Õhtuleht: Poliitiline karvavahetus – põhimõtted varna ja edasi! (Juhan Haravee)

14.12.2016Meediakajastus

Teisipäeval riigikogus Rail Balticu arutelule järgnenud läbirääkimistel šokeeris keskfraktsiooni ootamatult muutunud seisukohti esindanud Erki Savisaar oma endisi kaasvõitlejaid opositsioonist. Aga muutunud on vaid nimed, kõik muu läheb vanas heas vaimus edasi!

Poliitika on teadupärast kompromisside kunst, kuhu jäärapäine põhimõtetest kinni hoidmine lihtsalt ei sobi. Erinevalt valijatest, kes kipuvad kõike, mis silma ja kõrva jääb, tihti kahjuks tõena võtma, on poliitikud üldjuhul realistid, kellele suusoojaks antud lubadustele vilistamine pinget ei valmista.

Teisipäeval riigikogus Rail Balticu arutelule järgnenud läbirääkimistel šokeeris keskfraktsiooni esindanud Erki Savisaar endisi kaasvõitlejaid opositsioonist.

Uue peaministri erakond alles proovib uusi rõivaid selga ja kui mõni vana valitsuse kuub kohe selga passib, siis võib sellest vaid rõõmu tunda. Tühja sellest, et veel paar nädalalt tagasi ei köitnud Rail Baltic keskerakondlasi põrmugi.

Võimult tõrjutud reformierakondlased ei jää aga samuti tühjade kätega. Neilegi pärandasid parlamentaarse öörahu paadunud rikkujatena tuntud keskerakondlased oma öösärgi, mille reformierakonnafraktsioon õmbluste kärinal kohe kiiruga selga tõmbas.

Keskfraktsioonist reformisaadikute leeri siirdunud Kalle Laanet on tähele pannud, et valitsuse kukkumise üle elanud rahandusminister Sven Sester tegevat maksumuudatusi nagu elevant portselanipoes.

Laanet viitab seadusloome heale praktikale, mille kohaselt peab eelnõu menetlemiseks jääma mõistlik aeg, mis võimaldaks riigikogu liikmetel kujundada oma seisukoht ja huvirühmadel esitada oma arvamus.

Laanet unustab ühe tõsiasja: seadusloome heale praktikale vilistamise komme pole Toompeal jõudnud sugugi paar nädalat tagasi. Kobareelnõude salakaval tava, millega õnnestub opositsioonist üle sõita, mõisteti viimati hukka juba mullu ning seda kõige kõrgemal tasemel. Nüüd toodi keelatud relv jälle kapist välja.

Reformierakonnafraktsiooni juht Kristen Michal teatas juba üleeile, et kavatseb kaasvõitlejatega ööistungi eeliseid testima hakata. Varem on juhtivad reformierakondlased öötundidel aetavat parlamendipoliitikat nimetanud vastutustundetuks raharaiskamiseks.

Michali sõnul on opositsioon päri tulumaksuvaba miinimumi tõusuga, kuid maksutõus ja astmeline tulumaks lükatakse tagasi. Nii kavatsetaksegi oma seisukohad rikutud unetundidega koalitsioonierakondadeni viia. Nagu seda on erinevad opositsioonilised jõud varemgi teinud.

Neli aastat tagasi läks keskfraktsiooni rakendatud venitamistaktika maksumaksjale maksma üle 15 000 euro. Sotside ellu kutsutud ööistungid läksid 2013. aastal maksma 6500 eurot, mis maksti välja riigikogu ametnikkonnale ületundide eest.

Kui kulukaks läheb Reformierakonna katse lubatud vahenditega parlamentaarset öörahu rikkuda, selgub tõenäoliselt alles kevadel.