Õhtuleht: Öötöö ehk Millist unetehnikat harrastavad rahvasaadikud? (Kaarel Tigas)
14.11.2013MeediakajastusKäisime Toompeal enne riigieelarve teist lugemist, mis kümneminutiste pauside ja ööistungite abil võib kesta püha-päevani. Koputasime kabinetiustele ja vaatasime öötööks valmistumist.
Et oli õhtupoolik ja ettekannete aeg, mis omakorda tähendas koalitsioonisaadikutele võimalust lihtsalt vabamalt võtta, oli osa kabinette tühjad. Mõnel uksed lahti ja tuled sees põlemas, mõni aga pime ja lukuski. Üldine tava olevat aga vähemalt öösiti kabinetiuksi kinni hoida. Selle põhjuseks kunagine teletiim, kes samuti ööistungite aegu pimedas kabinetiuksi avas ja kaameraprožektori abil magavaid saadikuid otsis.
Samas ei salga keegi, et und või siis jõulisi meetodeid ärkvel püsimiseks läheb vaja küll. Muu hulgas käiakse ka saunas ja tehakse jõusaalis keset ööd sporti. Võib arvata, et nii mõnigi rahva esindaja viibis meie majasoleku ajal saunakompleksis, kuid meid paraku sinna ei lubatud – viidates saadikute privaatsusele ja võimalusele näiteks liiga palju paljast ihu näha.
Sven Sester ärkab iga krõpsu peale
Otsime mõnd IRLi saadikut, aga leiame taas Kalvi Kõva. Ta juhatab meile kätte IRLi saadiku, kel on samasugune mugav diivan nagu temal, kuid sinist värvi ja tundub pikem olevat.
Sven Sester: «Siin kabinetis on olnud Meelis Atonen, Jürgen Ligi ja Andres Lipstok rahanduskomisjoni esimeestena. Kõrval on ka rahanduskomisjoni ruum. Kas siin on mugav? Tuleb nentida, et tegu on kolmanda riigieelarvega, mida menetlen rahanduskomisjoni esimehena. See eelarve on justkui oma laps mingis mõttes, seega pole eelarvearutelu ajal väga tukkunud ja diivan on jäänud minust selles mõttes puutumata.
Vaadates muudatusettepanekuid, on sel korral tegu selge kurnamistaktikaga. Neljasajast muudatusettepanekust on 97% objektipõhised, erinevatele mittetulundusühingutele ja kohalikele omavalitsustele antavad paari tuhande euro suurused toetused. Äärmisel juhul 15 ettepanekut on poliitilised, mille puhul saaks diskussiooni pidada. Aga eeldus siin pühapäeva õhtuni istuda on olemas.
Kasutan ööistungeid ära oma tegemata tööde tegemiseks. On hunnik artikleid, mida olen lubanud kirjutada, on mingi andmebaas, mis vajab korda tegemist. E-mailid ja muu selline. Kui ööistungid tõesti pühapäevani kestavad, siis pean vist kolmandal ööl hakkama mõtlema, et äkki magaks.
Olen erksa unega, seda ütleb ka abikaasa. Kui pean ka voodist tõusma ja lapsele näiteks teises toas teki peale panema, siis ma ei jää enam hästi magama, samas abikaasa jääb ilusti. Minu pika une garanteerib absoluutne vaikus ja pimedus, seega kasutame teadlikult pimenduskardinaid. Kui siin majas käib iga kümne minuti tagant kell, siis pole loota, et siin magada saan. Ilmselt olen üks neist, kes hommikul aukuvajunud silmadega ringi käib.