Liinaleht Tart-Pärnu: Pärnu mehe eriline hobi: Olavi Ojal on üle paarikümne tuhande õllekorgi

15.08.2019Meediakajastus

Pole liialdus väita, et just õllekorgid kujutavad endast kollektsionäär Olavi Oja Pärnus asuva korteri peamist sisustuselementi.
Neid on tal kokku üle paarikümne tuhande ning põhiosa on hoolikalt sorditud ja laotud Oja enda ehitatud vineeralustele. „Need, mis siin niisama vedelevad, on vahetuseks,“ selgitab ta. Alguses kaalus Oja hoiuvahendina ka karpe, kuid need olnuks liiga kohmakad ja võtnuks palju ruumi. Mis aga kõige tähtsam: aluste pealt saab palju selgema ülevaate.
Riikide kaupa sätitud korgid räägivad igaüks oma lugu. Näiteks Ida-Timorit esindav kork. „See on pärit ühelt rahuvalvajalt,“ räägib Oja. Kauges Aasia riigis teeninud mees otsis kohalikku eripärast märjukest, kuid peamiselt olid saada vaid üle maailma levinud brändid. Kuni ühes külapoes naeratas õnn, sest peremees villis harrastuse korras ka õlut. Kork jõudis tutvuste kaudu Oja kogusse ja üsna kindlalt võib öelda, et Eestis on see ainukene.
Õllekorkide kogujaid pole siinmail väga palju – Oja sõnul kümmekond. „Purgid ja pudelid võtavad ruumi, silte koguvad niigi juba paljud,“ selgitab ta oma harrastuse juuri. Kollektsiooni hakkas ta looma eelmise sajandi lõpus. „Kõigepealt viskasin naise välja, siis viskasin lapsed välja, et korgid ära mahuksid,“ teeb ta musta huumorit. Oja hingesugulased üle maailma on loonud internetis oma portaali ja andmebaasi, kust saab infot kõige erinevamate õllede kohta. Toksid aga nime sisse ja avastad. Ühtlasi leiab sealt partnereid vahetustehinguteks. Kasutajaid on veebilehel üle kümne tuhande.

Intiimne toodang Baierist

„Vaata, kui ilusad korgid need on,“ ütleb Oja üht Belgia esindajat näppides. Belgia õlled sümpatiseerivad talle eriti, kuid vaieldamatuks lemmikuks on Saksamaa. Mitte mingid üleriigilised ilmetud rüüped, vaid just Baierimaa intiimsem toodang. „Lähed seal kuhugi väikesesse kohta ja siis proovid nende jooki…“ lausub kollektsionäär unistavalt.
Oja korteris ringi liikudes ei maksa olla kohmakas. Ühe alusetäie korkide süstemaatiline paikasättimine pole lihtne töö. Juba peremehelik-hooliv pilguheit tervele varandusele võtab omajagu aega. Oja on välja arvutanud, et kui iga üksikut korki imetleda nii viis sekundit, siis kõige peale kokku kuluks tunde ja tunde. Vähemalt ühe tööpäeva jagu.

Eksootilised maad

Õllekorke võib saada ka riikidest, mille kohta seda sugugi ei eeldaks. Kõige suurem kitsikus kogus laiutab traditsiooniliste islamimaade kohal, kuid näiteks Iraanist leiab eksemplare mitu. Tõsi, ametlikult on need villitud küll alkoholivabade õlledena ning ega erilist pähehakkamist neist vist otsida ei tasunud. Kuid omamoodi skeemitades on märjukest pruulinud ka iraanlased.
Üks kork pärineb Lääne-Aafrikast Malist – riigist, mida tuntakse siinmail enim vist seoses sellega, et seal teenivad Eesti rahuvalvajad.
„See on toodud Jüri Ratta visiidilt sinna,“ ütleb Oja uhkelt. Nimelt on ta ühtlasi ka tulihingeline bridžimängija ning see hobi ühendab teda poliitiku, endise rahandusministri Sven Sesteriga. Tema kaudu siis eksootiline õllekork tee Eestisse leidiski. Päris korralikult on esindatud Põhja-Korea, oma eksemplariga on väljas Eritrea. Oja tunneb end küll õllemaailmas nagu kala vees, kuid ka tema ei saa välistada, et näiteks mõnes Zimbabwe kõrvalises külakeses pruulitakse märjukest, millest mitte keegi mitte kuskil kuulnud pole. Isegi tema mitte.

700 kodumaist korki

Kodumaiseid korke on Ojal vähemalt 700, nende seas ka üks tõeline haruldus. Märjuke pruuliti kunagi eritellimusel ühe firmaürituse jaoks ning Ojal õnnestus pärast pidu neist ühele küüned taha saada. Ülejäänud on aja jooksul enam kui tõenäoliselt olematusse haihtunud.
Kuigi Oja kollektsioon on Eestis suurim omalaadne, pole see tema jaoks eesmärk omaette.
„Kvantiteet mind ausalt öeldes ei huvita,“ lausub ta. Määratult tähtsam on kork ja õlu ise ning lugu nende taga. Mees näeb oma kire taga ka filosoofilist mõõdet. „See on nagu paralleelne maailm,“ selgitab ta. „Lähed sinna sisse, keskendud teemale ja unustad muu.“
Terve Olavi Oja korgikogu imetlemiseks kuluks tunde ja tunde. Lisaks põnevatele õllekorkidele oskab kollektsionäär hinnata põnevaid õllepudeleid.