IRL: elektri hind peab langema

12.10.2010Pressiteade

 

IRLi riigikogu fraktsioon arutas täna konkurentsiameti poolt koostatud analüüsi, millele toetub kava langetada taastuvenergia toetust kuni 75 protsenti.

IRLi parlamendisaadiku Sven Sesteri hinnangul tuleb elektri hinna langetamiseks taastuvenergia tootjatele tarbijate poolt kohustuslikus korras makstav toetus langetada mõistlikule tasemele.

Ta juhtis tähelepanu sellele, et majandusminister Juhan Parts on pakkunud välja eelnõu, mis langetab taastuvenergia toetust praeguselt 12,6 sendilt 3 kuni 5 sendini ehk kuni 75 protsenti.

“Iga elektritarbija maksab täna iga ühe kilovatt-tunni elektrienergia kohta 12,64 senti toetust taastuvenergia tootjatele. Konkurentsiamet on välja selgitanud, et praegused toetuse määrad on liiga suured – tarbijad on sunnitud maksma toetust tootjatele, kellest osa teeniks kopsakat kasumit ka ilma igasuguse toetuseta. Koos toetusega teenivad tootjad täna kuni 40% investeeringult aastas,” lausus Sester.

Samas ulatuses langeks seega ka tarbijate poolt ühe kilovatt- tunni elektri eest makstav hind. Tootjatele kindlustataks uue seadusega mõistlik kümne protsendi suurune tootlus.

“Väide, et majandusministri pakutud eelnõu võiks tarbijatele hindu tõsta, ei vasta tõele. Välja on pakutud toetuste ühemõtteline ja eranditeta vähendamine, sest üldisel hinnatõusude foonil on elektri hinna langus IRLi jaoks oluline eesmärk.”

IRLi fraktsioon tunnustab Partsi, kes hoidis ära elektrienergia hinnatõusu, ehkki Eesti Energia soovis konkurentsiametile esitatud avalduses tõsta jaotusvõrgu tasusid 18,8 protsenti. Tarbijatele oleks see tähendanud alates jaanuarist 12 sendi suurust hinnatõusu.

IRLi fraktsioon ei kiida heaks kava hakata ümber korraldama konkurentsiameti tööd. “Tundub, et konkurentsiameti töö ja ettepanekud elektrihinna alandamiseks on kedagi oluliselt segama hakanud,” ütles Sester.

Lisainfo:

Rauno Veri, IRLi pressiesindaja, 5340 8908, Rauno.Veri@riigikogu.ee