Pärnu Postimees: Andres Herkel: Kasvulangus kutsub valitsuse kainusele

20.09.2016Meediakajastus

Käesoleva aasta majanduskasvu prognoosi alandamine 1,3 protsendini on hoiatav sõnum, millest valitsuse moodustanud peavad koos adekvaatseid järeldusi tegema.

Kui eelmise aasta oktoobris tänavust riigieelarvet tutvustades nimetas rahandusminister Sven Sester 2,6protsendist majanduskasvu prognoosi konservatiivseks, siis nüüd oleme fakti ees, et see osutub lausa poole madalamaks.

Toona püüdis minister kõigiti naeruvääristada Vabaerakonna väidet, et prognoosid on liiga optimistlikud, aga kahjuks oli meil õigus. See pole siiski ainult meie seisukoht, näiteks on Eesti eelarvenõukogu esimees Raul Eametski juhtinud korduvalt tähelepanu, et majandusprognoos on tulvil soovmõtlemist.

Aprillis rahandusministrile esitatud arupärimises nentisime, et Eesti majanduskeskkond on ebakindel, pole oskustööjõudu, välisnõudlust ja ettevõtted pole rahvusvaheliselt konkurentsivõimelised.

Vaatamata korduvatele tähelepanu juhtimistele ja mitmele ettepanekule maksupoliitika vallas, pole valitsus olulisi algatusi majanduse elavdamiseks ja struktuurireformide tegemiseks ette võtnud.

Sisukaid samme paindlikumate töösuhete ja vähesema bürokraatia suunas pole samuti astutud. Selle asemel jätkatakse soovmõtlemist ja selle peegeldamist riigi rahanduse planeerimisel.

Üks peamisi põhjuseid, miks valitsus ei suuda olukordi adekvaatselt hinnata ega konkreetsete algatustega välja tulla, peitub minu meelest koalitsioonisisestes erimeelsustes.

Sellises õhkkonnas, kus ministrid sõnelevad haigekassa olukorra teemal, selmet seda lahendada ja pensioniea tõstmise suhtes teeb üks erakond ootamatut soolot ja teised hüüavad “Ei-ei-ei!”, pole võimalik sisukalt koos töötada, ammugi mitte makroökonoomilisi probleeme lahendada.

Kahjuks on poliitikas nii, et tihti peab olukord õige hull olema, et pooled loobuksid rühmaegoismist ja mõistaksid koostöö ja kompromisside vajalikkust.

Praegu hakkab see olukord kätte jõudma kõige fundamentaalsemas valdkonnas ehk riigi rahanduses.

Artikkel pärineb Andres Herkeli veebipäevikust www.herkel.net.