Õhtuleht: Erakorraline teadaanne: kasutage kainet mõistust! (Viljar Voog)
06.11.2020MeediakajastusSotsiaalministeerium ja terviseamet kutsusid reedeks kokku erakorralise pressikonverentsi. „Võib väga selgelt öelda, et lokaliseerunud ja selgelt piiritletud kollete tasemest oleme jõudnud epideemilise leviku faasi,“ teatas ameti peadirektor Lanno, et paratamatult hakkab kasvama surve ka Eesti haiglavõrgustikule.
„Täna on meil haiglaravil 52 patsienti, neli inimest vajavad juhitavat hingamist,“ ütles doktor Popov ja lisas, et hetkeseisuga on koroonapatsientide jaoks Eesti haiglates 101 tavalist voodikohta ja 14 kohta kolmanda astme intensiivravis. „See number on piisav tänaseks, aga kui vaatame perspektiivi järgmise nädala lõppu, ülejärgmise nädala algusesse, võib neist jääda väheks.“
Tulevast neljapäevast peab olema haiglates koroonapatsientidele 159 voodikohta ja mõni päev hiljem saavad suurema võimekuse veel Ida-Viru ja Lääne-Tallinna keskhaiglad ning võib-olla ka Hiiumaa haigla.
Ühine pingutus
Kolmanda osapoolena osales pressikonverentsil . „Peaminister ütles [neljapäeval] väga õigesti, et olukord Eesti riigis on kriitiline ja me liigume väga selgelt tervishoiualase kriisi suunas,“ sõnas . „Selle kriisi ohjamise võti pole mitte ainult valitsuse ja riigiasutuste, vaid kõigi meie ühiste otsuste, pingutuste, valikute käes.“
Valitsus veetis eile tunde, arutamaks, milliseid piiranguid peaks riigis taas kehtestama. Ministrid on intervjuudes rääkinud nii maskikandmiskohustusest ühissõidukites kui ka kevadest tuttavast 2 + 2 reeglist. Ühtegi otsust aga ei langetatud.
„Koostöös terviseameti, Covid-19 teadusnõukoja, peaministri riigikantselei ja sotsiaalministeeriumiga esitasime valitsusele arutamiseks-kaalumiseks paketi, mis hõlmas nii avalikel üritustel osalejate piirarve, maskikandmise küsimuse laiendamist kui ka erinevaid lisameetmeid töökohtadel, järelevalve ja testimisvõimekuse tõstmiseks. Neid asju arutame edasi teisipäeval. Valitsuse liikmed soovisid mõtlemisaega, kuna seal oli ka päris mitu õiguslikku ja majandusliku mõju küsimust laual,“ rääkis Kiik.
Mõtlemisaeg on aga üsna pikk – vahele jääb nädalavahetus, kus inimesed võivad, aga ei pea kinni pidama juba tuntud soovitustest jääda väikseimagi kahtluse korral koju, hoida teistega vahet ja kanda maski. Kas ei oleks mõistlikum poliitikutel mõelda natukene kiiremini, et tungivad soovitused saaksid konkreetseteks suunisteks?
„Palun tehke otsuseid!“
„No see sõltub, millist riiki me tahame. Kui me tahame öelda, et Eesti elanikud on võimelised täitma ainult kohustuslikke suuniseid ja korraldusi, siis see on üks riik. Mina arvan, et Eesti inimesed on terve ja kaine mõistusega, valdavas osas vastutustundlikud ja nad saavad aru, et kui viiruse levik tõuseb Eestis, Balti riikides, Euroopas, siis tuleb täna teha ka endal valik,“ vastas Kiik.
„Mitte kunagi ei saa ühtegi viirust ega terviseprobleemi lahendada pelgalt käskude-keeldude-sunnirahadega. Tervishoid nii lihtsalt ei toimi,“ lisas minister.
Isamaalasest riigikogulane ei saa samas aru, miks otsustega viivitada. „Arvan ja usun, et inimesed on valmis ära kannatama selle ebamugavuse, mis kaasneb distantsi hoidmise või maski kandmise kohustusega, kui sellega seoses väldime kaupluste ja ettevõtluse sulgemist, koolide sulgemist, riigipiiride sulgemist jne,“ pöördus ta sotsiaalmeedias ministrite poole. „Palun tehke otsuseid!“
Lanno, kes viibis valitsuse neljapäevaste arutelude juures, vahendas endale jäänud muljet: ministrid on valmis paljude eestlaste poolt suisa soovitud piiranguid kehtestama, aga igaüks seisab ka oma valdkonna eest, ja nõnda tuleb otsida kompromisse. „Kui ma kuulsin kõrvalt, et kevadel arutati piirangutepaketti konsensuse saamiseks nädal, siis täna on see isegi väga kiiresti liikunud. Oli väga lähedal, et see oleks eile saanud juba oma viimase vormi,“ usub Lanno, et teisipäevaks saavad viimased ebakõlad lahendatud.
Terviseameti juht Üllar Lanno,
ja doktor Arkadi Popov andsid pressikonverentsi, nentimaks, et koroonaga on Eestis seis kehvasti.