Majandus24.postimees.ee: Ootamatu tüng: kuni 100 000 inimest jäeti mullu maksutagastusest ilma (Sander Punamäe)
27.02.2019MeediakajastusRiik jättis mullu madalapalgalistele tagastamata umbes 30 miljonit eurot tulumaksu. Kuni 100 000 inimest jäid oma pooleteise kuupalga suurusest summast ilma sellest ise teadmata.
Üheks inimeseks, kes maksusüsteemi muudatusega kaotas, oli lastekodu abikasvataja Leili. Tema igakuine sissetulek oli 2016. aastal keskmiselt 565 eurot, millest iga kuu läks 72 eurot riigile maksudeks. Toona kehtinud madalapalgaliste maksutagastusena sai ta selle järgmisel kevadel tagasi – tema kontole laekus veidi üle 200 euro.
Järgmisel aastal oli tema igakuine sissetulek veidi üle 600 euro ning igakuisest palgast võeti jälle üle 80 euro maksudena maha. Kuid seda raha ta enam tagasi ei saanud, tema jaoks oli maksutagastus möödunud kevadel 0 eurot.
Kuid kõige tugevama hoobi said maksumuudatusest just miinimumilähedase palga saajad. Inimene, kes on viimased kolm aastat teeninud 480 eurot kuus, jäi eelmisel kevadel ilma 744st eurost.
Asi on selles, et 500-eurone maksuvaba miinimum, mis oleks teda maksude maksmisest päästnud, jõustus alles 2018. aasta jaanuaris.
Oleks Ratase valitsus madalapalgaliste maksutagastusega jätkanud kuni uue süsteemi jõustumiseni, oleks Mari saanud eelmise aasta kevadel tulumaksu tagasi 720 eurot.
Kuidas on võimalik, et seda ei märganud kuni 100 000 rahast ilma jäänud inimest?
«Õiglane riik kõigile»
Kui Keskerakond koos sotsiaaldemokraatide ja IRLiga 2016. aasta novembris võimule tuli, võtsid nad kiiresti ette maksusüsteemi muutmise. Vähem kui kahe kuuga jõudis presidendi lauale palju kirutud kobareelnõu seitsme erineva seadusemuudatusega, millest üks seadis tulumaksuvabastuse piiriks 500 eurot.
Selle sama seadusega sätestati, et vaid aasta toetusena kehtinud madalapalgaliste maksutagastus kaotatakse. Kuid 500-eurone maksuvaba tulu määr hakkas kehtima alles 2018. aastal ja 480 eurot teenivad inimesed maksid ikka 60 eurot kuus riigile. Nii jäigi Mari jaoks ühe aasta tagastus justkui vahele.
Peaminister Jüri Ratase juhitav valitsus on seni rääkinud, kuidas nad on suurendanud madalapalgaliste sissetulekuid, parandanud tööinimeste ja eakate elujärge. Ka seekordsete riigikogu valimiste eel kuulutab Ratas sotsiaalmeedias, et keskmist ja madalamat tulu teenivad inimesed saavad tänu neile iga kuu 64 eurot rohkem kätte. 500 eurot kuus teeniva inimese jaoks on see väide vale, sest tema on seni sissetulekus kaotanud.
Madalapalgaliste sissetulekutes kaotamist oleks saanud vältida, kui oleks otsustatud, et inimesed saavad ka 2017. aastal teenitud tuludelt maksutagastust. Seda kinnitas maksu- ja tolliamet (EMTA). «Kui see (madalapalgaliste maksutagastus) oleks 2017. aastal kehtinud, oleks isik kõik aasta jooksul kinnipeetud tulumaksu tagasi saanud,» ütles maksuameti konsultant Merle Heinmets.
Ka rahandusministeerium kinnitas, et Postimehe arvutused on korrektsed ja nad olid poliitilist tellimust täites selle tagajärgedest teadlikud.
Poliitiline tellimus
«Poliitilise programmi üks osa oli asendada madalapalgaliste tagasimakse laiema ja lihtsama maksuvaba tuluskeemiga. Rahandusministeerium tegi vastavalt sellele eelnõu ja riigikogu võttis selle vastu,» ütles rahandusministeeriumi pressiesindaja Ott Heinapuu.
Rahandusministeeriumi ja maksuameti kinnitusel puudutas see otsus otseselt umbes 80 000-100 000 inimest. 2016. aasta eest said madalapalgalised maksutagastusena tagasi veidi alla 30 miljoni, kuid kõik, kellel selleks õigus oleks olnud, tol korral tagastust ei taotlenud.
Õigus maksutagastusele oli kõigil Eesti residentidel, kes on vähemalt 18-aastased, vähemalt ühe tööandja juures töötanud täistööajaga ja kelle aastane tulu jääb alla 7817 euro.
Kuna 2017. aasta tuludest otsustasid riigijuhid maksutagastuse ära jätta, hoidis riik eelmise aasta kevadel madalapalgaliste pealt kokku umbkaudu sama suure summa – 30 miljonit. Kuhu madalapalgalistelt kogutud 30 miljonit eurot täpselt läks, pole teada, sest Heinapuu sõnul on riigi eelarve kõik tulud ühes potis koos.
Kompromiss Partsu munade ja Reformierakonna vahel
«Postimehesse on mingi maksuosakond tekkinud või?» küsis riigikantselei juht Tanel Kiik, kui temalt Jüri Ratase valitsuse tehtud otsuse kohta selgitust palusime.
2016. aasta koalitsioonilepingule IRLi nimel allakirjutanud Margus Tsahkna ütles, et selle kohta tuleb küsida toonase rahandusministri Sven Sesteri käest. «Oh, jumal… (vaikus) See madalapalgaliste maksutagastuse süsteem oli üldse vildakas. See oli ju kompromiss Partsu munade ja Reformierakonna vahel,» ütles Tsahkna. Tsahknaga jäi kokkulepe, et edastab kommentaari kirjalikult, kuid ei pidanud sellest kinni. Küsimusele, miks otsustati, et madalapalgalised ei saa maksutagastust 2017. aastal tehtud töö eest, vastas toonane rahandusminister Sester, et «selline oli poliitiline otsus».
Et riik inimesi muudatusest ei teatanud, Sester ei nõustunud. Tema sõnul oli see avalik info, millest teavitati inimesi pressiteatega, mille pealkiri oli «Sester: 2017. aasta toob lubatud madalapalgaliste tagasimakse». Seda, et madalapalgalised ühel aastal tulumaksutagastust ei saagi, tuleb teatest suure hoolega välja lugeda.
SDE juhi Jevgeni Ossinovski sõnul on talle saadetud tabel, mis näitab tema kehtestatud maksusüsteemi võrdlust eelmisega, lihtsalt vale ja ta kukkus ise arvutama.
Ossinovski saatis vastu oma tabeli, mille tulemustes suurt midagi ei muutu – näites toodud inimene elab ikka enamuse aja aastast miinuses.
«Saad ju ikka teha loo, et Ratase lubatud 64-eurose maksuvõidu asemel võitis 500 eurot teeniv inimene vaid 10 eurot,» üritas Ossinovski lugu pehmendada.
Peaminister Jüri Ratas jättis küsimustele sisuliselt vastamata. «Erinevalt madalapalgaliste tagasimakse süsteemist on maksuvaba tulu reform kasvatanud enamiku Eestimaa tööinimeste ja eakate sissetulekuid. Seeläbi on see aidanud vähendada sissetulekute ebavõrdsust, muuta ühiskonda solidaarsemaks ning langetada oluliselt väiksemat ja keskmist tulu teenivate inimeste maksukoormust. See ongi olnud valitsuse eesmärk,» ütles ta.
Viga ei tunnista, aga vastu ei vaidle
Küsimusele, kas valitsuse tulumaksuseaduse muudatusest võitis ka inimene, kes on viimased kolm aasta teeninud miinimumi lähedast palka, jätsid kõik poliitikud vastamata.
Riigijuhid raiuvad, et lastekodu kasvataja Mari ja kümned tuhanded madalapalgalised saavad selle raha ju järgmisel aastal tänu 500-eurosele tulumaksuvabale miinimumile tagasi. Postimehe arvutused näitavad, et tegelikult on neil võrreldes vana süsteemiga suur osa aastast vähem raha reaalselt käes.
Varem kehtinud süsteemi järgi oleks näiteks 480 eurot kuus teenival inimesel sel kevadel taskus üle neljasaja euro enam. Seda kinnitas ka maksu- ja tolliamet. «Meie maksuspetsialist vaatas arvutused üle ja need on õiged,» ütles EMTA pressiesindaja Kaia-Liisa Tabri.