Õhtuleht: Vastu võetud riigieelarve ei anna endisele rahandusministrile kuidagi rahu (Juhan Haravee)

21.12.2016Meediakajastus

“Tere, olen blogipidaja,” tutvustas end rahandusministeeriumis peetud 2017. aasta riigieelarve esitlusel riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd. Endine rahandusminister Sõerd oli otsustanud riigieelarve pressiesitlusel lagedale tulla küsimustega, mis jäid tal ilmselt hingele kripeldama varem Toompeal korraldatud eelarve arutelul.

Kolmapäeval esitleti rahandusministeeriumis esmaspäeval riigikogus vastu võetud järgmise aasta eelarvet. Eelmisest nädalast alates nii ööl kui ka päeval Toompeal küpsenud ülitähtis seadus on uue koalitsiooni esimene tõsiseltvõetav töövõit.

Opositsioonimaitse sootuks unustanud reformierakondlastele oli aga tänavune riigieelarve menetlemine kena meeldetuletus, et demokraatiat võib taastoota ka siis, kui rahvas magab.

Rahandusminister Sven Sester tutvustas ajakirjanikele veel kord värskelt seaduseks saanud riigieelarve suuri ja väikseid plusse. Valitsuse eesmärk on viia Eesti välja majandusseisakust, hoida ja tugevdada julgeolekut ning pöörata rahvaarv taas tõusule. Eesmärgi täitmiseks on aga vaja suurendada ühiskondlikku heaolu ja sidusust.

2017. aasta riigieelarve maht on 9,66 miljardit eurot. Võrreldes lõppeva aastaga kasvavad kulud 734 miljonit eurot, tulud aga 780 miljonit.

Kaitsekulud saavutavad tuleval aastal läbi aegade kõrgeima taseme ehk 2,2 protsenti SKTst. Kolme ja enama lapsega pere toetus kasvab 1. juulil 300 eurole, seitsme ja enama lapsega perede toetus aga 400 eurole kuus.

Keskmine vanaduspension tõuseb 5 protsenti ehk 20 euro võrra 416 euroni ning jääb maksuvabaks. Üksi elavad pensionärid, kelle pension jääb alla 470 euro kuus, saavad aastas 115 eurot toetust. Õpetajate keskmine palk lubatakse tõsta 120 protsendini Eesti keskmisest palgast.

Et rahandusministri rõõm värske eelarve üle ei ületaks sündsuse piire, oli end ajakirjanikele mõeldud esitlusele sokutanud ka endine rahandusminister ja praegune riigikogu rahanduskomisjoni liige, reformierakondlane Aivar Sõerd.

Tutvustanud end blogipidajana, asus Sõerd tasa tegema seda, mis mõni päev tagasi riigikogus eelarve arutelul tegemata jäi. Peent finantssõnavara filigraanselt valdav endine minister andis küsimustega tuld ja nõudis aru, miks on eelarve struktuurne positsioon just nii- või naasugune ja kas ikka tasub raisata riigiasutuste e-võimekusele 15 miljonit eurot.

Heatahtlik rahandusminister Sester mõistis kohe, et kolleeg Sõerd on rusikaviibutamisega lootusetult hiljaks jäänud: kaklusest ehk riigieelarve vastuvõtmisest oli eilseks saanud juba minevik.

Sester vastas lepitavalt, tülpimust hästi varjava muigega.