Kroonika.delfi.ee: SUUR ÜLEVAADE | Kärtsud kleidid ja stiilsed varrukad: moeekspert Urmas Väljaots hindab presidendi vastuvõtu külaliste stiili

28.02.2023Meediakajastus

Moeekspert Urmas Väljaots hindab president Alar Karise vastuvõtul pidutsenute riietumisstiili.

Alar Karis ja Sirje Karis
Kleit Aldo Järvsoo ja Tanel Veenre

Pärast kaheaastast koroonapeetust oli president Alar Karisel lõpuks ometi võimalus võõrustada vabariigi aastapäeva puhul külalisi – nagu president Lennart Meri 1990. aastate alguses selle tava juurutas. President Karis reformis kolmkümmend aastat kestnud traditsiooni, jättes ära külaliste tutvustamise tele-eetris. Sellele vaatamata nõustus enamik kutsutuist rõõmsalt fotoseina ees pressile poseerima – nii säilib pidupäevast endale ka professionaalse piltniku tehtud mälestus.
Üldmulje presidendipaarist vabariigi 105. aastapäeva vastuvõtul oli esinduslikult elegantne. Härra Karisel oli üll etiketikohane frakk, jalas lakk-kingad ja rinnaesist ehtimas riigipea väärikas ametiraha.
Proua Sirje Karis on esileedi ametis üles näidanud eelistust Eestimaa armastatuimate moeloojate loomingu vastu. Estonias peetud balli rõivakomplekti loomise usaldas ta Aldo Järvsoo ja Tanel Veenre hoolde.
Järvsool jäi tualeti jaoks sõelale bordoopunane toorsiidist kangas. A-lõikelisest kleidist ja randmest laienevate varrukatega boolero-jakist koosnev küpselt klassikaline komplekt oli museoloog Sirje Karisele sobivalt soliidne. Jaki- ja kleidiäärt palistasid kaunistusena plisseeritud paelad. Järvsoo sai enda sõnul inspiratsiooni paljude kihelkondade tanudelt, millel sarnast ornamenti kohtab. Proua Karis soovis tualetile kinnitada hiljuti manalateele lahkunud ehtekunstniku Kadri Mälgu ekspressiivse prossi. Veenre valmistas sinna kõrvale oma õpetaja loomingust inspireeritud kõrvaehted, mille materjaliks kasutas mahakantud Bolti tõukeratast.

TOP 10 vastuvõtu kõige säravamat kleiti

1. Kaja Kallas
Kleit Liisi Eesmaa

Peaminister Kaja Kallas säras ühes õhtu võluvaimas tualetis. Liisi Eesmaa omanäoline loomelend käib kõrge kaarega. Ta oskab välja võluda fantaasiaga sobivalt doseeritud kostüüme. Modernseid ja omade vimkadega, perfektses värvigammas, sümbioosis kandja isiku ning üritusega.
Pigem klassikaliselt rahulikku riietumisstiili soosiv Kallas üllatas. Avalikkuses tihti poliitilise alltooniga kollase-sini-must-valget gammat eelistava Kallase puhul on tema poliitilised vaated nagunii teada. Seda vahvam, et seekord oli valitud kandja nägu hurmav värvigamma. Randmeilt kroogitud poeetilised kellukavarrukad ja pompoosne õlalehv. Väljakutsuv dekolteediagonaal lõi muidu lendlevaks kippuvale komplektile vaheda tasakaalukiilu. Tanel Veenre mahedad kõrvarõngad ning hõbedane ümbrikkott viimistlesid terviku täiuslikuks.

2. Evelin Oras
Kleit Liisi Eesmaa

Riigikoguja Kristen Michali kaasa Evelin Oras on aastaid usaldanud Liisi Eesmaa täiuslikke kleidivisioone. Enamasti on nende koostöö vili lennanud bingo-bäng-kümnesse. Nii selgi aastal. Mahlakates täistoonides komplekt fuksiaroosast, oranžist, punasest ja kuldsest meenutab moeajaloo ühe suurema virtuoosi Yves Saint Laurenti 1980. aastate elujaatavalt temperamentset fetišpaletti. Patentnahast kiiskava vöö fassong põlvneks kui sama kümnendi ulmefantaasiafilmist – nagu ka oranž poolkeep. Mis saakski olla veel liisieesmaalikum?
Komplektil jääks täiusest puudu, kui poleks Sigrid Kuuse hurmavalt ekspressiivseid kuldseid kõrvaehteid, mis astuvad trendisammu Schiaparelli moemaja poolt moekaks kuulutatud juveelitrendiga.

3. Eike Lepp
Kleit Gita Siimpoeg

Swedbanki juhatuse esimehe Olavi Lepa abikaasa Eike Lepp kandis kleidi karva glasseekindad, nimmeluudele üleelusuuruseks lipsuks seotud hiigelpael, tuhmroosa värvigamma, kleidi alläärest välja piiluvad vaarikapunased kinganinad. Selles kõiges on midagi muinasjutuprintsessilikku, naiivselt muretut ja šarmantselt võluvat. Nii nagu 1950. aastate tuhkatriinutualettideski, milles ei puudunud kunagi kindad ning mis olid tollastes kultusfilmides Audry Hepburni tegelaskujude absoluutseteks lemmikuteks.

4. Ene Mii Kuusk
Kleit Anu Lensment

Ukrainas Eesti suursaadikuna resideeruva Kaimo Kuuse abikaasa Ene Mii Kuusk paistis vastuvõtul silma vaatamata sini-musta gammas komplekti suursuguselt hillitsetud olekule. Tänu lihtsale, kuid efektsele lõikele ja perfektsele värvitoonile. Kuid eelkõige tänu poeetilisele kleidigraafikale, mille jääkristalselt läikivad jooned üle sinava tekstiilivälja kaari ja kriipse vedasid. Tekitades selles karges poeesias oma jälgedest abstraktse lillornamendi.

5. Anu Lensment
Kleit Anu LensmentTänavu presidendi poolt Valgetähe teenetmärgiga tänatud moekunstnik ja Ukraina vabatahtlik abistaja Anu Lensment on aastaid presidentidele ning nende kaaslastele stiilinõu jaganud. Tema värske autasu saab rahus särada kleidi tuhmlavendli karva diskreetsel foonil. Siugjalt liibuva hõbeskafandri originaalsus antiikse tuunika all annab komplektile tähesõdade printsessi võnke. Seelikusabas välkuvate tekstiilist kingade purpurlilla tõstab ulmearistokraatliku laengu maksimumini.

6. Kersti Kaljulaid
Kleit Lilli Jahilo

Mis siin salata – pole majesteetlikumat aksessuaari kaheosalisest teenetemärgist, nagu seda on nooblilt üle president Kersti Kaljulaidi rinna kaarduva Riigivapi ketiklassi lint ja puusale kinnituv vapitäht. Persooni kõrval kuulub pearoll neile ja iga aurahast üle kriiskava kleidi saatus oleks automaatselt langemine maitsetuse tõusiklikku kuristikku. President Kaljulaidil seda muret pole. Pardisinist karva elegantne kleit täidab oma taustarolli veatult, vältides üheplaanilisust sobivalt efektse taljerüüsiga. Väikse vimka võib kandja endale lubada aksessuaariga – nagu proua Kaljulaidi kelmika, kuldse kiilimotiiviga kingad. Üle aastate on president endale samuti leidnud värskena mõjuva ja talle hiilgavalt sobiva soengu.

7. Kairi Sester
Kleit Iris Janvier

Parlamendisaadik Sven Sesteri kaasale Kairi Sesterile läheb selle vastuvõtu glamuuripreemia. Põhjamaiselt karge lõikega, talviselt valge sammaskleidi skulpturaalsusest õhkub pakasejahedat suursugusust, mida värskendab jäiste lumelillede moodi hõbeehete mängulisus kõrvas ja sõrmes. Üle pea kammitud vambisoeng ning efektne jumestus aitavad säraval komplektil tervikuna pilke püüda.

8. Kaie Rõõm-Laanet
Kleit Piret Puppart

Poliitik Kalle Laaneti kaasal Kaie Rõõm-Laanetil oli üll banketi pilkupüüdvaim fuksiaroosa number, mis koosnes jakist ja pükstest, mille vaat et meetrine säärelaius ja laitmatud viigid aitasid luua täiusliku kleidiillusiooni. Proua Laanet on näidanud üles oskust eriti peenetundeliselt tõlgendada folkloorimotiive. Seekordne inspiratsioon oleks võinud tulla Ukrainast. Efektiivse, kuid lihtsakoelise sini-kollase asemel on valitud intellektuaalsem rada – komplekti ülaosal on nii vormilt kui taskudetailides näha ühisjooni slaavi rahvuslike jakisiluettidega. Valges pärltikandis linnukesed omakorda meenutavad ukrainlaste folkmustreid. Võib-olla on see kõik vaid kirjutaja fantaasia vili – kuid härra Freudi meelest poleks kindlasti tegu puhtjuhusliku kokkusattumusega.

9. Kristina Šmigun-Vähi
Kleit Rick Owens

Üliheas vormis särava Kristina Šmigun-Vähi näkiliselt sillerdav litrimeri võiks mõjuda banaalselt, kui küütlevate kristallilainete vahele poleks veetud halle õmblusevagusid. Üle rinna, õlgade ja jalajoone kaarduvad rajad kui üle vee kulgevate laevukeste ajajäljed annavad kleidile ääretult kaasaegse tõlgenduse.

10. Luive Merilai
Kleit Kristina Viirpalu

President tänas Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu juures hingeabi edendavat Luive Merilaid Punase Risti teenetemärgiga. Ühiskonnas nõnda tänuväärset tööd tegevale daamile oli Kristina Viirpalu loonud ühe vastuvõtu efektseima mustriga ja originaalsemat tooni tualeti. Üle pastelse pistaatsiarohelise kangavälu on endale raja sillutanud peeglitükikesed, kristallid ja litrid. Nagu hingepeeglitest tipitud sammaldunud munakivitee.

Kõige kollasemad

Kollane! Kevad, päike ja muidugi Slava Ukraini. Sel vastuvõtul oli kirgast karva toon inspireerinud paljusid. Rammusalt kuldne ja 1980. aastate glamuurilopsakas Lilli Jahilo kleit Alikal – muidugi lipusiniste sandaalidega! Jahilo rätsepad olid samuti teleajakirjanik Liisu Lassi antiiksema fassongi ja efektselt õlga paljastava tuhmkollase numbri meistriteks. Katrin Kuldma oli keskkonnaminister Madis Kallase abikaasale Maritale valinud tibukollase toonivariatsiooni. Lisaks rikkalikule kangale oli Kuldma lisanud oma tõlgendusele särkkleidist ka efektsed, pilku püüdvad mansetidetailid.

Küpsed varrukad

XXL varrukad, ülilaiad kätised, volüümikad kui õhupallid või muhvi moodi vutlarid. Fantaasial pole piire, et õlajoont paisutades siluett omapärasemaks välja mängida. Kui võetakse appi arhitektuurne vorm, piisab efektse tulemuse saamiseks, kui sellele sekundeerib kvaliteetne kangas ja kaunis värv. Kribu-krabu ehted ning mustrid hakkaksid harmoonias kakofooniana kõlama. Kunstnik Anu Kalmu sahvtine roheline pärineb Aldo Järvsoo nõelasilmast. Jane Kaljulaidi renessanssvarrukatega lipusinise karva rüü Lilli Jahilolt peidab endas beebikõhtu. Bolti mehe Martin Villigu kaasa Mari-Liisi lumevalge puhvis silueti juurde on perfektselt valitud laitmatu peadligi soeng, kärts huulepuna ning pendelkõrvarõngad. Ja Alika kollane ürpki ühildab endas megavarrukatrendi.

Kõige kärtsumad

Kollase kõrval paraadis helesinisel vaibal krehvtiselt kontrastsena terve roodu jagu särtsakaid fuksiaroosasid komplekte. Kaie Rõõm-Laaneti tualetile pakkus efektset konkurentsi ajakirjanik Ingrid Sembach-Hõbemägi viktor&rolfiliku kohvisoojendaja siluetiga skulptuurne ja puhvis varrukatega kleit. Raivo E. Tamme abikaasa, näitleja Helena Merzin-Tamme imelise rinnanõela ja perfektse soenguga erksa kostüümi autoriks oli lavalaudadelt moeateljeesse suundunud Karin Rask. Kultuuriminister Piret Hartman ühendas oma kleidis kaks üliintensiivset tooni – Anu Lingi julgelt silmapaistvas gammas, kuid lihtsalõikelise kleidi õlajoonel keerdusid värvid efektseks lipsukeseks.

Parim ridikül

Drapeeritud büstiosa ja nõelapistega kinnitatud õlaõmblus annavad olümpiavõitja Gerd Kanteri abikaasa Liina Kanteri smaragdrohelisele Riina Põldroosi loodud kleidile olümposliku aura, mida rõhutab veelgi üle õla lendlev slepp. Rohelise kontuuriga ja kammkarbi motiiviga hõberidikül on hõrk leid, meenutades kreeka müüti merevahust sündivast Aphroditest.

Kõige aristokraatlikum

Lauljanna Rita Ray sirge vormiga kleiti Liisi Eesmaalt ehib diskreetse püstkaelusega keep, mis joonistab välja bütsantsliku silueti. Lopsakad lühterkõrvarõngad veavad paralleele Ida-Rooma ehtekunstiga. Isegi soengut ja jumestust saab vaadelda selle ajastu võtmes. Seevastu rüü süütavalge toon on antipoodne Konstantinoopoli moodidega, kus valitses sügavam, täidlane värvipalett. Meisterlik kombinatsioon uue ja vana vahel.

Parim multiversum

Kunstnik Edith Karlsoni üleni plisseeritud tekstiilist seeliku ja pluusi vorm, mille autor on Julia Heuer, on sajanditagune – avar seelikuosa, laiemad varrukad ning eelkõige krookkrae viitavad delikaatselt algallikale. Sellega vastandub radikaalselt ülimodernne krüptograafika – ootamatus värvikombos ruudud, triibud, pikslid, hägusad täpid, nagu oleks ülesanne antud tehisarule välja mõelda.
Alternatiivmuusikaentusiast Raul Saaremetsa lustlik pidukostüüm on samuti retrohõnguga. Lootsi kuldnööpidega samet-pidupintsaku ja laia säärega viigipükste juurest puudub vaid Haapsalu madrusesoni ning pläsku kangemat.

Kõige psühhedeelsem

Operetišikis frakis näitleja Erkki Laur tõi käevangus vastuvõtule oma ema Liina Lauri, kellele Tanel Veenre kujundas ailivindiliku ekspressiivse psühhedeeliagraafikaga kleidi. Lopsakates lillades toonides lainetav muster suunab ja piirab kaelusest allapoole tulvavat küps-oranži laavavoolu.

Kõige humoorikam

Legendaarne rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit näitas üles nutti ja muhedat huumorimeelt, lastes valgele kangale tikkida väga personaalse motiivi – deltad, lõpmatus, protsendid ja muu on statistikutele ning matemaatikutele südamelähedased sümbolid. Mahe jumestus ja kenad daamiaksessuaarid, 88aastasel emeriitprofessoril istus komplekt kui valatult. Kleidi autor on Kristina Viirpalu.

Efektseimad prillid

Kunstnikepaar Signe ja Kalju Kivi presenteerisid vastuvõtu ekstravagantseimaid prille – härra Kivil isikupärased ja mehelikult ronkmustade raamidega, värskendades tänapäevas väljaspool etiketiüritusi muidu teatraalselt mõjuva fraki imidžit.
Tartu Kunstimuuseumi endise direktorina kannab Signe Kivi heade mõtete linna siiani südames ja valimispropaganda asemel otsustas teha reklaami juba järgmisel aastal Euroopa kultuuripealinnaks saavale Tartule. Rong, aparaaditehas, Tartu 2024 – armsad kujundid vaatavad vastu poliitiku fantaasiaküllaselt kleidilt. Ja lisaks muidugi banketi efektseimad – neoonkollase raamistusega valged prillid.

Parim väike must kleit

Parimad väiksed mustad kleidid valmisid Ülle Suurhans-Pohjanheimo moemajas ning linastusid Johanna-Maria Lehtme ja Riina Sildose ema-tütre tandemil. Ukraina eest võitleva Lehtme šikk kleit võiks jutustada lugu läänest varjaagidele appi tõttavast viikingiprintsessist – naiselik ning tugev, hame undrukuosa on palistatud suurte litritega, nagu soomused keskaegselt raudrüült. Proua Sildose variatsioon mustale on salongilikum, pehmem – seeliku soomuskest on muundunud pärliväluks, peal orientaalsete mõjutustega elegantne sametjakk.

Kõige säravam

Näitlejanna Elina Pähklimägi kristallivahune, hõbedase aadlikraega printsessikleit Liisi Eesmaalt pole sama naiivne ja hea nagu lumekuningannafilmi peategelased. Lihtne dekoltee, kuid pahelisemad lõhikud roietel nagu ka veetlevalt pehmeid käsi paljastavad siidised varrukad reedavad kleidi tegelikku natuuri. Nagu ütles juba legendaarne Mae West: „Head tüdrukud lähevad taevasse, halvad igale poole mujale.“