Kroonika: Lipsud läinud sõled tulnud

02.03.2017Meediakajastus

Uue, minimalistlikku elulaadi kuulutava presidendi tulles paistis ka tema rahvas end Eesti aasta ballile sättides targu ettevaatlik ja maad kuulatav. „Kuidagi häbelikuks oli üldpilt tänavu tõmbunud,” hindab selle vastuvõtu ehete valikut disainer ja Eesti Kunstiakadeemia õppejõud Helene Vetik.
„Eelmisel aastal oli rõõm näha paljudel naistel kaelas, peas Tanel Veenre suuri disainehteid ning meestel põnevaid lipsulahendusi. Tänavune oli natuke pettumus ekstravagantsuse poole pealt. Kui president Ilves oli enese-ehtija-mees, siis uus president on lubanud minna ise minimalismi rada ja ju see peegeldus ka Eesti aasta peol.

Rõõm oli täheldada, et paljud naised olid valinud kanda meie Eesti tippkunstnike, näiteks Skolimowski ja Kröberi kindla peale minevat loomingut. Märksa vähem aga ekstravagantsemat, näiteks SOMA brändi ehk disainerite Darja Arhipova ja Sofia Halliku ehteid, ehkki nende looming on viimasel aastal olnud esil kollektsioonidena näitustel ja ka super hästi ostetud. Tundub, et aastapeoks eelistavad meie daamid läbiproovitud teid. Kardavad kriitikat. Aga ikka saavad, sest kardavad.“

KLASSI PARIMAD

1. „Rahandusminister Sven Sesteri proua KAIRI SESTER kandis õhtu silmapaistvaimaks juveeliks välja Eesti tippehtedisaineri Birgit Skolimowski sõrmuse.”

2. „Pidulike ehete moe lemmikuks on tõusnud suured vormikad kõrvarõngad. Eesti aasta balli galeriis olid selles trendikategoorias ühed efektseimad Riigikogu liikmel YOKO ALENDERIL. Need on vorminud vinge käekirjaga auhinnatud Austraalia disainer Sarah Johnson, kes, muide, on õppinud Eesti tippude tipu, meister Tanel Veenre juures!”

3. „Trenditeadlik riigikogulane HEIDY PURGA teenib kiitust hästi sobitatud värvide eest. Kui kleidikangail juba nii kirkad sinine ja roheline, siis tasus neid värve rõhutada kontrastselt valgete kõrvarõngaste (ehtekunstnik Liisa Kröberi meistritöö) ja samas toonis maniküüriga. Väga hea, et Heidy on viinud oma plaani lõpuni – otsinud ja leidnud komplekti sobivad valged kingad.

4. „Koos president Ilvesega paistis olevat peolt kadunud ka Eesti meeste ind kanda kikilipsu. Ent meeste ekstravagantsemalt pidulikeks eheteks ei pruugi olla vaid puidust või keraamiline ristlips.
Tänavusel aasta peol olid ehtekunstnik TANEL VEENRE ja moekunstnik ALDO JÄRVSOO ise vaat et ainsad, kes eeskujudena kiita saavad. Aldo kandis ülikonna hõlmal Taneli ja Tanel kunstnik Kadri Mälgu tehtud kunsti.”

5. „Eesti popidiiva ANNE VESKI oli valinud oma imagoga hästi loomulikult sobituva kaelaehte (ehtekunstnik Kaie Partsi looming), mis mõjub uhkelt kui rektorikett. Aga Annet võibki ju tituleerida nii oma elus hea tuju kui ka meie kõigi laheda atmosfääri rektoriks! Mõjus igati positiivselt ja nägi cool välja!”

ULTRASUURED KÕRVARÕNGAD

1. „Jõuliste kõrvarõngaste moelainel läheb parimate väljakandjate klassi kirja ka riigikogulase Kalle Pallingu proua, teletäht MAI PALLING. Kui varem on Eesti bränd Iris Janvier teinud endale nime disainkleitidega, siis viimasel ajal ka ehetega. Mai riskis võtta kombona neilt nii kleidi kui ehted. Ja tulemus on täiusliku komplektina kiitmist väärt.“

2. „Hästi veenvalt kandis oma ultrarõngad välja ka Eerik-Niiles Krossi kunstnikust kaasa MARY JORDAN-KROSS. Tema kõrvas ei mõju ekstravagantsed ehtekobakad mitte võõrkehana – vaid just sobivalt trendirestoranide Frank ja Frank Underground perenaise kõrva.”

SÕLED NII JA NAA

„Nagu võiski eeldada, innustas uue presidendi eeskuju tänavu hulka teisigi peole rahvarõivis ilmuma. Tore, et ühe kauneimana selles kategoorias paistis välja eesti etnomuusika esipaar SANDRA ja JALMAR VABARNA. Kui sageli kukub jaburalt välja etnosõlgede sobitamine veel teistegi ehetega, siis Sandra kantuna sobitus sõlega kaunilt ka väheke kaasaegsemast ooperist kõrvarõngapaar.

Sandra ja Jalmari seljas näevad rahvarõivad tõesti pidulikud ja efektsed välja. Võrreldes enamikuga, kelle puhul jäi mulje kui kindla peale selga tõmmatud turvarüüst, mille puhul ei peagi enam midagi detailides ega väljanägemises ise juurde pingutama.”

TRENDIEHTEKS CHOKER

Vikerkaare toimetaja Aro Velmeti kaaslase, kultuuriajakirjanik KEIU VIRRO kaelas on moe-ehe chokertugeva karakteriga välja kantud. Sellele lisatud rist – mida presidendivastuvõtul näeb uhkeldamas enamasti vaid vaimulike rinnal – näib Keiu puhul vihjavat mingile statementle, iseasi kui sisuline või kiusakas see siis on…“

„1990ndatest peale on kaelarihma või -võru meenutav choker ikka rohkem või vähem moepildis püsinud. Sel hooajal on see tõusnud lemmikuks nii kiir- kui ka tippmoes. Juhtpoliitik Kristen Michali kaasa EVELIN ORAS paistab olevat üks neist, kes oma lemmikstiilis ehtega sattunud nüüd selle comeback kõrglaineharjale. Järjepidevus viib sihile!”

VÖÖD

„Nii näitleja MARI-LIIS LILL kui ka arst KRISTEL EHALA-ALEKSEJEV kandsid kleite moekunstnik Liisi Eesmaa varasemate aastate loomingust. Klaare, poolpiduliku joonega disainkleite ilmestas Liis sedakorda pidulikuks hoopis käsitööna valminud pärltikanditega vöödega. Fookuseks sedavõrd efektsed vööd, tegid mõlemad daamid ainuõige valiku, minemata üle võlli – vaid valides komplekti sobivalt tagasihoidlikumad kõrvarõngad.”

OLEKS SAANUD PAREMINI

„Aasta suurehmatajana lõikas silma eksministrist Riigikogu liige LIISA OVIIR. Kõike liiga palju ja kirjult. Segiläbi matt ja läikiv kangas. Briljante on puistatud küll kinnastele, kleidile, küll kaela peale. Jääb mulje, et see inimene on sättinud end kuhugi sädelevale stiilipeole, mitte Eesti aasta stiilseimale peole. Kogu selle hoiatava komplekti tasuks tükkideks lahti võtta, et alustada siis otsast peale – mida millega tasuks komplekti võtta ja mida parem teiseks korraks jätta.”

„Seltskondade põlise lemmiku, Teenusmajanduskoja juhi EVELYN SEPA kõrvarõngad ja kleit on ühte nägu ja sobivad kui valatult. Rõngastel on sama tekstuur ja sädelus mis kangalgi! Kui ainult see kaelaehe pildilt kaduma panna…! See miniatuurne ehe on hoopis teisest, hapramast ooperist. Jätab mulje, et viimasel hetkel igaks juhuks juurde lisatud. Kahe erineva hea vahel peab suutma valikuid langetada, mitte kuhjama üksteise otsa kõike, mis meeldib. P.S. Üllatab, et Eesti disaini suure austaja ja ostjana tuntud Evelyn Sepa seekordsete ehete autorit käekirja järgi ei tuvasta.”
„Postimehe peotoimetaja Lauri Hussari kaasa TRIIN HUSSAR vöötas end Eesti brändi rahnuga. Esmamuljes lõbus ju, et keegi on võtnud visata presidendiballil nalja Eesti disaini aasta kurikuulsaimal teemal. Siiski lähemal vaatlusel, pidukleidiga sobivuse ja disaini aspektist kaheldava väärtusega nali. Mõjub Eestit mõnitavana. Mis mõnele teisele stiilipeole vaimukas, ei sobi Eesti kõige tõsisemale ja pühamale peole.”

„Kui rohkem eksitakse reegli vastu, et „küll teeb küllale liiga, ja kuidas veel!“, siis helilooja ja muusikaärimees Mikk Targo eksmissist kaasa AULI ANDERSALU üllatas kui näide täiesti ehtelagedast naisest.”