Õhtuleht: RMK muutub äriühinguks, ent seeneliste pealt rikastuma ei hakata (Karoliina Vasli)

06.10.2015Meediakajastus

RMKst saab ilmselt äriühing, kuid minister Marko Pomerantsi sõnul metsaskäik tasuliseks ei lähe. “See oleks rumalus ja sellist plaani kellelgi pole ka. Vähemasti minule teadaolevalt.”

Rahandusminister Sven Sester saatis hiljuti keskkonnaminister Pomerantsile kirja, kus soovitab kujundada Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) riigitulundusasutusest ümber tavapäraseks äriühinguks.

Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra kritiseerib, et RMK esmaülesanne on ikkagi kaitsta ja hoida Eesti metsa, mitte muutuda äriprojektiks. “Äriühingu põhikirja üks olulisemaid punkte ütleb, et kõige tähtsam on teenida võimalikult palju tulu. Hakatakse metsa müüma, rentima ja veel jõulisemalt maha saagima,” arutleb ta negatiivsete külgede üle.

Tavainimesele on põhiküsimus, kas nüüd pannakse riigimetsas käimisele maks peale. Näiteks jõulukuuskede müügi pealt RMK juba teenib. Kas edaspidi tuleb osta pilet ka selleks, et matkaradu- ja maju kasutada? Äkki isegi korjatud seente ja marjade pealt?

RMK juhatuse esimees Aigar Kallas möönab, et taoline hirm võib tekkida.

“Aga ma ikka usun, et rahandusministeerium ja keskkonnaministeerium midagi taolist ei tee, et hakkab inimestelt kõikvõimalike asjade eest raha küsima,” arutleb ta.

Keskkonnaminister Marko Pomerants nendib, et RMK tegevus vajab rahastamist, aga lahenduseks ei ole piletiputka riigimetsapiiril.

“See oleks rumalus ja sellist plaani kellelgi pole ka. Vähemasti minule teadaolevalt.” Rahandusminister Sven Sester selgitab, et RMK tegutseb kogu riigis ainsa riigitulundusasutusena.

“Läbipaistvuse, õigusselguse ja võrreldavuse huvides oleks otstarbekam aktsiaseltsi vorm,” märgib ta. “Sellega seoses on ka küsitud, kas äriühinguvormiga kaasneb avalikkusele tasuta pakutavate loodusradade ja telkimisplatside tasuliseks muutumine. Vastus on ei, need teemad ei ole teineteisega seotud.”

Sester toob võrdluse, et ka Eesti Energia ja mitu teist suuräriühingut peavad ülal ja pakuvad kõigile tasuta kasutamiseks terviseradasid.

“Isiklikult pean ma loodus- ja matkaradade loomist, korrashoidu ja tasuta kasutamisse andmist mõistlikuks ja arvan, et see peaks kindlasti jätkuma.”