Õhtuleht: Võimuliit seadis lastetoetuse tõusu sõltuvusse kütuseaktsiisi tõusust (Maarius Suviste)

09.06.2015Meediakajastus

Kobarmaksueelnõu ja riigikogu ööistungite aegu on üles kerkinud küsimus, kas tõesti on lastetoetuse tõusul seos kütuseaktsiisi tõusuga. Ehk: kui aktsiisi ei tõsta, ei saa tõsta ka lastetoetust. “Lõpetage see jutt ja rahva hirmutamine,” ütleb keskerakondlane.

See küsimus oli jutuks ka esmaspäeval riigikogu suure saalis. “Ma kõigepealt parandan ühe olulise vea, mida kogu aeg rõhutatakse, nagu oleks lastetoetuse tõusul mingi seos kütuseaktsiisi tõusuga,” rääkis keskerakondlane Tarmo Tamm. “Andke andeks! Mismoodi nad omavahel seotud on? Kui keegi suudaks selle mulle ära seletada, siis saaksin tükk maad targemaks. Seal pole absoluutselt mitte mingisugust seost.”

Tamme sõnul on see üks riigieelarve tululiik ja kuhu ta lõpuks välja jõuab, seda ei ole võimalik jälgida, sest: “Kujutada ette, et kui oleks olnud lastetoetuse katteallikaks näiteks firmaautode käibemaksu tõus. Selleks aastaks planeeriti summa 47 miljonit, tegelikult laekub vist umbes 11 kuni 13 miljonit. Lapsed oleks selle aja peale nälga jäänud!”

“Lõpetage see jutt ja rahva hirmutamine ära, nagu oleks kuidagi seotud lastetoetused ja kütuseaktsiisi tõus. See on nii rumal jutt, et seda ei tohiks vähemalt minister rääkida,” ütles Tamm rahandusminister Sven Sesterile (IRL).

“Asju tuleb vaadata kompleksselt,” vastas Sester. “Fakt on see, et kui vaatate, mis hakkab lähiaastatel maksupoliitikas juhtuma, siis te näete seda, et inimeste reaalsissetulekud kasvavad, ja fakt on see, et see kasv ületab võimalikud aktsiisitõusudest tulenevad kulutused.”

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer (Reformierakond) ütles, et riigikogus on arutlusel eelnõu, millega langetatakse tööjõumakse, suurendatakse tulumaksuvaba miinimumi 154 eurolt 205 euroni ning tõstetakse lastetoetusi. Ta lisas, et nende eesmärkide realiseerimise katteallikatena tõstetakse muu hulgas alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi.

“Teisisõnu nihutatakse maksustamist otsestelt maksudelt rohkem tarbimisele ning vähendatakse väiksema sissetulekuga inimeste maksukoormust. Riigikogu töö halvamine ja valdkondlike maksuseaduste eelnõude menetlemise takistamine lükkab ohtu ka järgnevate seaduste vastu võtmise, sealhulgas lastetoetuse tõstmise,” rääkis Holsmer.

Endine sotsiaalkaitseminister, praegune riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Helmen Kütt (sotsiaaldemokraat) selgitas, et kütuseaktsiisi tõus ei ole otseselt seotud konkreetse lubadusega, vaid on üheks katteallikaks valitsusleppes kokkulepitu elluviimiseks. “Selle sidumine lastetoetuste tõusuga on pahatahtlik, sest sama hästi võiks öelda, et kaalukausil on kütuseaktsiisi tõstmine ja sotsiaalmaksu langetamine ühe protsendi võrra,” ütles Kütt.

Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas täna teisele lugemisele tulevale maksutõusude kobaraeelnõule 91 parandusettepanekut. Kuna Keskerakond tegi 97 parandusettepanekut ja Vabaerakond 11, siis on oodata pikka ja unetut ööistungit.

EKRE fraktsiooni juhi Martin Helme sõnul teeb fraktsioon koostööd opositsioonis, et rahva elujärge halvendavad seaduseelnõud, iseäranis kütuseaktsiisi tõus, läbi ei läheks: “Seisame nende kahjulike maksutõusude vastu viimase võimaluseni.”

Holsmeri sõnul lähevad Keskerakonna korraldatavad ööistungid maksumaksjale maksma umbes 15 000 eurot öö kohta (kantseleiametnike lisatöö, palk jne). “Ma kindlasti ei pea öö läbi kümneminutiliste vaheaegade võtmist konstruktiivseks debati vormiks riigikogus,” lisab ta.

Eelnõu: lastetoetus tõuseb

Eelnõu järgi on alates järgmisest aastast lastetoetus 50 eurot, 2018. aastast 55 ning 2019. aastast 60 eurot. Lastetoetuse suurus alates kolmandast lapsest peres ei muutu ning seda makstakse endiselt 100 eurot lapse kohta. Samas kolme- ja enamalapselistele peredele luuakse uus peretoetus – lasterikka pere toetus. Kolme kuni kuut last kasvatavale perele on see 200 eurot, seitset ja enamat last kasvatavale perele 370 eurot.