Õhtuleht: EOK presidendina jätkav Urmas Sõõrumaa: mind saanuks maha võtta ainult looja ja kapo! (Deivil Tserp)

08.06.2020Meediakajastus

Eesti olümpiakomitee (EOK) president Urmas Sõõrumaa saabus esmaspäeva pärastlõunal Tallinnas Kadrioru staadionil alanud täiskogu istungile kaljukindla veendumusega, et jätkab meie spordi katusorganisatsiooni juhina veel neli aastat.
„Ütlesin juba ammu, et mind saanuks maha võtta ainult looja ja kapo (kaitsepolitseiamet – D.T.)! See olnuks nende pädevuses,“ rääkis 58aastane suurettevõtja, kui oli alistanud ainsa konkurendi, seni asepresidendina tegutsenud Tõnu Tõniste häältega 83 : 38.

Meedia keerab asjad p***e

Sõõrumaa oli oma niigi tugevat tagalat vägevalt kindlustanud. Tema huvides tegid head tööd ka Eesti kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi ja kirevat spordikogukonda hiilgavalt tundev legendaarne ametnik Toomas Tõnise. Sestap oli sündmuste loogiline käik, et siiani EOK täitevkomiteesse kuulunud tulest ja veest läbi käinud mehed valiti nüüd asepresidendi ametisse.

Tõniste tiimi raskekahurväe esinumber, kettaheite olümpiavõitja Gerd Kanter küsis Sõõrumaalt täiskogus, miks too loobus avalikust debatist. „Teate, ajakirjanikud keeravad asjad sinna, kust neid enam kätte ei saa. Ma eelistan rääkida teiega otse,“ kõmistas ta vastuseks.
Esmaspäevases Õhtulehes ilmunud loos tabasid Sõõrumaad taas kriitikanooled. Nii Kanter kui ka kümnevõistluse olümpiavõitja Erki Nool heitsid talle ette kaht suurt ämbrisseastumist. „Jälle oli kirjas, et ma nimetasin sportlasi rumalateks ja õigustasin dopingutarvitajaid. Need on kontekstist välja rebitud laused,“ nurises EOK boss.
Sõõrumaa silmad helendasid nagu prožektorid ja kaelasooned läksid pingesse ning ta kordas sama mõttekäiku, mis kõlas ka täiskogus: „Palun vabandust teilt kõigilt. On jäänud mulje, et mina pean sportlasi rumalateks. Olen investeerinud sporti 30 miljonit eurot ja pean sportlasi rumalateks!? See ütlemine puudutas otseselt neid, kes jooksid, süstal veenis, ringi ja tekitasid meile ajutise kaose. Ma ei häbene ka täna öelda, et nad on rumalad ja nii ei tohi teha. Kahjuks läks see igale poole lendama. Seda kasutasid ära eelkõige ajakirjanikud, aga ka mõned meie endi seast.“
Ärihaina on Sõõrumaa tundnud tunduvalt suuremat survet. Siinkirjutaja osutas ajalehes mitu korda tema tegematajätmistele ja susserdamistele. Pärast täiskogu vastas ta ebameeldivatele küsimustele mehiselt. Kas EOK juhil sobib ikka televisioonis lingamimassaažist rääkida?
„Kohtumisel kergejõustiklastega esitas ka Gerd Kanter sarnaseid küsimusi,“ lausus Sõõrumaa. „Ütlesin talle, et olen oma vigadest õppinud. Aga ma olin Urmas Sõõrumaa, ma olen Urmas Sõõrumaa ja ma jään Urmas Sõõrumaaks ega hakka kunagi mingisuguseks poliitiliselt korrektseks ametnikuks.“
Läksime teravatelt teemadelt sujuvalt üle miljoneid inimesi puudutavatele terviseprobleemidele, mis on koroonaajastul jutuks hommikust õhtuni ja õhtust hommikuni. „Kui ühiskond räägib tervisest, siis ta ka mõtleb sellest,“ nentis Sõõrumaa. „Tervis tähendab vitaalsust, elujõudu ja võimet haigustele vastu hakata. Pakkusin välja idee luua tervisekassa, mille eelarve võiks olla kümme protsenti haigekassa eelarvest. Samas ei pidanud ma silmas seda, et raha tuleks võtta haigekassast. See summa tuleb leida mujalt ja projekt võiks käivituda kümne aasta jooksul.“
Tervisehädadest pajatades läks Sõõrumaa heas mõttes hoogu. Tema ilusaid ideid peaks hoolega kuulama meditsiinivaldkonna eestkõnelejad. Küllap nõustuvad paljud arvamusega, et Eestis tuleks vähendada suremust südame- ja veresoonkonnahaigustesse. Üks võimalus selleks on sportliku eluviisi juurutamine maast madalast.

Väga suured eesmärgid

Aga naaseme tippspordi lainele. Mõistagi lubab Sõõrumaa täita kõik ägedad valimislubadused. „Täitevkomitee liikmete rollid tuleb võimalikult kiiresti ära jagada ja komisjonid kohe tööle panna,“ kiikas ta tulevikku.

Esimesena tahab Sõõrumaa käivitada tippspordikomisjoni töö. Selle juhi otsimisega tegeleb eelkõige Teigamägi, kelle haldusalasse kuuluvad ka Team Estonia ja Eesti antidoping. Kas ta loobub kergejõustikuliidu presidendi ametist või suudab vedada mitut vankrit korraga?
„Räägin kindlasti alaliidu juhatuse liikmetega, kuidas tegutseda nii, et üks töö ei segaks teist,“ mõtiskleb Teigamägi. „Oleme seda teemat ka Urmasega arutanud ja jõudsime ühisele seisukohale, et huvidekonflikti ei tohiks tekkida.“

Teigamägi vestles EOK presidendi valimisralli ajal ka Tõnistega, kuid jäi siiski Sõõrumaa paati. „Urmast tunnen kauem,“ selgitas ta valiku tagamaid. „Olen koos temaga ettevõtluses olnud ja tean, kuidas ta kohustusi täidab. Aga mul pole ka Tõnule midagi ette heita.“
Sõõrumaa tõi julgelt välja esmapilgul ulmelisena tunduva eesmärgi: 10-15 aasta pärast peaks Eesti sport saama koguni 100 miljonit eurot lisaraha. Kas Teigamägi vaatab tulevikku sama optimistlikult? „Need sihid on püstitatud heas usus ja nende täitmise nimel tegutsetakse samuti heas usus,“ vastas ta leheneegrile dilpomaatiliselt, ent jäi kahe jalaga maa peale. „Keegi ei tea, milliseks kujuneb majanduslangus. Palju sõltub sellest, kui tõhusad on sügisesed läbirääkimised toetajatega.“

EOK täitevkomitee liikmed

Eesti olümpiakomitee täitevkomitee liikmeteks valiti Allar Levandi (pildil), Anne Rei, Hanno Pevkur, Helir-Valdor Seeder, Helle-Moonika Helme, Indrek Saar, Jaanus Karilaid, Kristjan Port, Lauri Luik, Mihhail Kõlvart, Oliver Kruuda, Raivo Rand, Remo Holsmer ja Sven Sester.

EOK presidendina jätkav Urmas Sõõrumaa rääkis, kuidas ta hakkab oma lennukaid mõtteid ellu viima.