Err.ee: Valitsuse pöörajad Ossinovski ja Tsahkna: me ei kahetse midagi (Toomas Sildam)

05.11.2020Meediakajastus

Jevgeni Ossinovski oli sügisel 2016 sotsiaaldemokraatide, Margus Tsahkna Isamaa ja Res Publica Liidu esimees. Nemad tõid võimule Keskerakonna ja lükkasid opositsiooni 17 aastat valitsuses olnud Reformierakonna. Nii olemegi Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis ning Ossinovski ja Tsahkna võtavad kohad lennufirma Estonian Air Boeingu toolidel.

Öelge ausalt, millest tekkis teil mõte teha opositsioonis pikalt passinud Keskerakonnast peaministripartei ning Reformierakonna, sotside ja IRL-i valitsus muuseumisse saata?

MT: Valitsuses meil asjad seisid, suured reformid seisid. Pensionireform või mida iganes. See [Taavi Rõivase] valitsus tiksus. Ei olnud enam tegutsemist.

Järgmise aasta riigieelarve oli juba riigikogus.

JO: Täpselt. Arusaadavalt tahab uus valitsus näidata eelarves oma nägu, mõned eelmise koalitsiooni asjad ümber vaadata. Poliitiliselt on ju keeruline ette kujutada, et uus valitsus astub ametisse ja aasta aega töötab vana valitsuse prioriteetide järgi. Sellest oligi meie tempo tingitud.

Ja sellest oli tingitud teie suur maksusegadus – alkoaktsiis, suhkru- ja pakendimaks jne? Sotsid tahtsid vist tõsta käibe- või tulumaksu, aga Keskerakond ja IRL polnud nõus ning siis hakatigi eelarvet uute maksudega lappima?

JO: Käibemaksu tahtis [IRL-i poliitikust rahandusminister] Sester tõsta.

Meil oli ühine tahe tõsta tulumaksuvaba miinimumi alampalgani. Et see sai saavutatud, on väga hea. Ja väga kahju, et järgmine valitsus on selle idee unustanud ja tulumaksuvaba miinimum hakkab jälle alampalgast maha jääma, pensionärid juba maksavad tulumaksu.

Sellele oli vaja leida mälu järgi 170 miljonit eurot katteallikaid. Kõige lihtsam olnuks seda teha üldise tulumaksuprotsendi tõstmisega, kaks või kolm protsenti. Mäletan Sven Sesteri sõnu, et kui seda teeme, siis Reformierakond sööb meid ära ja otsiks parem teisi viise. Partnerite soove tuleb arvestada ja nii see läks. (Kehitab süüdlaslikult õlgu.)

Loe kogu artiklit