Koduomaniku vaenuliku poliitika tähetund
03.10.2021ArvamusAlates jaanuarist on räägitud, et tänasel Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioonil puudub selge nägemus riigi juhtimiseks. Koalitsioonileping on üldsõnaline, ilma ühegi selge eesmärgita. Kui aga vaadata valitsuse viimaste kuude samme ning edasisi plaane, siis võib selge ühise nimetajana välja tuua koduomanike vastase poliitika.
Tänaseks ei ole isegi küsimus selles, kas valitsus astub koduomanike toimetulekut kahjustavaid samme ükskõiksusest või pahatahtlikkusest, vaid küsimus on selles kuidas see õudus lõpetada.
Oktoobrikuistel arvetel vaatab koduomanikele vastu tavapärasest kordades kõrgem elektri- ja/või maagaasihinna tõus. Peaminister Kaja Kallas ütleb, et riik ei pea siinkohal lahendusi otsima [https://www.err.ee/1608340685/kallas-praegu-pole-tarvis-rutata-elektrihinda-reguleerima] ning mõjukas keskerakondlane Simson ütleb, et inimesed peaksid hakkama taotlema toimetulekutoetust [https://www.err.ee/1608339320/simson-haavatavaid-tarbijaid-aitab-toimetulekutoetus]. Seda vaatamata asjaolule, et Isamaa ja teised opositsioonierakonnad on energiakriisile pakkunud konkreetse lahenduse – mitte nõuda tarbijalt taastuvenergia tasu ning kompenseerida see taastuvenergia tootjatele riigieelarvesse ülelaekunud CO2 tasu arvelt.
Täna teeme tööd selle nimel, et koalitsioon otsustaks seda ettepanekut viimaks ikkagi toetada. Pretsedent on ju olemas. Isamaa algatas kevadel seadusemuudatuse, mis hoiaks ära elektriaktsiisi 4,5 kordse tõusu ning maagaasiaktsiisi 2 kordse tõusu ning kuigi veel kevadel oli valitsuse seisukoht jäigalt eitav, siis tänaseks on valitsus otsustanud 2022. aasta aktsiisitõusud ära hoida. Kuid nagu öeldi ühes menusarjas siis „talv on tulekul“ („winter is coming“) ning kümned tuhanded majapidamised ootavad, et valitsus hüppelise energia hinnatõusu vastu konkreetseid samme astuks. Ei ole normaalne, et tavalised Eesti pered peavad küttearvete maksmiseks omavalitsustelt toetust paluma minema.
Elektri hinnatõus on küll kõige kiireloomulisem probleem, kuid vaadates mida valitsus edasi plaanib, peaks iga koduomanik muret tundma. Sisuliselt on heaks kiidetud hüppeline maamaksutõus 2023. aastaks ning juba lähiajal plaanitakse kaotada aastaid kestnud kodulaenu intresside maksuvabastus, mis puudutab ligi 140 000 Eesti peret. Maamaksu järsu tõusu ja eluasemelaenu intresside maksuvabastuse kaotamisega saavad valusa löögi ennekõike noored pered ja koduomanikud ning koalitsiooni poolt ei ole esitatud ühtegi ettepanekut, mis plaanitavat kahju koduomanikele kompenseeriks.
Samal ajal jätkatakse talve eel venitamist nii Isamaa kui Sotsiaaldemokraatide poolt algatatud seadusemuudatustega, mis vabastaks koduomanikud kohustusest hooldada talvisel perioodil enda krundiga piirnevaid kohaliku omavalitsuse teid ja tänavaid. Ometigi peaks igal ühel meist tekkima põhjendatud küsimus, et miks peab eraomanik koristama lund linnale kuuluvalt tänavalt. Tegemist ei ole marginaalse probleemina ning alles hiljuti jõudis Õiguskantslerini kaebus, kus eakalt linnakodanikult nõuti ligi 200 eurot selle eest, et linn tema krundi äärselt linnale kuuluvalt maa-alalt lund lükkaks.
Kõik eelpool toodu on ainult jäämäe tipp ning see näitab selgelt, et tänane võimuliit ei hooli koduomanike käekäigust. See on selle valitsuse märk ja käekiri ning asi, millega minnakse ajalukku. Ma ei kirjuta neid ridu kahjurõõmust, vastupidi – hea Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon, kõik opositsioonierakonnad on pakkunud teile erinevaid lahendusi, kuidas eelpool toodud probleeme lahendada. Võtke head nõu kuulda ning toetage Eesti koduomanikke.