Õhtuleht: Lõpetan suitsetamise: hingeõhk ei haise enam, vähirisk väheneb ja aastas hoian kokku tuhat eurot (Silja Paavle)
12.01.2016MeediakajastusSuitsetamise mahajätmine on üks paremaid asju, mida oma tervise heaks teha, sest krooniline suitsetamine lühendab tunduvalt inimese eluiga.
Miks loobuda?
Mis sa võidad, kui lõpetad suitsetamise, teab veebikülg exsmokers.eu.
Tervis ja vastupidavus paranevad
Teadlased on kindlaks teinud, et ühes sigaretis on üle 4000 keemilise ühendi, millest üle 60 on vähki tekitava toimega ning et inimese kehas pole ühtegi organit, kuhu suitsetamise mõju ei ulatu.
Igal aastal sureb 650 000 eurooplast ning 2000 eestlast suitsetamisega seotud haigustesse. Eestis teeb see rohkem kui viis kalmu päevas.
Suitsetamisest loobumine parandab tervist mitmeti: kopsumaht suureneb, füüsiline vastupidavus paraneb, hingamisteedes on vähem põletikke.
Ühtlasi väheneb vähi, infarkti ja südame-veresoonkonnahaiguste risk.
Ei haise enam
Sa ei lehka enam tuhatoosina. See häiris ennekõike su kaaslasi.
Näed parem välja
Hallikas nahk ja pruunid plekid sõrmedel kaovad, hambad muutuvad valgemaks ja juuksed säravamaks.
Aastas hoiad kokku keskmise kuupalga
Sigaretipakk maksab keskmiselt 2,80 eurot. Kui suitsetad paki päevas, teeb see nädalas kokku 19,60 ning aastas 1022 eurot. See on peaaegu sama palju kui Eesti keskmine kuupalk. Selle raha eest saad minna näiteks mõnele unistuste reisile.
Lõpetad pideva närvitsemise
Elu sõltlasena ei ole kunagi rahulik – kui sa pole just mõne asja pärast närvis, võid sa olla närvis seepärast, et tahad minna suitsu tegema.
Muutud enesekindlamaks
Et loobumine ei ole kunagi kerge, on suitsetamisega lõpparve teinud enda üle uhked. Enesekindlust lisab see, et inimene näeb tubakavabalt parem välja ja ei haise ebameeldivalt.
Millal on tarvilik nikotiinasendusravi?
“Nikotiinasendusravi on abiks tugeva sõltuvuse korral, kui suitsetamisest loobudes tekivad ärajäämanähud,” räägib Apotheka proviisor Janika Tähnas.
Ärajäämanähtudeks on tema sõnul peapööritus ja peavalu, liigne higistamine, unehäired, suurenenud söögiisu, väsimus, keskendumisraskused, külmavärinad ning tugev suitsuhimu.
Nikotiinasendusravi põhimõte seisneb selles, et plaastritest ja nätsudest jõuab organismi vähem nikotiini kui sigarettidest, kuid siiski piisavalt, et leevendada võimalikku suitsetamistungi või ärajäämanähte.
“Müügil on erineva annusega nikotiiniplaastreid, nätse ning ka suuõõnesprei,” loetleb Tähnas.
Tugeva sõltuvuse korral on Tähnase sõnul vajalik kombineeritud asendusravi ehk peale plaastri tuleks tarvitada ka nätsu või spreid. Sel juhul saab inimene vastupandamatut suitsuhimu tundes väikse koguse nikotiini manustada.
Plaastritega asendusravi kestab 8–12 nädalat. Kuus kuni kaheksa nädalat tuleb kasutada kõige tugevamaid plaastreid, seejärel võib kahe nädala kaupa jätkata järjest nõrgematega.
Kuidas alustada?
Lihtsaid nippe, mis aitavad suitsetamisest loobuda, vahendab portaal Everyday Health.
Pane paika kindel kuupäev. Määra see lähitulevikku, nii ei jõua stress suure muutuse pärast kimbutama hakata.
Pane kirja põhjused, miks sa soovid seda teha.
Jaga oma plaani lähedastega. Räägi neile olukordadest, mis tekitavad sinus vastupandamatu soovi suitsetada, siis teavad nad sind õigel ajal toetada.
Palu kaaslastel enda läheduses mitte suitsetada ning hoia ka ise suitsetajatest eemale.
Tee endale kodus suitsetamisvabad piirkonnad ja laienda neid järjest. Aseta sigaretid, välgumihklid, tuhatoosid ebaharilikesse paikadesse.
Enneta suitsuisu. See, et sõltuvusest vabanemise perioodil tekib vastupandamatu soov suitsetada, on paratamatu.
Aga see läheb kiiremini üle, kui keskendud millelegi muule: jood lonkshaaval klaasi vett, mängid oma lemmikloomaga, näksid juurvilju jne. Alati aitab suitsuisust üle saada see, kui hoiad käed tegevuses, kas või koorid kartuleid.
Väldi poode, kust tavaliselt sigarette ostsid.
Viska ära kõik oma sigaretid, ka need, mida oled mustadeks päevadeks sukasäärde kogunud. Siis ei saa suitsuisu tekkides kiusatusele niisama lihtsalt järele anda.
Hellita end. Kogu kokku raha, mis kulunuks sigarettidele, ja osta endale selle eest midagi meelepärast.
Kui kõik eelnev ei aita, räägi oma loobumissoovist arsti või apteekriga.
Kõige raskemad on esimesed neli tubakavaba päeva. Kuidas vastu pidada?
Esimene päev
Leia suitsetamisele asendustegevus – tee sporti vms.
Ole aktiivne, mine mittesuitsetavatele sõpradele külla, mine jalutama, kinno, teatrisse.
Proovi vältida närvilisi olukordi.
Pea päevikut.
Teine päev
Joo 6–8 klaasi vett päevas.
Närvilises olukorras tõmba kopsud sügavalt õhku täis, hoia mõned sekundid hinge kinni ja hinga seejärel rahulikult välja. Soov halvasti öelda kaob hetkega!
Tegele spordiga, veeda aega inimestega, kes ei suitseta.
Näri suhkruvaba närimiskummi.
Hoidu magusast.
Kolmas päev
Korda endale, et kui suitsetad prooviks ka kõigest ühe sigareti, oled kaks eelmist päeva asjatult tahtejõudu kasvatanud. See toob kaasa enesehaletsuse, et sa ei saanud loobumisega hakkama.
Ka madalama nikotiinisisaldusega sigaretid ei vähenda sõltuvust, sa saad tegelikult kätte sama palju nikotiini, sest tõmbad suitsu sügavamale ja hoiad seda kauem kopsudes.
Pea päevikut ja pane kirja põhjused, miks otsustasid suitsetamisest loobuda.
Neljas päev
Väldi kriisihetkede tekkimist nii kodus kui tööl – enne mõtle, siis ütle.
Hoidu rangelt alkoholist esimese kahe nädala vältel. Järgmised kaks kuud võid vahel veidi napsu võtta, aga ainult mittesuitsetajate seltskonnas.
Vaata, kui palju raha sa juba sigarettide pealt säästnud oled ning arvuta kokku oma võimalikud säästud tulevikus.
Allikas: tubakainfo.ee
Pearu Paulus: hoidke taskus lutsukomme
“Ma ei kujuta küll end ette külmakraadidega kuskil ukse vahel kõõlumas ja suitsu tegemas,” märgib laulja Pearu Paulus, kes loobus suitsetamisest kaheksa aastat tagasi.
20 aastat järjepanu tossutanud Pauluse jaoks olid raskeimad hetked need, kui ta oli tavapäraselt harjunud tossutama. Näiteks pärast sööki või kohvijoomist. “Siis ei osanud ma esialgu oma kätega midagi teha,” nendib ta ja soovitab loobujail taskus lutsukomme hoida, et neid sellistel hetkedel põske pista.
Et aga tervis on parem, samuti lõhna- ja maitsemeel teravamad, ei kahetse laulja sigarettidest loobumist hetkekski ning tagantjärele vaadates ei olnud see aeg ka keeruline. “Loobumissoov peab olema kindel. Te teete seda ju endale! Tahtejõuga saab kõigest üle.”
Sven Sester: suitsulõhn tekitas esimestel nädalatel kiusatust
“Alguses oli raske. Väga. Tundus, et mõttetöö ei edene. Miski oli nagu päevast puudu,” meenutab rahandusminister Sven Sester üle seitsme aasta tagust aega, kui ta suitsetamise päevapealt lõpetas.
Sven Sesteri jaoks oli keerukaim harjumusest loobumine. “Olin kirglik suitsetaja. Suitsetasin siis, kui mõttetööd tegin, kui koeraga parki jalutama läksin või siis, kui auto ära parkisin ja 10 meetrit koduukseni läksin,” räägib ta.
Neil hetkedel libistas ta ikka käe otsivalt taskusse.
Esimestel nädalatel tekitas temas kiusatust suitsulõhn. “Et jätsin suitsetamise maha päevapealt ning ei kasutanud mingeid abivahendeid, siis sisendasin endale seda positiivset, mis suitsetamisest loobumisega kaasneb. Hakkasin sporti tegema, iga päev kiirkõndima ja hiljem jooksma,” kõneleb minister.
Tagantjärele on ta endaga väga rahul, sest muutunud on palju. Esmalt on kadunud lõputu köha.
“Varem pidevalt miski nagu kõditas kurgus,” märgib ta.
Paranenud on ka maitsemeel, riided ja hingeõhk ei haise enam suitsu järele ning varem suitsetamisele kulunud aega saab kasutada otstarbekamalt. Plusspoolele kirjutab Sester ka lähedaste rahulolu, kes enne pidid passiivsete suitsetajatena olukorda taluma, ning rahalise säästu, mis arvestades suitsukogust on päris korralik.
Sesteri hinnangul on suitsetamisest loobumine tahtejõu küsimus.
“Enesetõestamine annab positiivse laengu ning edulugu tiivustab. Räägi lähedaste, tuttavate, sõpradega. Mind esimesel nädalal ei usutud, hiljem hakati kaasa elama. Toetav ja tunnustav sõna lähedastelt annab hingejõudu. Ja seda on just rasketel hetkedel vaja.”