Pärnu.postimees.ee: Riik plaanib Eesti Energiale tuulepargiks anda 4,1 miljoni eest maad (BNS)

21.11.2016Meediakajastus

Rahandusministeerium plaanib anda Eesti Energiale üle 4,1 miljonit eurot väärt kinnistu Tootsi Suursoo alal, et riigifirma saaks sinna soovi korral tuulepargi rajada.

Kinnistu asub Pärnumaal Vändra vallas Metsakülas ning selle harilik väärtus on 4,1 miljonit eurot. Praegu haldab maatükki keskkonnaministeerium ja Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK), mis aga enda ülesannete täitmiseks kinnistut ei vaja, selgub ministeeriumi materjalidest.

Ministeerium märkis, et juulikuus kehtestas Vändra vallavolikogu Tootsi Suursoo ala ja tuulepargi esimese etapi teemaplaneeringu, mille järgi on kinnistute maakasutuste eesmärk püstitada 38 tuulikut ja kaks tuulemõõdutorni.

Valitsuse korralduse eelnõuga soovib rahandusministeerium, et rahandusminister kui riigi esindaja saaks volituse hääletada Eesti Energia aktsionäride üldkoosolekuna tegutsedes aktsiakapitali suurendamise poolt mitterahalise sissemaksena 4,1 miljoni euro väärtuses ehk kinnistu hariliku väärtuse võrra.

“Nimetatud vara üleandmine võimaldab riigile kuuluval äriühingul saavutada äriühingu eesmärke, täita omaniku ootuseid ning täita äriühingu nõukogu poolt kinnitatud äri- ja finantsplaani,” märkis rahandusministeerium.

Ministeerium lisas, et kui vara üle anda, saab seal toota tuuleenergiast elektrit. “Seega toetab käesolev korraldus võimalusi täita riiklikke Eesti energiamajanduse, Euroopa Liidu kliima- ja energiapoliitika ning Pariisi Kliimakonventsiooni eesmärke,” seisab seletuskirjas.

Veel oktoobris rääkis praegune rahandusminister Sven Sester, kes tõenäoliselt jääb samasse ametisse ka võimalikus Jüri Ratase valitsuses, et riigipoolne suurem sissemakse Eesti Energiasse jääb ilmselt 2018. aastasse, mitte ei toimu tuleval aastal.

Sester rääkis riigikogus tuleva aasta eelarve esimesel lugemisel, et sissemakse kerkib päevakorda 2018. aastal, kui Eesti Energia hakkab vastavalt oma äriplaanidele tegema suuremaid investeeringuid tuuleenergiasse Tootsis.

Eesti Energia kuulutas Tootsi Suuresoo tuulepargi kompleksi projekteerimise ja ehitushanke välja septmebrikuus. Tuuleparki rajatakse 46 tuulikut, millele Eesti Energia jätab õiguse veel kuus lisaks hankida ja tuulepark peaks valmima 2019. aasta lõpus.