sester. Mitu võimalikku kandidaati oleks välistatud. Seega arutati parteis täna palavikuliselt, kas leitakse kaugematelt orbiitidelt paar head nime, keda ministriteks tuua. Mõeldi, et see annaks Isamaale võimaluse tuua mängu ka mõned uued poliitikud, kes vastu tuleva aasta valimisi võiksid saada laiemalt tuntuks ning seega lüüa kaasa erakonnale hea tulemuse saavutamises.
Igal juhul seiskub stopper homme pärastlõunal ja siis selgub, kas need inimesed leitakse või otsustatakse pigem Kiisleri lukku ignoreerida ja riigikogust juba tuntud nimesid valitsusse edutada.
Sotsidel oli sama mure, mis Isamaal. Erakonna esimees Lauri Läänemets ütles, et sotside ministrikandidaatide seas on kindlasti inimesi riigikogu fraktsioonist. „Ja vähemalt üks inimene ka väljastpoolt,“ lausus ta. Eesti Päevalehega suheldes ootas Läänemets veel viimaseid vastuseid inimestelt, kes olid palunud mõtlemisaega.
Kui jutt käib ühest väljastpoolt tulevast inimesest, siis on tõenäoline, et peale Läänemetsa enda, Riina Sikkuti ja Indrek Saare tuleb käised üles käärida ka veteranpoliitik Ivari Padaril või Kalvi Kõval.
Samas ei saa Isamaa ega ka sotsid oma fraktsioone oskuslikest poliitikutest tühjaks teha. Mõlema kohta tekib kohe pärast valitsuse ametisse saamist küsimus, kellest saab fraktsiooni esimees. Kui Helir-Valdor Seeder läheb riigikogu aseesimeheks, nagu koalitsioonilepe ette näeb, tuleb leida Isamaa fraktsioonile uus juht, sest parlamendi juhatuse liikmena Seeder enam fraktsiooni juhtida ei saaks. Sotsidel on vaja fraktsiooni esimeest, sest Läänemets läheb kindlasti valitsusse. Seega peavad mõlemad tagama, et riigikogu rakukesse jääks üks kogenud ja energiline inimene – muidu ei hakka koalitsioon seal hästi tööle.
Nii Isamaal kui ka sotsidel ootavad homme seega ees eriti põnevad juhatuse ja volikogu istungid, kus lõpliku valiku ja portfellide jaotuse võivadki parteide esimehed lukku lüüa alles mõni hetk enne koosoleku algust.
Reformierakonna jaoks on küsimus lihtsam, sest neile alles jäävatel ministrikohtadel jätkavad suuresti samad inimesed. Ehk siis muidugi Kaja Kallas peaministrina, Keit Pentus-Rosimannus rahandusministrina, Urmas Kruuse maaeluministrina ja Signe Riisalo sotsiaalkaitseministrina. Ainukesena vahetatakse välja kaitseminister Kalle Laanet, tema portfelli haarab Hanno Pevkur, kes saab selle vastutasuks Seedrile riigikogu aseesimehe koha loovutamise eest.