Õhtuleht: Sõerd: Riik taganeb eelarvetasakaalust

03.01.2017Meediakajastus

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme Aivar Sõerdi kinnitusel ei suuda võimuliit järgmise aasta eelarvet struktuurselt tasakaalus olevana koostada: sellepärast muudetakse eelarveseadust selliselt, et eelarve võib edaspidi olla ka struktuurselt 0,5protsendise puudujäägiga.

Kehtiva seaduse järgi tuleb eelarve koostada struktuurselt tasakaalus olevana. Struktuurne tasakaal tähendab juba definitsiooni järgi seda, et arvestatakse majanduse tsüklilise mõjuga, märgib Sõerd. «Nii on näiteks ka selle aasta eelarve nominaalselt 0,6% SKTst defitsiidis, aga rahandusministeeriumi hinnangul siiski struktuurselt tasakaalus. Seega saab ka praeguse eelarveraamistiku puhul arvesse võtta ja kasutada eelmiste aastate ülejääke, tingimusel, et eelarve oleks struktuurselt tasakaalus.»

Nüüd soovib uus võimuliit sellest põhimõttest taganeda, seda teeb IRLi rahandusminister Sven Sester ning muudab sellega naeruväärseks IRLi hiljutise soovi tasakaalureegel isegi põhiseadusesse kirjutada, sõnab Sõerd.

Need plaanid on ettevalmistus olukorraks, mida varsti ka näeme – praegune koalitsioon asub laenurahaga katma eelarvekulusid. Seega pole Sõerdi sõnul kuidagi põhjendatud soov hakata lubama varasemate aastate struktuurse ülejäägi kasutamist riigieelarve puudujäägi katteks kuni 0,5% ulatuses SKTst. Ainus põhjus selliseks kehtivast põhimõttest taganemiseks on soov hakata kulutama rohkem, kui on riigile jõukohane, ütleb Sõerd.