Forte.delfi.ee: IRL-i juhtpoliitikul sai võimupartneri EKRE vandenõuteooriatest villand: “Halloo, te olete juba poolteist aastat koalitsioonis!“ (Aivar Pau)

11.11.2020Meediakajastus

Koalitsioonierakonna Isamaa üks juhtfiguure Sven Sester sai täna pärast Forte artikli lugemist avalikult kurjaks võimupartneri EKRE suhtes, kuna too ei jätkab e-valimiste usaldusväärsuse kahtluse alla seadmist. Isamaa volikogu esimees ja eestseisuse liige ning riigikogu majanduskomisjoni liige Sester tuletab EKREle meele, et koalitsioonilepingu kohaselt peab e-hääletus jätkuma, kuid süsteem peab olema kontrollitav, turvaline ja läbipaistev.

„Mul ei ole probleemi arutleda selle üle, et e-häälte protokolle tuleks säilitada kauem, kuna vaidluste ja küsimuste korral võib olla vajadus tõde tuvastada. Mul ei ole probleemi arutleda ka selle üle, et hääleõiguslikule kodanikule oleks arusaadav, kuidas liigub tema hääl ning kas hääl jõuab ikka tema poolt valitud isiku häälekontole. Küll aga on minu jaoks probleem, kui e-hääletus tervikuna seatakse kahtluse alla ja alustatakse järjekordse paranoilise vandenõuteooriaga,” sõnas poliitik sotsiaalmeedias.

Sesteri sõnul ei tohiks EKREle anda alust hääletussüsteemi kahtluse alla seada ka asjaolu, et Reformierakond sai viimastel valimistel kõige rohkem e-hääli. „Ja mis siis?,” küsib Sester.

Kunagi oli e-hääletusega seonduva vastustamine Keskerakonna üks lipukirjasid, kuid tänaseks tundub Sesteri hinnangul , et peaministri partei ei sea enam kahtluse alla e-hääletusega seonduvat.

„Ja nüüd EKRE oma konspiratsiooniteooriatega. Halloo, te olete juba poolteist aastat koalitsioonis. Kas liiga lühike aeg? Teil on mitmeid võtmeministreid ja ligipääsud infole. Kasutage seda võimalust ja tehke endale e-hääletusega seonduvad asjad selgeks!” ei hoidnud Sester emotsioone tagasi. Muide, Sester on riigikogus ka E-Eesti toetusrühma liige.

Sester jagab selle kõige juures Forte tänast artiklit, kus me kirjutasime sellest, et e-valimised häältekantimisvahendiks kuulutanud valitsuserakond EKRE algatab veel sel nädalal seadusemuudatuse, mis on otseselt seotud e-valimistega.

EKRE-sse kuuluv IT-minister Raul Siem andis kavatsusest e-valimistes midagi muuta eile konverentsil Digital Hub peetud avakõnes.

„MKM on korrastamas küberturvalisuse valdkonna juhtimist, lisaks on laual e -valimiste küberturvalisus ja vastava korralduse tugevdamine,” sõnas Siem.

Forte asus asja uurima majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist (MKM) – milline korraldus täpsemalt arutusel on ja miks?

„Algatamisel on eelnõu valimisseaduste muutmiseks. Lähipäevil oleme täpsema infoga välja tulemas,” vastati MKM-ist.

Tõenäoliselt puudutavad plaanitavad muudatused MKM-i haldusala õigusi ja kohustusi e-valimiste korraldamises ja küberturvalisuse tagamises.

Nüüdseks siseministri kohalt taandunud Mart Helme, EKRE üks juhtfiguure, teatas möödunud nädalavahetusel partei raadiosaates, et valijate registris olevat tema uurimise andmeil kümneid tuhandeid inimesi, kes „ei ole mitte kunagi valimas käinud ja kelle hääled on vabad ja kelle hääled on võimalik kantida e-valimistel e-häälteks”.

„Ja kanditakse ja tulevadki, ja siis tulebki, kuidas Reformierakond võitis valimised ülekaalukalt,” sõnas eksminister. Ta lisas, et tema andmetel on valimissüsteemis valimiste ajal toimunud „külmumisi”, mille käigus on veel hääli võltsitud. Riigi valimisteenistuse juht on kõik Helme väited ümber lükanud.