Järva Teataja: Aktsiisitõus lõpetas ligi viis aastat kestnud e-sigaretiäri (Merit Männi)

18.04.2018Meediakajastus

Türi ärihoones tegutsenud kauplus, kus müüdi e-sigarette ja tarvikuid, pani paljude kundede üllatuseks uksed kinni ning selle äriga on Järvamaal lõpp.

Kaupluse juhataja Rein Liiviku (pildil) selgitusel sai ärile saatuslikuks valitsuse otsus, millega käesoleva aasta algusest maksustati aktsiisiga e-sigarettides kasutatavad tooted.

E-sigaretipood avas ärihoones uksed 2013. aastal ja Liiviku ütlust mööda kliente jagus, mis andis ka julguse avada 2014. aasta kevadel Paides K-keskuses teinegi müügikoht Järvamaal. See oli peamiselt SKYsmoke`i tooteid müüv viieteistkümnes e-sigaretipood Eestis.

Toona ütles Liivik, et äri laienemisega Paidesse tulid nad justkui klientidele järele. «Mitmed meie kliendid käisid Türil e-sigareti järel ja nii kui leidsime sobiliku rendipinna, avasime sama hea valikuga poe siin,» lausus ta.

Nüüdseks on suletud nii Paide kui ka Türi esindus  ning E-sigaret.ee kodulehel, kus on kirjas kõikide esinduskaupluste asukohad, haigutab kaardil Järvamaa koha peal tühjus.

Ka Türi ärihoone fassaadil ei reeda enam miski, et selle majas asus e-sigarette müünud kauplus. «See on tegelikult juba 1. veebruarist suletud. Seega – kes alles nüüd avastas, et kauplust seal pole, polnud järelikult väga tihe meie kaupluse külastaja,» täpsustas Liivik ning lisas pisut irooniliselt, et peab siinkohal selle eest tänama valitsust.

Aasta algusest kehtestatud kordades kallimad hinnad peletasid viimasedki kliendid ja sulgemisotsus tuli vastu võtta.

E-sigaretipoodide kett kuulub Elgery Group OÜle, mis on esimene firma Eestis, kes hakkas 2008. aastal müüma e-sigaretitooteid, olles lisaks Eestile esindatud ka Soomes ja Lätis.

Otsuse maksustada aktsiisiga e-sigarettides kasutatavad tooted kiitis valitsus heaks 2017. aastal.

«Peamised muudatused seonduvad alternatiivsete tubakatoodete aktsiisimäära ühtlustamisega tavaliste tubakatoodete kõrval. Sellised tooted on alternatiiviks tavalistele sigarettidele ega pruugi olla tervisele ohutud,» põhjendas rahandusminister Sven Sester siis.

Alternatiivsete tubakatoodete maksustamise tulemusena laekub rahandusministeeriumi prognoosi järgi 2018. aastal riigieelarvesse täiendavalt umbes 1,1 miljonit eurot.

E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu juhatuse esimehe Ingmar Kure hinnangul on e-sigarettide võrdsustamine suitsudega saatuslik viga, sest nende ohutust võrreldes tavasigaretiga tõendavad uuringud.

Samas on eelnõu koostamisel arvesse võetud neid, mis e-sigarette halvas valguses näitavad. E-sigarettide maksustamise eesmärk on Kure meelest riigile laekuv tulu ja tõukab e-sigareti kasutajat tagasi tavatubaka poole.

«Kui  lisame keskmiselt neli kuni kaheksa eurot maksvale kümnemilliliitrilisele pudelile  kaheeurose aktsiisi, siis see mõjutab hinda. Ja kui samas Lätis jäävad hinnad samasuguseks või lisandub ainult kümme senti, siis lõunapoolsed Eesti linnad kindlasti hakkavad käima üle piiri kaupa toomas,» ütles E-sigaretipood juhatuse liige Oliver Lehtsaar eelmisel aastal aktsiisitõusu teemat ERRile kommenteerides.