Pärnu.postimees.ee: Tootsi tuulepargist saab Estonian Airi uus vaatus

18.01.2017Meediakajastus

Riigi otsuse tõttu eraldada Tootsi tuulepark Eesti Energiale on pöördunud Euroopa Komisjoni poole ja läinud kohtusse hulk tuuleenergia ettevõtteid, mis nõuavad otsuse tühistamist. Suurimat tuuleenergia tootjat esindava Allar Jõksi sõnutsi võib seda juba lugeda pretsedendiks.

“Sellise argumentatsiooni ja suurusjärguga vaidlust ei ole Eestis varem olnud,” rääkis Soraineni advokaadibüroo vandeadvokaat Allar Jõks, kes esindab vaidluses riigiga Nelja Energiat ja selle tütarfirmasid VV Tuulepargid, Aseri Tuulepark, Pakri Tuulepargid ja Hanila Tuulepargid.

Suurusjärgu all peab Jõks silmas kuni 15 miljoni eurost summat, mille ulatuses on riik tuuleenergia ettevõtete hinnangul andnud Tootsi Suursoo eraldamisel Eesti Energiale riigiabi.

Kuigi rahandusminister Sven Sester on seni oma vastustes nii tuuleenergia liidule kui riigikogu liikme Artur Talviku arupärimisele öelnud, et Tootsi Suursoo ala on Eesti Energiale eraldatud kõigi kehtivate õigusaktidega kooskõlas ega ole riigiabi, jäävad ettevõtjad teisele arvamusele.

“Meie arvates on tegemist riigiabiga, milleks Euroopa Komisjonilt ei ole luba küsitud. Ehk ma näen silmapiiril Estonian Airi uut vaatust,” märkis Nelja Energia gruppi esindav Jõks.

Jõksi jutu järgi kordub praegu sama muster nagu möödunud aasta lõpus tegevuse lõpetanud rahvusliku lennufirma puhul, kus riik andis riigiettevõttele abi, kuigi luba selleks ei olnud. Ainus erinevus võrreldes Estonian Airiga on see, et siis ei kaevanud ükski erafirma riiki kohtusse, kuna sel turul puudus konkurents.