Õhtuleht: Koalitsioonilabirääkimised polnud kerged: tüli oli omajagu
21.11.2016Meediakajastus9. novembril alustasid Keskerakond, Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) ning Sotsiaaldemokraatlik erakond läbirääkimistega, et uut valitsust moodustada. Maailmavaatelt eri parteide kõnelused polnud kerged: vaieldi, aga visati ka nalja.
Enamasti said otsustavatel hetkedel omavahel kokku erakondade esimehed – Jüri Ratas, Jevgeni Ossinovski ja Margus Tsahkna. Kui vaja, siis kutsuti ühise laua taha eksperte, erakondade nõunikke, aga ka inimesi väljastpoolt poliitikat.
Kõneldi Toompeal teaduste akadeemia majas, kultuurikatlas, aga teinekord ka riigikogus. Pikimaks ja väsitavamaks kujunes läbirääkimistel lõpp eelmisel nädalal, kui erakondade esindajad lihvisid lepingut peaaegu 24 tundi jutti.
Lõpuspurt algas reedel teaduste akadeemias, kus oli veel suurem hulk asjaosalisi. «Pärastlõunal kella kahe paiku läksid esimehed eraldi, et ministriportfellide üle arutada,» ütles IRLi ridadesse kuuluv kõneisik.
Kuidas ministrikohti lõpuks jagati just nii, nagu välja kukkus, see jääb esialgu saladuseks ja suletud uste taha. Niipalju on teada, et ladusalt kõik ei läinud. «Jah, kohtade pärast oli vaidlusi, kuid leppisime kokku, et ei hakka pärast läbirääkimisi midagi välja rääkima,» märgib läbirääkimistele kaasatud sotsiaaldemokraat.
Keegi ei salga, et uue valitsuse kolm erakonda on tõesti oma maailmavaadetelt väga erinevad, kuid algusest peale usuti, et ühisosa saab leida. Aga kui koalitsioonilepingut koostati, muutus õhkkond teravamaks. Hariduse kõrval sai üheks tulisemaks teemaks maksupakett, mille üle arutati sisuliselt kümme päeva. Rahaasju plaanides oli läbirääkimistesse kaasatud rahandusministeeriumi töötajaid, kes vajadusel riigieelarve tabeleid jooksutasid.
Nõupidamistel omavahel tüli ei noritud, vastupidi – jagus aega, et teineteise kallal vembutada. Kord andis läbirääkimiste käigus Ratas ja Tsahkna intervjuud ERRile, Sven Sester aga oli samal ajal kaamera taga kolleege ärritamas. Enamik aega veedeti ühes ruumis, sest erilisi pause ei tehtud. Ka söök ja jook telliti kohapeale. Kuid külmlaud salatite, võileibade ja kookidega ei olnud päris see, mida poliitikud soovisid iga päev näha. «Laual olid tikuvõileivad, ei muud. Tuleks ikka midagi tervislikumat välja vaadata,» oli kuulda ühest leerist pärast nõupidamispäeva.
Kuigi peaministrikandidaat Jüri Ratas sai president Kersti Kaljulaidilt ülesande moodustada valitsus 11 päeva pärast läbirääkimiste algust, käidi Kadriorus juba varem. Eelmise nädala neljapäeval kutsus president omal algatusel erakonnajuhid enda juurde, et kõneluste käigust aimu saada. Järgmine kohtumine oli päev hiljem, kui Ratas käis üksi Kadriorus, lootes, et saab presidendilt juba ülesande uus valitsus moodustada. Paraku nii ei läinud. Pühapäeval tuli tagasi tulla.
Kokkuvõtvalt ei saanud läbirääkimistelt keegi päris seda, mida tahtis. Samas teati, et kui kokkuleppeid ei tule ning asi jookseb ummikusse, pole taganemisteed kellelgi.
ASENDUSLIIKMED: kes läheb, kes tuleb?
Valitsusevahetus toob suurema sagimise riigikogus. Senised valitsusliikmed lähevad riigikokku tagasi, asendusliikmed peavad aga oma asjad kokku korjama.
Keskerakond
Valitsusse läheb viis parteiliiget ja neile tulevad riigikokku asendusliikmed:
• Jüri Ratast asendab Tiit Terik (järjekorras esimene asendusliige Vladimir Arhipov loobus riigikogusse minekust sooviga jätkata tööd Maardu linnapeana)
• Kadri Simson – Helmut Hallemaa
• Mailis Reps – Toomas Väinaste
• Mihhail Korb – Marko Šorin
• Martin Repinski – Eevi Paasmäe
Isamaa ja Res Publica Liit
• Riigikoguliikmetes muudatusi ei ole. Tulevane sotsiaalkaitseminister Kaia Iva tuleb valitsusse väljastpoolt riigikogu. Teada on, et IRLile hakkab riigikogus kuuluma ka viie komisjoni esimehe koht.
Sotsiaaldemokraatlik erakond
Valitsusse liigub kolm riigikogulast, asendusliikmeid tuleb kaks. Samuti saab koha riigikogus praegune ettevõtlusminister Liisa Oviir.
• Urve Palo – Hardi Volmer
• Sven Mikser – Liisa Oviir
• Andres Anvelt – Barbi-Jenny Pilvre-Storgard
• (Riigikogust lahkuva Mark Soosaare asendusliige on Aet Maatee)
Reformierakond
Valitsusest naaseb riigikokku seitse liiget, seetõttu peab seitse praegust riigikoguliiget enda koha loovutama.
• Taavi Rõivas tuleb, Andre Sepp läheb
• Jürgen Ligi – Kristjan Kõljalg
• Maris Lauri – Rait Maruste
• Urmas Kruuse – Mati Raidma
• Kristen Michal – Vilja Toomast
• Hanno Pevkur – Peep Aru
• Arto Aas – Imre Sooäär