Meie Maa: Meediaruum: Järjekordne loll plaan
12.07.2016MeediakajastusRahandusminister Sven Sester tahab ettevõtjate tööautod tähistada kleebise või erivärvides numbrimärgiga, mis laseks edaspidi kahtlusteta tuvastada, kas kaubanduskeskuse või kino parklas seisva autoga on tehtud erasõitu või mitte. /—/
Ent kui jätta kõrvale võimalus kellegi peale näpuga näidata, tuleb küsida, kas minister ise ka usub, et sellisest (häbi)märgistamisest võiks tulu tekkida. Sest ta ei julge selge sõnaga välja öelda, kas plaani taga võib olla soov teha maksuametnike elu töösõidukite sihtotstarbelise kasutamise kontrollimisel lihtsamaks. /—/ Aga kui säärane kontroll pole maksuameti asi, siis kellele säärast abinõud veel tarvis läheb?
Ettevõtjaile, kes lubavad oma tööautodele märgi külge panna, pakutakse präänikuna võimalust edaspidi ahju sõidupäevikutega kütta. Ühtpidi on küllap nii ametnikud kui ka ettevõtjad aru saanud senise sõidupäevikute süsteemi mõttetusest: ühed on osutunud erakordselt leidlikuteks päevikupidajaiks, teised jälle jõuetuks koduste tööde kontrollimisel ja ülevaatamisel. Ent sõidupäevikust vabanemine tähendab ettevõtjaile edaspidi endiselt sundvalikut: märk külge või maksa (auto võimsuse järgi arvutatud) erisoodustusmaksu täie rauaga, isegi kui erasõite peaks tehtama vaid kord kuus.
Pole teada, kas minister pälvib oma kleepsukampaaniaga ettevõtja sõbra tiitli või peab tulevikus raporteerima erisoodustusmaksu alalaekumist: võib selguda, et töösõitu on mugavam teha isikliku autoga ja sõidu tööandjal kinni maksta lasta. Keegi ei vaata viltu, kui auto korra maksupoliitiliselt sobimatus kohas kinni pead. Ja mis on sel juhul see riigile tõusev tulu, millele vihjab ühiskonna huvides autosid kleepsutav minister?
Maksumaksjate Liit küsib vastu: miks ei võiks märgi kõigepealt saada need autod, mis makstakse kinni maksumaksja rahast? Distsiplineerimist võiksid vajada nii ametiautoga kampaaniasõite tegev minister, suvelavastuselt suvelavastusele kimav omavalitsustegelane kui ka riigikogulane, kes maksumaksja raha eest liisitud auto oma naisele või sugulastele sõita annab.
12. juuli 2016