Õhtuleht: Kobareelnõu sai mõne nädalaga taunimisväärsest väga vajalikuks (Mattias Tammet)

08.12.2016Meediakajastus

Niinimetatud kobarseaduse eelnõu tehti pärast valitsusvahetust täiesti ümber ja oluliselt keerulisemaks. Analüüsiks oli seejuures aega umbes nädal.

Kuidas vastab minister Kadri Simson kunagise opositsioonipoliitiku Kadri Simsoni kriitikale?

Täna peaks riigikogu menetlema kobarseaduse eelnõu, mis plaani järgi tõstab muu hulgas maksuvaba miinimumi 500 euroni ja viib sisse automaksu.

Värske opositsiooni meelest on kavandatavad muudatused tehtud liiga kiiresti ja korraliku analüüsita. Olukorra mõistlikkuses kahtleb ka õiguskantsler.

Tegelikult algatas sama seaduseelnõu (juriidilise nimega 302 SE) juba eelmine valitsus septembris. Esialgu oli tegu aga suhteliselt lihtsa eelnõuga, mis muutis ainult tulumaksu- ja sotsiaalmaksuseadust üheksas punktis.

23. novembril astus ametisse Jüri Ratase valitsus. Veidi rohkem kui nädal aega hiljem sai rahandusministeerium valmis terve jada muudatusettepanekuid.

Kaheleheküljeline seaduseelnõu paisus teise lugemise alguseks 12-leheküljeliseks ning kahe seaduse asemel muudab eelnõu nüüd üheksat seadust. Lisaks 40-leheküljeline rahandusministeeriumi analüüs. Uue valitsuse tööleasumisest polnud möödas veel kaht nädalatki.

Esmaspäeval valis riigikogu endale uued aseesimehed. Enne seda läks saalis aga kismaks: värskelt opositsioonis maandunud Reformierakond pahandas, et isegi eelnõuga tegelev rahanduskomisjon pole veel jõudnud eelnõu läbi vaadata ja muudatusettepanekuid lisada, liiatigi siis ülejäänud saadikud.

Sama debatt jätkus ka järgmistel päevadel, kuniks rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin leebus ja andis eelnõuga tutvumiseks lisaaega. Tõsi, mitte just väga heldelt, sest muudatusettepanekute tegemiseks on aega tänaseni ja teine lugemine jätkub järgmisel nädalal.

Ringiga tagasi

Üks seadus, mida uus eelnõu muudab, on kohmaka nimega “Sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seadus.”

See on seadus, mis võeti vastu 2015. aasta juunis ja mis muu hulgas pidanuks 2017. aasta jaanuarist langetama sotsiaalmaksu 32,5 protsendini. See langus jääb uue eelnõu järgi nüüd ära.

Kui aga toonane koalitsioon endist tillukest kobarseadust vastu võtma asus, ei olnud opositsiooniline Keskerakond sellega sugugi päri.

“Kobareelnõud on tihti arusaamatult ja ebapraktiliselt koostatud ning toovad kaasa segadust ja ebapädeva menetluse komisjonides,” leidis fraktsiooni esimees Kadri Simson siis.

“Opositsioonilt võetakse ju kokku pandud eelnõuga ära võimalus hääletada näiteks tulumaksuvaba miinimumi tõstmise poolt, sest hääle andmine selle poolt tähendaks automaatselt ka kütuseaktsiisi tõusu poolt olemist.”

Mida arvab nüüdne majandus- ja taristuminister Kadri Simson toonasest kriitikast kobareelnõude kohta nüüd? “Ma olen endiselt seisukohal, et üldjoontes ei ole sellised paketid hea stiil,” tõdeb minister.

“Paraku tuleb ka selle maksupaketi osas vaadata konteksti. Selleks, et tagada tuleval aastal vajalik riigieelarve tulude ja kulude tasakaal, peavad mitmed muudatused kehtima hakkama juba kas tuleva aasta algusest või esimesest juulist.

Äsja ametisse asunud valitsus ei saa lasta poolt aastat või tervet aastat raisku – see võib halvendada Eesti majanduse seisu veelgi.”

Ehk siis – kiire on.

Umbes sama kordas riigikogus ka rahanduskomisjoni esimees Stalnuhhin. “Ma olen sattunud nagu üks koalitsiooni realiige, ma olen sattunud sellisesse olukorda, kus ma ei näe, lihtsalt ei näe muud võimalust.

Ja tehke mis tahate, mulle ei meeldi kobarseadused, aga meil ei ole muud väljapääsu. Mõnikord, nagu elu näitab, peab tegema seda, mis sulle ei meeldi, näiteks siin seista,” ütles Stalnuhhin.

Seadust menetles eelkõige rahandusministeerium. Nii esialgse kui tugevalt muudetud eelnõu esitas valitsusele rahandusminister Sven Sester (IRL). Usub ta, et ministeeriumi ametnikud suudavad niivõrd suure muudatuspaketi mõjude osas vaid nädala-paariga selgusele jõuda ja seda piisavalt analüüsida?

Sester ei tundu eriti murelik. “Rahandusministeerium analüüsib erinevate maksumuudatuste mõju jooksvalt ja pidevalt,” selgitab minister. “Seetõttu on analüüsimiseks vajalik algandmestik rahandusministeeriumil üldjuhul kiirelt võtta ja mõjusid saab operatiivselt ja kvaliteetselt analüüsida.

Samas oleme seisukohal, et paljud uued muudatused nõuavad põhjalikumat eeltööd ja mõjuanalüüsi ning nende mõju ei kajastu järgmisel aastal. Dividendide maksumäära langetamist, ettevõtluskonto loomist, magustatud jookide maksustamist, pangalõivu kehtestamist ja mitmeid muid teemasid analüüsitakse järgmise eelarveaasta jooksul.”

Õiguskantsler Ülle Madise ütles eile vastusena riigikogu liikme Remo Holsmeri (Reformierakond) päringule, et nii tema kui ta eelkäijad on seesugust seadusloomet kritiseerinud.

“Lugemiste vahel eelnõule lisatud mahukad ja erinevaid seadusi hõlmavad muudatusettepanekud ning nende sisuliseks menetlemiseks jäetud äärmiselt piiratud ajavahemik raskendavad demokraatliku riigi toimimise eelduseks olevat parlamendisisest debatti ega võimalda tõenäoliselt vajalikul määral arvestada huvigruppide arvamustega ega ka teha kvaliteetset mõjuanalüüsi,” selgitas Madise.