Maaleht: Pagemine või põrumine?

26.07.2018Meediakajastus

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo teatas, et lahkub valitsusest, Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast j a poliitikast. Sel viisil täiendab ta nimekirja neist, kes Jüri Ratase kabinetis töötades lõpuni vastu ei pidanud.

Palo on suhteliselt lühikest aega ametis olnud valitsuses juba kaheksas lahkuv minister. Eelmised, kes ukse ühel või teisel põhjusel enda järel sulgesid, olid maaeluminister Martin Repinski, kaitseminister Margus Tsahkna, riigihaldusminister Mihhail Korb, keskkonnaminister Marko Pomerants, rahandusminister Sven Sester, riigihaldusminister Jaak Aab ning tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Ei tahaks arutleda Palo sammu vahetute motiivide ja sotsiaaldemokraatide sisemise ebastabiilsuse üle, kuna ei tea palju rohkem, kui avalikkuses on juba räägitud. Aga ilmselt ei kõnele juhtunu valitsuse ega sotside tugevusest paar kuud enne tõsisema parlamendi-valimiskampaania käivitumist. Kuigi Urve Palost ei saanud Eesti poliitikas kunagi päris esimese suurusjärgu tähte, ei saa mööda vaadata sellest, et tema kogemus on arvestatav.

Ratase valitsus oli tema jaoks juba neljas, varasemalt oli ta rahvastikuminister Andrus Ansipi valitsuses aastatel 2007-2009 ning alates 2014. aastast järjest üks ministritest MKMis – kahes Taavi Rõivase ja nüüd Ratase valitsuses. See tähendab, et temasse oli sotside poolt hulk tööd ja aega investeeritud. Ja oleks väiklane nüüd öelda, et mõttetult – ettevõtlusest poliitikasse tulnud inimesena pidas Urve Palo vastu ikkagi hulk aastaid. Paljud sarnast teed kulgenud staarid on poliitikas pettunud märksa rutem.

Muidugi olnuks stiilsem, kui Palo teatanuks otse ettevõtlusse tagasiminekust, jättes Riigikogu n-ö varulennuvälja etapi vahele. Kuid olgem ausad – nii kõrge “puhtuse” aste ei olegi Eesti poliitikas mingi standard. Sestap ei saa ka Urve Palole Riigikokku minekut kuigivõrd nina peale visata. Jõudu edaspidiseks!