Lääne Elu: Aktsiisitõusu eest vastutab terve valitsus

06.03.2018Meediakajastus

Tervise- ja tööministril Jevgeni Ossinovskil on kiire taip ja hea haridus, aga ta tuli poliitikasse parteibroilerite kuldajal ja see on jätnud jälje tema käitumisele.

Aktsiisi alalaekumine ja piirikaubandus võiks vabalt olla pea- ja rahandusministri rida, kui tervise- ja tööminister ei oleks ise end nendega nii jõuliselt sidunud. Just Ossinovski rakendas aktsiisitõusu alkoholismivastase võitluse vankri ette. Tõsi, „pahede maksustamine” ja rahvatervise argument ei olnud võõras ka Taavi Rõivasele ja Sven Sesterile. Kuid tugevama õigusega tegi Ossinovski selle enda omaks.

„Hinnatõusul on tõendatud mõju alkoholi tervisekahjude vähendamisele,” raius ta nagu rauda, jättes muud mõjud hindamata. Ta on lubanud ka Euroopa ühtset alkoholipoliitikat, kiratsevate maapoodide täiendavat nurkasurumist eraldi viinaleti nõudega ja maksuameti meetmeid Lätist suures koguses alkoholi toovate spekulantide vastu. Esimene idee on olnud teostamatu, teised kaks ebamõistlikult kulukad.

Ma ei tea, mis oli sotside nõustaja nimi, aga võibolla oli see Ossinovski ise, kes leidis, et võitlus alkoholiga toob poliitilist kasu. Heideti kõrvale kaalutletud aktsiisipoliitika, ei usutud piirikaubanduse riske ja lihtsalt mindi, nagu maailm koosneks vaid ühest lihtsast kurjast.

Kui rahandusminister Toomas Tõniste hakkas rääkima vajadusest aktsiisitõus peatada, kohtas ta Ossinovski vastupanu. Alles mitu kuud hiljem, kui 55miljoniline alalaekumine kinnituse sai, tegi sotside esimees kannapöörde. Paraku tegi ta seda viisil, mis ainult kinnitab hüpoteesi, et peamiselt on tegemist püüdega päästa untsu läinud PR-projekti. Ministri viimaste päevade kommunikatsioon reedab juhitud info-operatsiooni traagelniite.

Oma operatsiooni järgmises vaatuses teatas Ossinovski, et temal on kopp ees ja lõpuks võib ta poliitikast lahkuda. Kui see dramaatiline avaldus oli pisut aega tiirelnud, tuli uus rahustav signaal, et ei-ei, jälle saadi millestki valesti aru. Läbinähtavalt orkestreeritud mainekujundusvõttena järgnes sellele mitme organisatsiooni toetusavaldus Ossinovski alkoholipoliitikale.

Ebaproportsionaalse aktsiisitõusu seemne pani idanema Taavi Rõivase valitsus ja Jüri Ratas väetas selle omalt poolt mitmekordselt üle. IRL Sven Sesteri isikus ja sotsid Jevgeni Ossinovski isikus on olnud siin väga olulised osalised. Kui nüüd saadakse aru, et tehti viga, siis tuleb võtta ka ühine vastutus.

ANDRES HERKEL

riigikogu liige, Vabaerakond