Õhtuleht: Omaosaluse tõusule napib toetust

24.08.2016Meediakajastus

Rahandusminister Sven Sester on pakkunud ühe pikaajalisema lahendusena haigekassa eelarve tasakaalu saamiseks patsiendi omaosaluse tõusu, mis küünib Eestis 25 protsendini ja on nii WHO kui ka OSCE hinnangul juba praegu liialt kõrge.

Sellele pole aga osapoolte hulgas veel erilist toetust. «Ma ei kujuta ette, et peaksime laste puhul mingit osalustasu maksma. Täpselt samuti täiskasvanutel, sest omaosalus jääb üsna suureks – eriti kui inimese seisund nõuab järelravivoodit või muus sarnases olukorras,» rääkis haigekassa nõukogusse kuuluv lastekaitse liidu esindaja Ene Tomberg.

Rahandusministri ideed suurendada omaosalust (visiidi- ja voodipäevatasu) ei toeta ka ametiühingute keskliit. «Oleme seisukohal, et meil pole siin enam kuhugi edasi liikuda. Ka WHO ja OSCE on soovitanud mitte sellest 25 protsendi piirist üle minna,» sõnas ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson.

Ainuke, kes näeb patsiendi omaosaluse suurendamises üht lahendust, et kujunenud olukorraga toime tulla, on riigikogu rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer. Tema meelest tuleks asja kaaluda ja seda haigekassa sisemiste reformide ja eraraha osakaalu suurendamise kõrval. PM