Õhtuleht.ee: Ministrite uhked tööreisid: Kenyast Jaapani ja Ameerikani (Karoliina Vasli)
11.07.2016MeediakajastusBrüsseli võimukoridoride kõrval seiklevad meie ministrid USAs, Hiinas ja vahel ka lihtsalt Baltikumis. Keskkonnaminister Marko Pomerantsil oli mai lõpul asja isegi Kenyasse. Kõrvutades sihtkohti ja summasid, siis Liisa Oviiriga siiski keegi ei konkureeri.
Aprilli lõpul peeti Eesti ja Hiina diplomaatiliste suhete 25. aastapäeva puhul Pekingis Eesti nädalat. Ettevõtjate kõrval olid platsis näiteks ka kultuuriminister Indrek Saar ja maaeluminister Urmas Kruuse. Saar kohtus Hiina kultuuriministriga, arutati kultuurikoostöövõimalusi. Kohtumine tipnes ühise filmikoostööleppega. Kruusel oli oma ülesanne. Tema allkirjastas toiduohutuse protokolli Eesti kilu ja räime ning nendest valmistatud toodete lubamiseks Hiina turule ja kohtus ka Hiina ametnikega. Reisid läksid maksma 4278 eurot (Saar) ja 2324 eurot (Kruuse).
Üks minister USAs, teine Lätis
Need summad on köömes selle kõrval, milleks oli võimeline ettevõtlusminister Liisa Oviir. Aprillis viibis ta mitu nädalas USAs, kõigepealt Arizonases ja Californias, seejärel paar päeva Washingtonis. Kogu reis (põikas ka Jaapanisse) läks maksma 18 610 eurot. Oviir töötab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi juures. Selgub, et tema majakaaslase, majandus- ja taristuministri Kristen Michali reisid on tunduvalt tagasihoidlikumad. Näiteks selsamas aprillis käis tema vaid kolmepäevasel visiidil Riias, kus arutati Balti riikide energeetikakoostööd. Reis läks maksma 290 eurot (sõit, ööbimine ja päevaraha). Viimasel aastal on Michali kaugemad sihtkohad olnud Brüssel, Pariis, Amsterdam ja Luksemburg. Aastas on tema välisvisiitide peale kulunud 5774 eurot. Ekspressi andmetel on Oviir ainuüksi tänavu tuuritanud juba 30 000 euro eest. Teiseks poolaastaks on Oviiri rännakutele plaanitud juba 50 000 eurot. Sellega teeb ta silmad ette ka välisminister Marina Kaljurannale , kellele on tänavu ühtekokku 22 reisiks plaanitud välisministeeriumi eelarvest ligi 39 000 eurot, mullu oli vastav number peaaegu 32 000 eurot. Üldiselt pole summad reisi kohta väga suured – näiteks juunis osales Kaljurand Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel Luksemburgis ja Euroopa Nõukogu parlamentaarsel assambleel Strasbourgis (kokku 2090 eurot).
USAs narkopoliitikaga tutvumas
Populaarne sihtkoht on USA. Näiteks siseminister Hanno Pevkur käis mullu oktoobri teises pooles Californias õhu- ja mereoperatsioonide keskuses ja San Diego maismaapiiri keskuses. Ühtlasi kohtus ta USA sisejulgeolekuministriga. Kogu reis läks maksma 5257 eurot. Justiitsminister Urmas Reinsalu aga lennutati New Yorki, et ta saaks osaleda ÜRO peaassamblee eriistungil, kus räägiti maailma narkopoliitikast (reisi hind ligi 2300 eurot). Reinsalu parteikaaslane, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna väisas märtsis New Yorki ÜRO naise staatuse komisjoni 60. istungjärgu pärast (sama visiidi käigus käis ka Brüsselis, kokku 4321 eurot). Taas oli Tsahknal New Yorki asja juuni keskel, kui ta osales ÜRO lastefondi UNICEF aastakonverentsil (maksumus 2773,52 eurot). Tsahkna sihtpunktidest torkab silma seegi, et veebruaris käis ta põgenikekriisiga seoses Liibanonis Beirutis (reisi hind 1422 eurot). Liibanoni külastas aasta algul ka kaitseminister Hannes Hanso (kohtus Eesti rahuvalvajatega) – hinnaks 1114 eurot. Märtsis väisas Hanso Araabia Ühendemiraatides kaitsetööstuse messi “IDEX” (1033 eurot). Ministeerium ütleb, et minister toetas meie kaitsetööstuse esindajaid maailma ühel olulisemal valdkondlikul messil.
Keskkonnaminister Marko Pomerantsi üks värvikamaid visiite viis ta mais Kenyasse (ÜRO keskkonnaassamblee kohtumine), mis läks maksma 1412 eurot. Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi käis mullu sügisel Lõuna-Koreas Daejeonis OECD teadus- ja tehnoloogiaministrite kohtumisel (4064 eurot). Rahandusminister Sven Sesteri reisinimekirjas torkab silma, et euroliiduga seotud kohtumiste kõrval põikas ta kevadel läbi ka Cannes’i filmifestivalilt (1624 eurot). Ta tutvustas seal uut riigi tagasimakseprogrammi, mille eesmärk on meelitada Eestisse rahvusvahelisi filmiprojekte ja investeeringuid. Kokku on aga rahandusministri sõitudele kulunud 19 084 eurot.
Ülitihedalt reisiva Taavi Rõivase sõitude kohta ei õnnestunud riigikantseleilt eilseks vastuseid saada (küsimused said välja saadetud möödunud neljapäeval).
Napp reisisell Jevgeni Ossinovski
Õhtuleht uuris ministrite sõite aasta jooksul eelmisest juulist tänavuse juulini. Tuli välja, et kodus tööd rabada armastavaid ministreid on meil ikka ka. Näiteks mullu septembris tervise- ja tööministriks määratud Jevgeni Ossinovski on käinud ministeeriumi andmetel vaid kolmel välisvisiidil (Stockholmis, Brüsselis ja Berliinis) ja see on läinud maksma 479 eurot. Riigihalduse ministril Arto Aasal on ilmselt tükk tegu haldusreformiga ja ka tema on käinud neljal visiidil kogukuluga 2708 eurot.
Õhtulehega vestelnud ministeeriumiametnikud rõhutavad siiski, et kõiki ei saa ühe n-ö hinnakirja järgi võrrelda. On selge, et välis- ja ka rahandusministril on rohkem reisimisi, rääkimata peaministrist.