Hello!: Aasta spordipidu kroonis kuningad ja kuningannad
04.01.2015MeediakajastusAasta viimasel laupäeval kogunes Eesti spordiseltskonna koorekiht Tallinna Nordea kontserdimajja, et jagada kõige silmapaistvamatele tegijatele aasta spordiauhinnad ehk kuldsed Kristjanid.
Lisaks sportlastele väisasid üritust ministrid kaasadega, ärimehed ja endised tippsportlased. Hello! kaamerasilma ette jäi siseminister Hanno Pevkur, kes hoolimata oma küllaltki noorest east (37) on jõudnud olla ka sotsiaalminister ja justiitsminister. Sportliku loomuga minister on Eesti Võrkpalli Liidu president ja mängib rõõmuga kaasa näiteks riigiametnike jalgpallivõistlustel. Peole saabus ta koos abikaasa Heliniga.
Kaitseminister Sven Mikserit saatis peol tema elukaaslane ja laste ema Mari Vaus. Sven Mikser on olnud Noorteklassi Eesti meister kolmikhüppes ja Eesti Kergejõustiku Liidu president.
Tervise-ja tööminister Urmas Kruuse saabus sportlasi tunnustama kunagisest võistlustantsijast ja praegusest tantsutreenerist abikaasa Katriniga. Minister Kruuse harrastab rattasõitu, jooksmist, kepikõndi ja ujumist ning on osalenud mitmel maratonil ja rahvaspordivõistlusel.
Loomulikult oli kohal ka kultuuriminister Urve Tiidus, sest just selle ministeeriumi valitsemisalla sport ju kuulub.
Riigikogu liikme Sven Sesteri käevangus särab alati tema kaunis kaasa Kairi, kes vaid neli kuud tagasi tõi ilmale paari teise poja. Svenil on eriti põnev harrastus: 2005. ja 2011. aastal krooniti ta Eesti meistriks bridžis ning juba 13 aastat on ta ka Eesti Turniiribridžiliidu president.
Ärimees Jaanus Rahumägi, kes on kogu elu huvitunud spordialadest, kus löökide täpsus ja kiire reaktsioon otsustavad kõik, saabus peole ettevõtjast abikaasa Mariga. Muide, Jaanus Rahumägi saavutas 1982. aastal Eesti meistri tiitli karates ning 2014. aasta mais valiti ta Eesti Karate Föderatsiooni presidendiks.
Eesti esisportlaspaar Anna ja Allar Levandi saabus peole ikka käsikäes. 1988. aastal valiti Allar Eesti parimaks mees-sportlaseks, sest samal aastal õnnestus tal Calgary taliolümpiamängudel võita pronksmedal kahevõistluses. Tema medalikollektsiooni kuuluvad veel Nõukogude Liidu noortemeistritiitel 1981-1983, juunioride maailmameistritiitel Nõukogude Liidu meeskonnas 1985 ja pronksmedal 1984. aastal ning maailmameistrivõistluste pronks meeskondlikus kahevõistluses aastast 1987. Tema ja Anna muinasjutt saigi ju alguse tollel Calgary taliolümpial. Praegu omanimelise uisukooli omaniku ja treeneri Anna medalite hulka kuuluvad Euroopa meistrivõistluste iluuisutamise pronks aastatest 1984 ja 1986-1988. Samuti on ta viiekordne Nõukogude Liidu meister.
See õhtu kuulus tegelikult ju uutele kangelastele. Peojuhid Heidy Purga ja Roald Johannson kutsusid üksteise järel lavale möödunud aasta Eesti kõige tublimad nais- ja meessportlased, võistkonnad ja treenerid ning viimasena kuulutasid nad välja selle aasta Eesti spordihetke, mille poolt rahvas enim hääli andis.
Nagu 2013., nii ka 2014. aasta oli võistkondlikus arvestuses kõige edukam Eesti epeenaiskond, kes koosseisus Julia Beljajeva, Irina Embrich, Kristina Kuuskja Erika Kirpu saavutasid Venemaal, Kaasanis toimunud maailmameistrivõistlustel hõbemedali. Juba aasta varem lõid
Eesti naised kanna maasse Horvaatias, mil alistasid Euroopa meistrivõistluste finaalis Rumeenia ja võitsid meistritiitli.
Epeenaiskonna 22aastasele liikmele Erika Kirpule oli see aga tõeline õnnepäev, sest temast sai ka 2014. spordiaasta kuninganna. Nimelt hääletati ta aasta parimaks naissportlaseks – võitis taju Kaasanis toimunud maailmameistrivõistlustel individuaalvõistluses pronksmedali.
Ka tõkkejooksja Rasmu Mägi sai mitu korda laval käia. Kõigepealt tuli ta järele aasta parima meessportlase auhinnale, siis sai aga kingituse Eesti rahvalt, kes hääletas 2014. aasta Eesti spordi tipphetkeks selle, kui Rasmus ületas Zürichis toimunud kergejõustiku Euroopa meistrivõistlustel 400 meetri tõkkejooksu finišijoone hõbemedali väärilisena. Kõigest 22aastane Rasmus pidas suure ja auväärt publiku ees tänukõne, mis jääb kauaks meelde. Selle toredamateks hetkedeks oli mõte mitte taga ajada saavutusi tervise hinnaga, mille Hello! igati heaks kiidab. Ta andis üle saali voolanud mõnusa huumorihetke, kui defineeris Eesti spordisüsteemi, mis põhinevat süsteemsel süsteemitusel, kuid tema arvates on seda võimalik oskuslikult…
tunnustust juba kolme kuldse Kristjani omanik kettaheitja Gerd Kanter, kes samuti sai Zürichis toimunud EMilt kaela hõbemedali.
Sedapuhku ei läinud aasta treeneri tiitel mitte ühele, vaid lausa kahele inimesele. Kuidas sa ikka eelistad üht abikaasat teisele või ema isale. Rasmus Mäe vanemad Anne ja Taivo Mägi tunnistati aasta treeneriteks ja sellega sai esimest korda Kristjanite jagamisel parima treeneri autasu ka naistreener.
… endale ise ilmselt kõige toredama kingituse – ta tuli 2014. aastal epeevehklemises juunioride maailmameistriks. Kahel eelmisel aastal sai ta juunioride maailmameistrivõistlustelt pronksmedali.
Paraolümpiakomitee valis aasta parimateks sportlasteks ujujad Elisabeth Egeli ja Kardo Ploomipuu. Elisabeth tõi 2014. aastal Rahvusvahelise Paraolümpiakomitee ujumise Euroopa meistrivõistlustelt lausa kaks medalit – pronksi ja hõbeda. Kardo tõi Euroopa meistrivõistlustelt koju hõbemedali.
Sportlased said tõesti väärikalt autasustatud ja aastale pandi kaunis punkt. Hello! soovib lennukat uut spordiaastat nii tippsportlastele kui ka kõigile neile, kes aeg-ajalt end spordi pärast veidi tagant titsi tavad ning sellest rõõmu ja tervist leiavad.
Vasakul ülal: siseminister Hanno Pevkur abikaasa Heliniga ja ärimees Jaanus Rahumägi abikaasa Mariga. Vasakul keskel: riigikogu liige Sven Sester abikaasa Kairiga.
Vasakul all: kaitseminister Sven Mikser elukaaslase Mari Vausiga. Vasakul all keskel: kultuuriminister Urve Tiidus. Vasakul all paremal: töö- ja tervishoiuminister Urmas Kruuse abikaasa Katriniga.
Paremal: 2014. aasta meessportlase ja Eesti spordihetke tiitli võitja tõkkejooksja Rasmus Mägi, aasta naissportlane vehkleja Erika Kirpu.
2012. aasta eetriajakirjaniku aastaauhinna ehk Kuldmikrofoni võitja, legendaarne Lembitu Kuuse on töötanud spordikommentaatorina juba aastast 1988. Ta kutsus lavale EOK auliikme, maestro Eri Klasi, kes andis Montonile üle Rahvusvahelise Olümpiakomitee aastaauhinna “Sport ja kunst”. Paremal ülal poseerib Montoni naisterõivaste peadisainer Piret Puppart auhinnaga.
Külaliste hulgas oli nii endisi kui ka praegusi sportlasi, ministreid ja avaliku elu tegelasi. Hello! märkas sportlaspaari Anna ja Allar Levandit (vasakul keskel), riigikogu aseesimeest Laine Randjärve (all keskel) ja endist kergejõustiklast, sporditreener Riina Suhotskajat ettevõtjast abikaasa Alar Kajariga. Spordipeo tegid pidulikuks mitmed esinejad, nagu Tanja Mihhailova (ülal), Tõnis Mägi (all vasakul), ansamblid Sinine, SHCBB, La La Ladies.
Ohtu säravaimaks täheks oli vaid 22aastane epeevehkleja Erika Kirpu, kes käis laval lausa mitmel korral. Esiteks tunnistati 2014. aasta võistkonnaks Eesti epeenaiskond koosseisus (paremal -vasakult): Irina Embrich, Julia Beljajeva, Kristina Kuusk, Erika Kirpu.
Siis kutsuti Erika tagasi lavale, sest ta võitis ka aasta naissportlase auhinna (all vasakul).
Aasta noorsportlane on samuti vehkleja Katrina Lehis.2014. aasta spordihinge kuulutas välja 2013. aasta spordihing Martin Plaser (ülal), kes võttis lavale kaasa poja Raiko, kellega näitas tasakaalunumbrit. 2014. aasta spordihing on tsirkuseperekonna pea Vello Vaheif. Aasta paraolümpiasportlased on ujujad Elisabeth Egel ja juba kuuendat korda seda auhinda vastu võtma tulnud Kardo Ploomipuu (all vasakul).