Pärnu.postimees.ee: Valitsus Tori hobukeskuse loomist veel ei toetanud (Kadrin Karner)

01.02.2017Meediakajastus

Valitsus arutab tänasel kabinetinõupidamisel maaeluministeeriumi kava luua Tori hobumajanduse keskus.

Eelmise valitsuse ajal läks Tori hobukeskuse loomise plaaniga valitsukabinetti toonane maaeluminister Urmas Kruuse. Kava toona aga kabinetis toetust ei leidnud. Praeguses võimuliidus on küll Reformierakonna asemel Keskerakond ja paljud ministrikohad vahetunud, ent rahandusminister on praeguseski valitsuses Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluv Sven Sester.

Tamm ütles jaanuari lõpus BNSile, et ei saa olla kindel selles, et nüüd valitsuskabinetis arutades kava toetust leiab. “100protsendist kindlust ei saa kunagi olla, see pole koalitsioonilepingu punkt,” märkis ta. Ometi ütles Tamm, et ministeeriumi ja ministri ülesanne on sellega tegelda. “Muidu need hooned lagunevad ja see on meiegi vastutus. Me ei saa lasta seda isepoole teed minna.”

Kava näeb ette Tori hobumajanduse keskuse riigi sihtasutusena, et edendada hobumajandust ja kompetentsi selles vallas. Keskuse vara hulka kuuluks maaeluministeeriumi plaani kohaselt 950 hektarit maad, sealhulgas metsa, mille majandamisest saadud tulu aitaks teha keskuse loomiseks vajalikke investeeringuid.

Samuti saaks keskus kava järgi tulu teenustest nagu esindusoksjonid, jõudluskatsed, sport, treening- ja võistluskeskus, turism. Kokku panustaks riik keskuse käivitamisse ligikaudu 2,5 miljonit eurot. Urmas Kruuse on varem öelnud, et osa investeeringuid saaks teha maaelu arengukava (MAK) vahenditest.

Peale olemasolevate hoonete kordategemise oleks vaja püstitada sisemaneež ja rajada väljakuid.

Tegevuskava näeb tänavu ette sihtasutuse Tori Hobumajanduse Keskus moodustamist, sihtasutuse nõukogu nimetamist ja juhataja valimist. Samuti langetataks sel aastal sihtasutuse töö korraldamiseks vajalikud strateegilised otsused, koostatakse detailsem äriplaan ja investeeringute kava.

Tänavu algaks ka uute rajatiste projekteerimine, esitataks investeeringute taotlused, kaardistataks ja töötataks välja osutatavad teenused ja alustataks võimaluse korral investeeringute elluviimisega. 2018. aastal viidaks investeeringud ellu, palgataks lisapersonal ja alustataks teenuste osutamisega. Põhitegevuste etapiline käivitamine toimuks kava järgi aastatel 2019–2021.