Õhtuleht: Valimised võitnud Reformierakond alustas kohtumisi võimalike koalitsioonipartneritega (Marvel Riik)
04.03.2019MeediakajastusValimised ülekaalukalt võitnud Reformierakond asub nüüd valitsust moodustama.
Esmaspäeval kohtuti nii Isamaa, sotsiaaldemokraatide kui ka Keskerakonna esindajatega. „Valimistulemuse järgi on Reformierakonnal valitsuskoalitsiooni moodustamiseks kaks võimalust, kas koos Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga või koos Keskerakonnaga. Soovime kõigepealt konsulteerida võimalike koalitsioonipartneritega,“ ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas. „Esialgu me ei alusta läbirääkimisi, vaid kompame ühisosa, mis meil on. Ma ei tooks kedagi konkreetsemalt esile.“
Juhatuse järgses pressikonverentsis tõid ajakirjanikud välja, et Keskerakonna juhtivad poliitikud Kadri Simson ja Tanel Kiik on andnud mõista, et erakonnal pole erilist huvi oravatega ühte heita. „Meie huvi on kindlasti nendega konsulteerida. See on nende enda valik, kas olla opositsioonis või koalitsioonis,“ vastas Kallas, kes siiski loodab, et Keskerakonna esimees Jüri Ratas on avatud läbirääkimistele.
Kallas kinnitas taas, et Reformierakond välistab koalitsioonikõnelustes EKRE. „Meil ei ole mõtet teha nägu, et leiame ühisosa.“
Reformierakonna delegatsiooni kuuluvad Kaja Kallas, Jürgen Ligi, Taavi Rõivas, Arto Aas ja peasekretär Erkki Keldo.
Peaminister Jüri Ratase nõuniku Tanel Kiige hinnangul on paljud keskerakondlased skeptilised küsimuses, kas Reformierakonnaga tuleks koostööd teha. „Kui vaatame Reformierakonna varasemat praktikat, siis on näha, et nad ei ole kunagi hoidnud ühte partnerit neli aastat,“ rääkis Kiik.
Keskerakonna juhtivatelt poliitikutelt on tulnud mitmeti mõistetavaid sõnumeid. Erakonna esimees Jüri Ratas andis valimispäeval ETV „Valimisstuudios“ mõista, et tema ülesanne on hoida parteid võimul. Esmaspäeval oli aga erakonna juhtivate poliitikute suust kuulda suuremat skeptilisust. „Reaalsus on see, millele on viidanud ka juba Mailis Reps, et esimene kõnelustering, kellega räägitakse, kellega mitte, on Reformierakonna otsustada,“ rääkis peaministri büroo juhataja Tanel Kiik.
Sotsid võtsid kutse vastu
Eile pärast pikka koosolekut kinnitas sotside esimees Jevgeni Ossinovski, et asutakse koalitsiooni moodustamiseks Reformierakonnaga vestlusse.
„Valimistulemused võtsime vastu pettumustundega. Omakeskis üksteisele näpuga ei näidanud, kes kui palju hääli toomata jättis. Eks tervikuna on selge, et kandidaadid tegid kampaaniat tugeva vastutuulega,“ sõnas Ossinovski.
Ta lisas, et Reformierakond on teinud ettepaneku alustada konsultatsioone valitsuskoalitsiooni moodustamiseks, mille sotside juhatus üksmeelselt vastu võttis. Sotsiaaldemokraatide esimees ei soovinud öelda, millest nemad ei ole nõus koalitsioonis loobuma. „Koalitsiooniläbirääkimistes nagu kõikides läbirääkimistes pole mõtet ette öelda, milliste seisukohtadega sinna lähed. Üldjuhul see kahandab sinu läbirääkimisruumi ja nõrgendab positsiooni. Praeguses kontekstis on tegu pigem toreda tutvumisvestlusega. Kuulame partnerite mõtteid, mida nemad kindlasti järgmise nelja aastaga tahaksid teha ja sellelt hakkame arutama oma eesmärke ja nõudmisi.“
Kuigi juhatus ei olnud tervikuna erakonna tulemusega rahul, kinnitas Ossinovski, et jätkab erakonna esimehena vähemalt juunini, mil toimuvad korralised juhtkonna valimised.
Riigikogu kohtade jagunemine
2019: 162 364 häält
2015: 158 917 häält
Reformierakond
Keskerakond
EKRE
Isamaa
Sotsiaaldemokraadid
Valimiskünnist ei ületanud
Eesti 200
2019: 24 447 häält, 4,4%
Rohelised
2019: 10 226 häält, 1,8%
2015: 5191 häält, 0,9%
Elurikkuse Erakond
2019: 6858 häält, 1,2%
Vabaerakond
2019: 6460 häält, 1,2%
2015: 49 883 häält, 8,7%
Mandaadita jäänud senised riigikogulased
Keskerakond
Valeri Korb (799) Erki Savisaar (653) Dmitri Dmitrijev (944) Helmut Hallemaa (700) Igor Kravtšenko (1224) Heimar Lenk (1174) Oudekki Loone (821) Eevi Paasmäe (528) Märt Sults (422) Tiit Terik (798) Viktor Vassiljev (1720) Vladimir Velman (497) Toomas Vitsut (282) Toomas Väinaste (930) Janek Mäggi (1671)
Sotsiaaldemokraadid
Toomas Jürgenstein (735) Inara Luigas (404) Marianne Mikko (420) Eiki Nestor (1492) Barbi Pilvre (371) Tanel Talve (159) Rainer Vakra (1439) Hardi Volmer (219) Rene Tammist (506)
Isamaa
Raivo Aeg (1451) Mart Nutt (1134) Marko Pomerants (1991) Kaia Iva (1525) Siim Kiisler (379) Toomas Tõniste (481)
Reformierakond
Ivi Eenmaa (931) Mati Raidma (615) Aivar Surva (879)
63,7% hääleõigusega valijatest osales valimistel
561 131 häält anti kokku.
Neist olid e-hääled 247 232 ehk 39,3%
Valimiskünnis 5% ehk 28 057 häält
Üksikkandidaadid
2019: 1590 häält, 0,3%
2015: 886 häält, 0,2%
Ühendatud Vasakpartei
2019: 510 häält, 0,1%
2015: 764 häält, 0,1%
Vabaerakond
Andres Herkel (223) Ain Lutsepp (427)
EKRE
Arno Sild (575)
Erakonda vahetanud kandidaadid
Monika Haukanõmm (456, SDE) Tiina Kangro (436, Vabaerakond) Artur Talvik (821, Elurikkuse Erakond) Margus Tsahkna (613, Eesti 200).
Võimalikud koalitsioonid
• Reform + Isamaa + SDE = 56 • Reform + Kesk = 60 • Kesk + Isamaa + EKRE = 57 • Reform + Kesk + Isamaa = 72 • Reform + Kesk + SDE =70 • Kesk + EKRE + SDE = 55 • Reform + EKRE + Isamaa = 65 • Reform + EKRE + SDE = 63 • Reform + EKRE = 53
Reformierakond võib ka opositsiooni jääda
Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi teadur Martin Mölder (pildil) arvab, et uue valitsuse koosseisu otsustavad Isamaa ja Keskerakond, Reformierakonnal on võimalus opositsiooni jääda.
„Sogases vees on hea kala püüda, isegi kui pole selgelt näha, mis kala see täpselt on. Praeguse seisuga võib esmapilgul tunduda kõige tõenäolisem, et moodustatakse taas kolmikliit Reformierakonna, Isamaa ja sotside vahel. Võtmekohal on siin Isamaa, kes parema meelega oleks ühes valitsuses EKRE kui sotsidega. Nendel on võimalus öelda kolmikliidule „ei“ ning see tähendaks, et Reformierakonna järgmine variant oleks pöörduda Keskerakonna poole kaksikliidu moodustamiseks. Kuid see oleks ideaalne võimalus Keskerakonnale öelda Reformierakonnale „ei“, sest peaministrikohta tahetakse endale. Olles EKRE välistanud, ei ole Reformierakonnal rohkem variante ning nende katse valitsust moodustada ebaõnnestub. Teatepulk läheb Keskerakonna kätte, kes moodustab koalitsiooni EKRE ja Isamaaga. Ühesõnaga, võib juhtuda, et kõige olulisemad kõnelused käivad praegu mitte Reformierakonna, Isamaa ja sotside vahel, vaid Keskerakonna, EKRE ja Isamaa vahel. On arvestatav tõenäosus, et valimiste võitja jääb opositsiooni.“
Riigikokku pääsenud saadikute häältesaak
Reformierakond
Kaja Kallas Siim Kallas Urmas Paet Kristen Michal Urmas Klaas Jürgen Ligi Urmas Kruuse Toomas Kivimägi Heidy Purga Maris Lauri Marko Mihkelson Hanno Pevkur Kalle Laanet Ants Laaneots Taavi Rõivas Urve Tiidus Keit Pentus-Rosimannus Aivar Sõerd Annely Akkermann Arto Aas Liina Kersna Madis Milling Valdo Randpere Kristina Šmigun-Vähi Andres Sutt Kalle Palling Signe Kivi Jüri Jaanson Eerik-Niiles Kross Yoko Alender Vilja Toomast Andrus Seeme Johannes Kert Heiki Kranich
Keskerakond
Mihhail Kõlvart Jüri Ratas Raimond Kaljulaid Yana Toom Kadri Simson Taavi Aas Lauri Laats Tarmo Tamm Mihhail Stalnuhhin Aadu Must Jaak Aab Siret Kotka-Repinski Marika Tuus-Laul Mailis Reps Vadim Belobrovtsev Marek Jürgenson Enn Eesmaa Jaanus Karilaid Anneli Ott Kersti Sarapuu Maria Jufereva-Skuratovski Vladimir Svet Martin Repinski Vladimir Arhipov Mihhail Korb Kalev Kallo
EKRE
Mart Helme Henn Põlluaas Martin Helme Jaak Madison Leo Kunnas Siim Pohlak Peeter Ernits Uno Kaskpeit Anti Poolamets Helle-Moonika Helme Jaak Valge Urmas Reitelmann Rene Kokk Merry Aart Kert Kingo Riho Breivel Alar Laneman Ruuben Kaalep Paul Puustusmaa
Isamaa
Jüri Luik Helir-Valdor Seeder Urmas Reinsalu Raivo Tamm Aivar Kokk Tõnis Lukas Andres Metsoja Üllar Saaremäe Tarmo Kruusimäe Priit Sibul Viktoria Ladõnskaja-Kubits Sven Sester.
Sotsiaaldemokraadid
Marina Kaljurand Jevgeni Ossinovski Helmen Kütt Katri Raik Sven Mikser Riina Sikkut Heljo Pikhof Ivari Padar Indrek Saar Kalvi Kõva
Häältemagnetid ja erakondade esimehed
1. Kaja Kallas Reformierakond, esimees
2. Mihhail Kõlvart Keskerakond
3. Jüri Ratas Keskerakond, esimees
4. Mart Helme EKRE, esimees
5. Siim Kallas Reformierakond
6. Urmas Paet Reformierakond
7. Henn Põlluaas EKRE
8. Raimond Kaljulaid Keskerakond
9. Kristen Michal Reformierakond
10. Yana Toom Keskerakond
…..
33. Helir-Valdor Seeder Isamaa, esimees
…..
38. Jevgeni Ossinovski 2680 Sotsiaaldemokraadid, esimees
EI PÄÄSENUD RIIGIKOKKU
Kristina Kallas
Eesti 200, esimees
Züleixa Izmailova Rohelised, esimees
Kaul Nurm
Vabaerakond, esimees
Artur Talvik
Elurikkuse erakond, esimees
Riigikogu uustulnukad
EKRE
Leo Kunnas Siim Pohlak Anti Poolamets Helle-Moonika Helme Jaak Valge Urmas Reitelmann Rene Kokk Merry Aart Kert Kingo Riho Breivel Alar Laneman Ruuben Kaalep Paul Puustusmaa
Keskerakond
Mihhail Kõlvart Raimond Kaljulaid Taavi Aas Lauri Laats Marek Jürgenson Maria Jufereva-Skuratovski Vladimir Svet
Reformierakond
Kaja Kallas Siim Kallas Kristina Šmigun-Vähi Andres Sutt Andrus Seeme Heiki Kranich
Sotsiaaldemokraadid
Marina Kaljurand Katri Raik Riina Sikkut
Isamaa
Jüri Luik Raivo Tamm Üllar Saaremäe
ANDRES HERKEL: olen 20 aastat parlamendis töötanud, nüüd tõmban hinge
„Ma olen 20 aastat töötanud parlamendis ja korraga mitmel rindel. Selle aja jooksul pole päris puhkust olnud. Järgmised paar kuud tõmbaks hinge ja siis vaataks, mis edasi saab,“ ütleb Andres Herkel, kes uude riigikokku valituks ei osutunud.
„Võis ju ennustada, et väikeste erakondade puhul saab otsustavaks, kes suudavad omavahel koostööd teha,“ arutleb Herkel. „Aga koostööst ei tulnud suurt midagi välja ja Vabaerakonnas endas olid lahkarvamused, nii et nüüd tuleb seda kõike analüüsida.“ Herkeli arvates võiks parlamendis olla esindatud kuus-seitse erakonda, neist mõned suured ja stabiilsed ning paar väiksemat. Vabaerakonna toetus jäi seekord üpriski tagasihoidlikuks. Herkel sõnab selle peale, et valijate tahe on kindla ajahetke olukorra peegeldus. Igal juhul tänab Herkel kõiki valijaid, nii neid, kes tema poolt hääletasid, aga ka kõiki teisi, kes üldse valimas käisid.
VIKTOR VASSILJEV: „Vaja riigikogule vara tagasi anda ja siis elan normaalse inimese elu.“
„Lähen hommikul riigikokku – mul on kabinetti igasugust prahti kogunenud, see on vaja välja visata. Vaja on riigikogule vara tagasi anda ja siis elan normaalse inimese elu,“ kirjeldab oma lähemaid plaane valimistel riigikogust välja jäänud Viktor Vassiljev.
„Tänan muretsemast, aga mul on oma artiklid, honorarid, mina tulen toime,“ räägib teletohter Vassiljev. „Minu jaoks oli tulemus prognoositav, sest minu ringkonnas oli meil neli-viis tugevat kandidaati. Noored valiti, las teevad karjääri.“ Vassiljev kogus Põhja-Tallinnas 1720 häält ja sai selle ringkonna Keskerakonna liikmete seas neljanda koha. Selle tulemusega on ta oma ringkonnas Keskerakonna esimene asendusliige ega välista, et mingite liikumiste järel võib tal olla võimalik riigikogusse naasta. „Aga ma ei ole seda asja enese jaoks selgeks teinud,“ lisab ta. „Riigikogu töö ei ole eluunistus. Võib-olla noortele karjääri tegemiseks on. Kui ma oskaks kuidagi tiksuda, siis võiks ju minna, aga ma ei oska niisama olla.“
EIKI NESTOR: perekond saab lõpuks isa ja vanaisa kätte
„Ma olen olnud niigi pensionär töö kõrvalt. Inimesena noor, alles 65aastane. Perekond saab viimaks isa ja vanaisa kätte. Mu abikaasa on pensionär, mulle näib, et tal ei ole üldse aega. Elu on täis ootusi,“ kõlab riigikogu esimehe Eiki Nestori hääl reipalt vaatamata sellele, et uude riigikogu koosseisu teda ei valitud.
„Avalikust elust ma tagasi ei tõmbu,“ jätkab Nestor. „Kui ajalehed midagi valesti kirjutavad, siis võtan sõna. Aga saab rohkem Hiiumaal olla ja perega aega veeta.“ Nestori sõnul pole ta varasematel aastatel nii palju kampaaniat teinud kui sel korral, sest kandideeris Tartu- ja Jõgevamaal. See oli tema jaoks uus ringkond ja ta tunnistab, et Läänemaal ja saartel oleks tal olnud lihtsam kandideerida. „Ma olen meeskonnamängija ja saan aru põhjustest, miks mul oli vaja seal kandideerida,“ arutleb Nestor. „Aga ma tänan kõiki Tartu- ja Jõgevamaa valijaid.“
Nestor annab endale aru, et riigikogusse ei pruugi tal enam asja olla, sest asendusliikmete nimekirjas on ta päris lõpus. „Päris viimaseks ei jäänud,“ muigab ta.