Ergma ja Tai parlamendidelegatsioon arutasid keskkonnateemasid

06.06.2012Pressiteade

Riigikogu esimees Ene Ergma kohtus täna Eestisse 3-päevasele visiidile saabunud Tai parlamendi Tai-Eesti parlamendirühma delegatsiooniga. Ergma sõnul on see Riigikogu ajaloos esimene kord võõrustada Tai parlamendidelegatsiooni. Seetõttu keskenduti tänastel Riigikogu liikmete kohtumistel Tai kolleegidega eelkõige suhete tihendamisel kahe riigi vahel. Riigikogu esimees pidas vajalikuks tõstatada ka keskkonnateema, kuna see on valdkond, kus ka teineteisest kaugel asuvad riigid saavad ühiste eesmärkide nimel koos tegutseda. Ergma märkis, et rohkem tuleks tähelepanu pöörata loodust säästva keskkonnaalase alghariduse andmisele koolides ning teadvustada keskkonna saastatusest tulenevaid ohte. Palju räägiti ka energia kasutamise tuleviku vajadustes ja võimalustest, erinevate energiaallikate potentsiaalist ning sellega seoses infotehnoloogilistest väljakutsetest. Tai parlamendiliikmed tundsid huvi Eesti kogemuse vastu elektriautode kasutamisel.

Hommikusel kohtumisel Riigikogu Eesti-Tai parlamendirühmaga olid peamised teemad turismivaldkonna areng ning sellega seoses võimalik viisavabadus Eesti turistidele, samuti haridusalane koostöö. Eesti-Tai parlamendirühma esimees Valdo Randpere sõnas, etviisavabadus aitaks elavdada nii majandus- ja kaubandussuhteid kui suurendada turistide arvu. Randpere: „Eestlaste huvi Tai kauni looduse, põneva kultuuri ja külalislahke rahva vastu on suur, mistõttu Eesti on siiralt huvitatud viisavabast reisimisest Tai Kuningriiki.“ Tai-Eesti parlamendirühma esimehe, senaator Kasemsak Plooksawat’i väitel Külastas möödunud aastal Taid 9450 Eesti turisti. Riigikogu liikmed uurisid, mida saaks Eesti omalt poolt teha, et Eesti Tais nähtavamaks muutuks. Delegatsiooni saatnud Eesti aukonsul Bangkokis Virachai Techavijit lisas, et Eesti tutvustamine Tais on olnud talle põnev ja huvitav väljakutse, millesse on panustatud pidevalt ning eriti populaarsed on Eesti iseseisvuspäeva tähistamise üritused, kuhu alati koguneb hulk poliitikuid, ärimehi ja tuntud ühiskonnategelasi.

Kohtumisel osalesid lisaks Randperele veel Riigikogu Eesti-Tai parlamendirühma liikmed Reet Roos, Mati Raidma, Sven Sester, Kalle Jents ja Jüri Jaanson.

Kohtumisel Riigikogu väliskomisjoniga tulid komisjoni Aasia strateegia raames jutuks Eesti huvid erinevates Aasia riikides, aga konkreetsemalt ka lennundusalane koostöö lennuühenduste soodustamiseks. Tai kolleegidega kohtusid väliskomisjoni aseesimees Enn Eesmaa ning liikmed Margus Hanson ja Imre Sooäär.

Tai parlamendi Tai-Eesti sõprusrühma delegatsioon kohtub oma Eesti visiidi käigus veel Riigikogu aseesimehe Laine Randjärve, siseminister Ken-Marti Vaheri, välisminister Urmas Paeti, e-Valitsemise Akadeemia juhatuse liikme Ivar Tallo, Estonian Airi presidendi Tero Taskila ning Tallinna Lennujaama juhatuse liikme Erik Sakkoviga, tutvutakse meretranspordilogistika ja transiidi võimalustega.

Fotod kohtumiselt leiad: http://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2012/Ene_Ergma/Ergma_tai/

ning http://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2011/Riigikogu/Parlamendiruhmad/Tai/tai-eesti_eesti-tai_parlamendryhm/

7. juuni 2012

Riigikogu pressitalitus

Margit Liivoja

pressisekretär, tel 631 6353