Leht.postimees.ee: Arutelu õlitehase üle kiskus majanduskomisjonis teravaks (Loora-Elisabet Lomp)

10.12.2020Meediakajastus

Teisipäeval vaieldi riigikogus majanduskomisjoni istungil peaaegu kaks ja pool tundi «Õlitehase ehitusloa peatamise» petitsiooni üle. Kohalolnute sõnul nimetas istungil osalenud rahandusminister Martin Helme (EKRE) petitsiooni koostajaid põmmpeadeks ja ähvardas muu jutu sees Euroopa Liidust välja astumisega.

Petitsiooni koostajad soovivad, et kõigile Eesti elanikele oleks tagatud puhas vesi, puhas õhk ja puhas maa, seepärast ootavad nad riigilt lahendusi, mis toetaks ja arendaks, võimaldaks kindlustada järeltulevatele põlvedele elamisväärse keskkonna ning riigina saavutada süsinikuneutraalsus. «See tähendab, et meie kollektiivne kasvuhoonegaaside tootmine ei ületaks süsiniku sidumist, mida põhiliselt teevad meie metsad ja sood,» põhjendasid petitsiooni autorid.

Kuna petitsiooni algatajad heidavad riigile ette, et õlitehase rajamine on vastuolus säästva arengu eesmärkide ja Pariisi kliimaleppega võetud kohustustega, soovisid nad arutelu, kuidas riik sellise tehase rajamise otsuseni jõudis.

Arutelu kinniste uste taga

Majanduskomisjonis peeti arutelu kinniste uste taga. Petitsiooni algataja Laura Kuuse sõnul tundus see talle kummaline, eriti seetõttu, et valitsus toetab Eesti Energia õlitehase rajamist hiigelsumma, 125 miljoni euroga.

«Martin Helme oli otsustanud, et nad ei kavatse seda investeeringut tagasi võtta,» kirjeldas Kuusk olukorda.

Kohtumisel osalenute sõnul olevat Helme petitsiooni autoreid nimetanud põmmpeadeks ja lasteks, kes võiksid oma energia suunata millegi paremaga tegelemiseks. «Asi ei ole solvamises, inimestel võibki olla erinev keelepruuk,» ütles Kuusk. «Kui Martin Helmelt küsiti, kuidas on prognooside ja halvima stsenaariumiga, vastas ta, et kui need karmistuvad, siis astub Eesti Euroopa Liidust välja,» rääkis Kuusk.

Ega siin ole midagi uut, et sõimatakse inimesi, kellega väärtused ei kattu.

Riigikogu liige Jevgeni Ossinovski

Teised komisjoni liikmed jäid Kuuse sõnul ratsionaalseks ning nii mõnelgi oli Helmele vastuväiteid. «Näiteks [SDE parlamendisaadik] Jevgeni Ossinovski ütles, et riigi palgal olev inimene võiks teistesse inimestesse viisakusega suhtuda. Ka teised liikmed kutsusid ministrit mõistusele,» selgitas Kuusk.

Kliimaaktivist ja petitsiooni üks autoreid Henri Holtsmeier lisas, et komisjoni esimees Sven Sester (Isamaa) tegi kõik, et nad tunneksid ennast sellel koosolekul oodatuna. «Kui alguses oli kõik hästi ja tundus, et lausa demokraatlik, siis rahandusministri esinemine tõmbas vee peale kõigele,» ütles Eesti Rohelise Liikumise ridadesse kuuluv Holtsmeier. «Ei saa öelda, et Helme üldse ei argumenteerinud, pigem ei olnud tema argumendid kõige teemakohasemad,» lisas ta.

«Kurb, aga enam ei üllata»

Ossinovski meenutas, et ta kutsus minister Helmet korrale. «Kutsusin teda kodanikesse väärikalt suhtuma, mille peale ütles rahandusminister, et väärikus tuleb välja teenida. Lisaks oli ka keegi põmmpea olnud,» kirjeldas Ossinovski, kelle sõnul käitus istungil üleolevalt ka Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.

Tema sõnul käituvad poliitikud üldiselt väärikalt, kuid EKRE liikmete ja nende esimehe suhtumine väärikasse poliitkultuuri on teistsugune. «Ega siin ole midagi uut, et sõimatakse inimesi, kellega väärtused ei kattu. Kujutan ette, et petitsiooni algatajatele oli see väga šokeeriv,» märkis Ossinovski.

Raske on pidada dialoogi, kui fundamentaalsed arusaamad on täiesti erinevad, nentis Holtsmeier. «Kui me rääkisime rahandusministri ja Hando Sutteriga, siis me ei leidnudki ühist kõlapinda, kas meil on kliimakriis või ei,» selgitas ta.

Ossinovski sõnul pole rahandusministri ja Eesti Energia juhi agumendid kevadega muutunud. «Rahandusminister lisas neile küll ideoloogilist kihutuskõnet, kuidas globaalne kliimakriis on väljamõeldis ja sellest tulenevalt peaks Eesti keskkonda edasi reostama, kuna see on majanduslikult kasulik,» lisas Ossinovski. «Kurb, aga enam ei üllata,» nentis ta.

Martin Helmelt ei õnnestunud Postimehel korduvatest katsetest hoolimata kommentaari saada.

Õlitehas

Tänavu märtsi lõpus otsustas valitsus toetada Eesti Energia uue õlitehase ehitust 125 miljoni euroga. See tekitas ühiskonnas vastakaid ja valusaid reaktsioone. Narva-Jõesuu linnavalitsus andis 27. märtsi korraldusega Enefit Energiatootmisele ja Enefit Kaevandustele ehitusloa rajada Narva-Jõesuu linnas Auvere külas asuvale Keskterritooriumi kinnistule Enefit 282 õlitehas. 30. mail käivitati rahvaalgatus, et peatada õlitehase ehitusluba ja lõpetada riigi toetus selle tehase ehitamiseks. 21. juuliks oli petitsioonil tuhat allkirja, mis tähendas, et seda pidi arutama hakkama riigikogu. 11. septembril saadeti algatus riigikokku. 1. oktoobril jõudis algatus riigikogu majanduskomisjoni.