Leht.postimees.ee: Kravtšenko õigustas hääletamata jätmist (Anna Põld)

28.08.2020Meediakajastus

Riigikogu liige Igor Kravtšenko (Keskerakond), kes Eesti-Valgevene parlamendirühma juhina jättis teisipäeval riigikogus kohalolijatest ainsana toetamata avalduse Valgevene demokraatia toetuseks, toonitas, et tegu on tema isikliku seisukohaga.

«Minu jaoks on teema ammendatud ja ma ei soovi seda pikemalt kommenteerida,» lausus poliitik.

Kui rahvasaadikul paluti selgitada lähemalt avalduse toetuseta jätmise tagamaid ning sedagi, kas ta ei näe Eesti-Valgevene parlamendirühma juhina probleeme selles, et tema otsus erineb valitsuse ning riigikogu enamuse seisukohast, vastas Kravtšenko napisõnaliselt: «Minu avaldatud arvamus oli ja on minu isiklik seisukoht.»

Sel nädalal käis riigikogu liige, Eesti-Valgevene toetusrühma asejuht Sven Sester (Isamaa) välja mõtte, et Kravtšenko võiks parlamendirühma juhi kohalt tagasi astuda.

Keskerakondlane andis oma vastusega mõista, et vähemalt praegu ta ise tagasi astuda ei kavatse. «Parlamendirühma kokkusaamisel arutame tekkinud olukorda ja järgmisi samme,» vastas ta.

Rühma juhina märkis Kravtšenko, et on kindel, et Eestisse lähetatud Valgevene suursaadikul on teada Eesti ametlik seisukoht Valgevene presidendivalimiste ning selle järel toimuva suhtes.

Küsimuse peale, miks ei toetanud Kravtšenko 2018. aasta detsembris ka riigikogu toetusavaldust Ukraina suveräänsusele, jäi ta samuti napisõnaliseks. «Ma ei pea vajalikuks kommenteerida kahe aasta taguseid hääletusi, seda enam, et need ei puuduta olukorda Valgevenes,» lausus keskerakondlane.

Kravtšenkol on õigus oma arvamusele, ta ei väljendanud seda kogu parlamendigrupi poolt.

Eesti-Valgevene parlamendirühma liige Maria Jufereva-Skuratovski (Keskerakond)

Teisipäeval võttis riigikogu 92 riigikogu liikme heakskiidul vastu avalduse Valgevene demokraatia toetuseks. Erakorralisel istungil viibinutest jättis Kravtšenko ainsana avaldusele toetust avaldamata.

Ka oli Kravtšenko peamiselt keskerakondlastest koosneva Eesti-Valgevene parlamendirühmast ainus, kes avaldust ei toetanud. «Ma arvan, et valgevenelased otsustagu oma elu üle ise,» ütles ta Kanal 2 «Reporteris».

Ka Kravtšenko parteikaaslane, Eesti-Valgevene parlamendirühma liige Maria Jufereva-Skuratovski (Keskerakond) märkis, et kolleegi väljendatud seisukohad ei kattu Eesti ametliku positsiooniga ning antud juhul peab Kravtšenko kaaluma oma jätkamist parlamendirühma juhi ametis.

«Kravtšenkol on õigus oma arvamusele, ta ei väljendanud seda kogu parlamendigrupi poolt. Aga kuna ta on Eesti-Valgevene parlamendirühma juht, on tema seisukohtadel antud teemal rohkem mõju kui igal teisel riigikogu liikmel,» arvas Jufereva-Skuratovski.

Toompeal on Kravtšenko uudisekünnist ületanud peamiselt loodud parlamendirühmade loetelus. Eelmises riigikogu koosseisus oli ta vähim meediakajastust pälvinud parlamendiliige. Kravtšenko pääses mullu aprillis alustanud riigikogu koosseisu asendusmandaadiga, kui Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats loobus parlamendikohast.