Leht.postimees.ee: Eri arvamused viisid hääletusest loobumiseni (Anna Põld)

10.11.2020Meediakajastus

Esmaspäevasel umbusaldushääletusel ei vajutanud ükski koalitsioonisaadik nuppu rahandusminister Martin Helme (EKRE) toetuseks. Helme umbusaldamise poolt oli 46 riigikogulast, ministri ametist kukutamiseks on vaja 51 häält. Samas oli koalitsiooniparteide liikmeid, kellele oli vastumeelne anda hääl ka Helme umbusaldamise vastu ehk teisisõnu tema tegevuse poolt. Koalitsiooni otsus oli hääletusel mitte osaleda.

«See oli kompromiss erinevatest arvamustest,» sõnas Isamaa liige Siim Kiisler, kes ka septembrikuisel Martin Helme umbusaldushääletusel hääletamata jättis. Kiisler toonitas, et ei toeta Martin Helme seisukohti, näiteks nagu käiks USA presidendivalimistel ulatuslik valimispettus. «Perekond Helmed levitasid fake news’i, kahjustasid Eesti mainet. Selle eest õnneks järgnes ka vastutusevõtt ikkagi sisuliselt EKRE poolt tervikuna. Mart Helme ei olnud ju keegi juhuslik kodanik, vaid EKRE kõrgetasemeline esindaja,» kommenteeris Kiisler siseminister Mart Helme tagasiastumist.

«Kindlasti ei olnud meie fraktsioon ka selles lõpuni ühine, aga kui koalitsioon on niimoodi otsustanud, siis niimoodi läks. Juba see oli suur muutus, kui Mart Helme astus tagasi, mille puhul ei olnud ju ka meie inimeste osa just kõige väiksem,» viitas riigikogu väliskomisjoni juht Enn Eesmaa Keskerakonna liikmete taunivatele seisukohtadele EKRE juhtide sõnavõtu suhtes. Riigikogu Eesti-USA parlamendirühma asejuhi Sven Sesteri (Isamaa) sõnul sai Martin Helme koalitsioonikaaslastelt selge signaali, et sellised sõnavõtud ei ole vastuvõetavad.

EKRE fraktsiooni juht Siim Pohlak põhjendas EKRE hääletamata jätmist sellega, et fraktsioon ei soovinud Reformierakonna silmakirjalikku etendust kaasa teha.

Lisaks mitmetele koalitsioonisaadikutele on Reformierakonna algatust kritiseerinud ka sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski, pidades seda taktikaliselt valeks sammuks ja toonitades, et umbusaldusavalduse kergekäeline kasutamine devalveerib selle väärtust. «Hommikul teatas Kaja Kallas, et umbusaldatakse Mart Helmet, ja mõned tunnid hiljem muudeti umbusaldusavalduse tekstis lihtsalt Mart Martiniks – nii ei tohiks asjad käia,» lisas Sven Sester.

Keskerakonna liikme Maria Jufereva-Skuratovski sõnul ei saa koalitsiooni kokkuleppest jätta hääletamata välja lugeda kartust, et hääletuse vabaks jätmisel oleksid ministri kukutamiseks vajalikud viis lisahäält tulnud. Tema näiteks umbusaldamise poolt hääletanud poleks. «Soovin, et praegune valitsus püsiks ja jätkaks oma tööd,» sõnas ta. Ainsa koalitsioonisaadikuna hääletas Martin Helme umbusaldamise poolt Viktoria Ladõnskaja-Kubits (Isamaa). Tegemist oli kuuenda katsega avaldada umbusaldust 2019. aasta aprillis ametisse astunud valitsuse ministrile.