Epl.delfi.ee: Toomas Tamsar keskerakondlikust linnasüsteemist: regulatsioonid pole lahendus, kui puudub kompetents ja tahtmine oma tööga hakkama saada

18.05.2022Meediakajastus
Keskerakond kasutab Tallinna linnasüsteemi hästiõlitatud toiduahelana, mis toob erakonna rahakotti sadu tuhandeid eurosid ja täidab mõjukad linna ametikohad parteilastega,” kirjutab Eesti Ekspress (EE 19.05).

Linnatranspordi värk käib ikka ja jälle valest otsast. Esiteks, kui juhatuse esimees käitus valesti, oleks selle lahtilaskmise pidanud korraldama ettevõtte nõukogu, mitte linnapea. Nõukogu esimehe ja juhatuse esimehe kommentaaridest jäi pigem mulje, et nõukogu oli asjaga kursis. Ja see muudab asja palju.

Teiseks, kui linnapea polnud asjadega rahul, oleks ta pidanud ette võtma nõukogu ja selle esimehe ja neile uut ja vana tegema. See oleks omakorda sundinud kahtluse alla seadma nõukogu liikmete pädevuse ja vastutuse. Aga loodetavasti ka läbi vaidlema mingid juhtimispõhimõtted.

Kolmandaks, probleem linnas pole niipalju regulatsioonide kõvemaks keeramises, vaid selles, et paljudel nõukogude liikmetel pole kompetentse ega motivatsiooni oma tööd sisuliselt teha ja selle eest ka vastutada. Hoopis seda probleemi tuleks lahendada.
Riik võttis riigi äriühingute nõukogude teema ette viis aastat tagasi (Isamaa viimaste aastate ainus mõistlik majanduspoliitiline otsus – tubli, Sven Sester), linn aga laseb edasi oma politiseeritud nõukogudega. Võib ju aru saada, miks – lisasissetulekud, head infokanalid, kontaktid ja võimalused suure rahaga. Aga see ei peaks nii olema.

Neljandaks, linnapea sööstab kangelaslikult lahendama valesti püstitatud vale probleemi ja meedia neelab taas selle sööda alla. Linnapeal lastakse selles lavastuses maksumaksja päästjat mängida ja jätta päris probleemidega tegelemata.

Viiendaks, oht on siin veel selles, et taas pannakse tempel külge – juhtide koolitamine avalikus sektoris on raiskamine. Mul puudub teadmine, mis selle konkreetse koolituse sisu oli. Aga juhtimiskvaliteet avalikus sektoris on äärmiselt kriitiline teema ja on viimane aeg lahti lasta mõtteviisist, et juhi palkasime ju sellepärast, et ta oskab. Ja 500 euro eest ei saa koolitust, millel mingi mõju oleks. Mis muidugi ei tähenda, et ta 50 000 peab olema. Aga see on nõukogu otsustada.