Pealinn: Võitlus hinna tõusuga: Opositsioon kutsub majanduse kägistamise vastu appi presidendi
21.06.2015MeediakajastusMaksutõusude vastu jätkub visa võitlus – vaatamata sellele, et rahvalt enam kui 27 000 vastuhäält saanud maksutõus Reformierakonna, sotside ja IRL-i abil riigikogus läbi suruti, vaidlustas Keskerakond maksutõusu presidendi juures, nõudes selle välja kuulutamata jätmist.
Kobareelnõu läbisurumisel riigikogus kasutati vaid kriisi ajal lubatud teerullitaktikat, väidavad opositsioonipoliitikud.
Riigikogu kodukord lubab peaministri umbusaldusavaldust siduda eelnõu vastuvõtmisega, nagu see juhtus esmaspäeval, vaid üsna ekstreemsetel puhkudel, muu hulgas siis, kui tegemist on vähemusvalitsuse või kriisiga.
Seega pole vastuvõetud maksutõstmisseadus opositsiooni arvates legaalne. Maksutõusud suruti esmaspäevasel istungil seega küll läbi, sest peaministri umbusaldamine ei õnnestunud, kuid Keskerakond kutsus presidenti üles makse tõstvat seadust mitte välja kuulutama.
KADRI SIMSON: Viimane samm on presidendi teha
«Rõivas vassis parema valimistulemuse nimel,» ütles riigikogu Keskerakonna fraktsiooni juht Kadri Simson, kelle sõnul ei rääkinud peaminister enne valimisi sõnagi maksutõusudest.
«Päev enne valimisi Eesti Televisiooni otse-eetris eitas Taavi Rõivas selgesõnaliselt maksutõusude plaani,» lausus Simson. «On selge, et peaminister vassis edukama valimistulemuse nimel. Selline poliitika ei ole aga valitsusjuhi poolt aktsepteeritav, sest inimesed soovisid valitsust, kes pakuks lahendusi, mis viiks Eesti kiirema majanduskasvuni ning aitaks Põhjamaadele järele jõuda, valitsust, kes tegeleks väljarändega ning tagaks palgakasvu, mis aitaks järele seni tõusnud hindadele.»
Simsoni sõnul piiras valitsus kobareelnõud enda umbusaldushääletusega sidudes oluliselt opositsiooni õigusi. «See, mida riigikogu saalis tehti, nimetatakse nüüdsest paheliseks õigusloomeks.
See sai alguse masuaegadel, kui Eesti majanduses oli isegi Euroopa mastaapides väga ränk kukkumine -14% ühe aastaga. Peaministri umbusaldushääletust hääletati viimane kord üle kuue aasta tagasi, kui toonane peaminister Andrus Ansip vedas maksutõuse ja suuri kärpeid, olles ise napid mõned kuud varem öelnud, et kui see on kriis, siis sellises kriisis tema elada soovikski. See, mida Ansip tegi toona totaalse majandusliku valearvestuse oludes, on täna peaminister Taavi Rõivasele mugavusvalik. Paheline õigusloome ja selline maksutõusude läbisurumine pole meie arvates demokraatlik.»
Keskerakond esitas presidendile apellatsiooni, et ta seadust välja ei kuulutaks.
Varem on riigikogu esimees Eiki Nestor ja vabariigi president Toomas Hendrik Ilves kobareelnõusid kritiseerinud.
«Kui president leiab, et maksumuudatused on vastu võetud ebalegitiimsel viisil, võib ta seaduse ka välja kuulutamata jätta,» ütles Simson.
Ühe korra on president seaduseelnõu tagasi saatnud – siis, kui käibemaksu tõsteti ainult kahenädalase etteteatamisega. Toona ütles president, et see riivab tõsiselt Eesti ettevõtjate õiguskindlust. Praegu aga juhtus, et Taavi Rõivase valitsus oli otsustanud mugavusest siduda kõik olulisemad hääletused enda usaldushääletusega. President Toomas Hendrik Ilvesele kuuluvad 2009. a vabariigi aastapäeval öeldud sõnad, mida Keskerakond presidendile seaduse jõustamata jätmise nõudes ka meelde tuletab: «Vajadus teha karme ja kiireid otsuseid ei vabasta kedagi vastutusest säilitada Eesti demokraatlikku parlamentaarset riigikorda.»
* Seoses äsja vastu võetud maksutõusudega tõstetakse bensiinide aktsiisimäära 10 protsenti kolmel järgneval aastal. 1. jaanuarist 2016 tõstetakse diislikütuse aktsiisimäära 14 protsenti ning 10 protsenti aastatel 2017-2018. Kerge kütteõli aktsiisimäära tõstmisel järgitakse täpselt diislikütuse aktsiisimäära tõuse.
► Eriotstarbelise diislikütuse aktsiisimäär on alates 2016. aastast 27 protsenti diislikütuse määrast.
► Lisaks tõstetakse aastast 2017 majutusteenus-te käibemaksumäära 9 protsendilt 14 protsendile, mille vastu on hotellide ja restoranide pidajad jõuliselt protesteerinud.
► Seadusega langetatakse sotsiaalmaksu määra ühe protsendipunkti võrra, mida on omakorda kritiseerinud paljud arstid, sest muuhulgas halveneb sotsiaalmaksu langetamise tõttu tervishoiusüsteemi rahastamine. Maksulaekumine väheneb sel põhjusel 2017. aastal 33,8 miljoni euro võrra ning kahel järgneval aastal vastavalt 86 ning 91 miljoni euro võrra.
TOOMAS TEEVÄLI: Ka meil töötab inimesi, kes kasvatavad väikesi lapsi
Mitmed opositsioonisaadikud tsiteerisid eelmisel esmaspäeval riigikogu kõnepuldis hotelli LErmhage tegevjuhi Toomas Teeväli kirja, mille ta saatis kõikidele riigikogu liikmetele lootuses, et saadikud maksutõuse, sealhulgas turistide käibemaksu tõusu, vastu ei võta.
«Teie otsusest sõltub, kas oleme sunnitud koondama inimesi, või mitte,» kirjutas 122 toaga hotelli tegevjuht. «Ei hakka tooma välja numbreid, aga meie hotelli puhul tähendab see muudatus ka minimaalselt ühte lisakuud, kus peame (aprillis) mõtlema, kuidas ja millises järjekorras töötasusid maksta.»
Teeväli lisas, et ilmselt pole paljud riigitöötajad kursis, et madalhoo-ajal raha ei jätku ja et see muudatus võtab paljudelt töökohad. «Ka meil on tööl inimesi, kes kasvatavad väikseid lapsi,» kirjutas Teeväli. «Meil oleks rõõm tõsta nende töötasusid, kui me ei peaks teiselt poolt ära andma.»
Teeväli sõnul toetus hotellindus varem Vene ja Soome turule: «Meil on selle aasta esimese viie kuuga vene rahvusest majutujate hulk langenud 54%…»
«Ega Eesti poolt kostev säutsumine ja muud väljaütlemised pole turismi kuigivõrd soosivad,» märkis hotellijuht Pealinnale. «Naabrit me vahetada ei saa. Oma äris oleme väga sõltuvad Soomest ja Venemaal. Suuri kriisiplaane pole veel teinud, kuid neid peab edaspidi kindlasti tegema hakkama.»
Tema sõnul ei vasta tõele, et Aasia turistid kompenseeriksid Soomest ja Venemaalt ärakukkuvat turistide hulka. Aasia turiste pole madalhooajal ehk talvel ja varakevadel.
SESTER MAKSUTÕUSUDEST: Oleme ette-võtjasõbralikud, ilu on vaataja silmades
Rahaminister Sven Sester puistas riigikogus saadikute arupärimistele vastates värvikaid mõtteid. Vaatamata maksutõusudele peetakse end ettevõtja-sõbralikeks, ilu olevat vaataja silmades ning Eesti turismi päästvat liinid Euroopasse.
Krista Aru Vabaerakonnast ütles muu hulgas, et ta pole leidnud sotsiaalanalüüsi maksutõusu eelnõu seletuskirjast. «Olete väitnud, et on palju eksperte, kes nimelt?» küsis Aru.
Sester kostis, et ilu on vaataja silmades. «Kes saab olla parem ekspert kui need, kes turul tegutsevad? Nendega on nõu peetud.»
Riigikogu liikme Viktor Vassiljevi (KE) küsimusel vastates kostis Sester lakooniliselt, et peab end jätkuvalt ettevõtjasõbralikuks. Hotelli tegevjuht Toomas Teeväli, kes kutsus üles kirjas riigikogu saadikutele maksutõuse mitte jõustama, nentis Pealinnale, et mitmetele küsimustele jättis Sester sisuliselt vastamata. Mis puudutab aga väidetavat spetsialistide ärakuulamist, siis Teeväli sõnul eiras valitsus kavakindlalt hotellide ja restoranide liidu hoiatusi, mida maksutõus hotellidele kaasa toob. Muude huvitavate mõtete hulgas poetas Sester mõnegi turismiettevõtjaid ohkama paneva lause, nagu et otseliinide avamine Euroopasse olevat selline suur prioriteet, mille nimel peaksime tulevikus tööd tegema. Lisaks peab Sesteri meelest tähelepanu pöörama eri turismiatraktsioonide rajamisele maakondadesse.
ANDRES HERKEL: Kas tegemist on vale või pigem hämaga?
Andres Herkel Vabaerakonnast heitis riigikogus esinedes valitsusele ette, et maksutõstmine on vale nii sisult, vormilt kui ka menetlemise viisilt, küsides ühtlasi, kas enne valimisi maksutõuse maha vaikides peaminister valetas või pigem hämas.
«Jah, valitsus on toonud riigikogu ette pahelise seaduseelnõu,» märkis Herkel eelmisel esmaspäeval riigikogu kõnepuldis. «Nüüdseks on see vastu võetud. Meil on härra peaministrile ka isiklikke etteheiteid. Küsimus on selles, kas see on vale või häma. Kas see oli nüüd vale, et enne valimisi ei räägitud sellest, millised maksumuudatused on kavas, või oli see lihtsalt häma.»
Herkel ütles, et valitsus pani eriarvamustele mõneks ajaks küll n-ö jõuga kaane peale, aga see ei tähenda, et see poliitika oleks hea, mida peaministri juhtimisel nende maksumuudatustega teostatakse. «Vastupidi, ma kordan veel kord, need täna juba läbihääletatud maksumuudatused on vildakad nii oma sisult, vormilt kui ka menetlemise viisilt riigikogus,» ütles Herkel. «Valitsusel tõepoolest puudub edasiviiv visioon, kui maksumuudatused on suunatud eeskätt sellele, et täita erinevaid valimislubadusi, mitte sellele, et pikas vaates reguleerida Eesti majanduse arengut.»
EKRE LIIGE MARTIN HELME: Oleme Eesti majanduse kägistamise vastu
Riigikogu opositsioonilise, Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juht Mart Helme rääkis riigikogus, et kuna praeguse valitsuse eestvedamisel jätkab Eesti kindlalt edasi, teed kuristikku, tuleb püüda erakorraliste valimiste poole.
«Nad ei ole üles ehitanud mitte midagi, nad on oma kogu teadliku elu saanud palka maksumaksja käest,» rääkis Helme koalitsioonipoliitikute uuest põlvkonnast. Pealinnale kommenteeris Helme, et lisaks eelarveme-netluse n-ö kinnijooksutamisele, kus on võimalik teha koostööd mõnede koalitsioonierakondadega, on võimalik valitsuse kukkumine massiliste rahvarahutuste kaudu. Need omakorda on esile kutsutud massiimmigratsioonist, milleks valitsus praegu valmistub, kuid mille tegeliku ulatuse ja tagajärgede osas jätkuvalt rahvale hämatakse. Mart Helme poeg Martin Helme lausus riigikogu saalis, et usaldus ühiskonnas ei võrdu 59 häälega siin saalis. «Peaministril puudub ühiskonnas usaldus,» nentis ta. «Meie jaoks on põhjus, miks me sellele umbusaldushääletusele oma toetuse anname, tegelikult selles, et meie hinnangul ei ole peaminister adekvaatne. See ilus muinasjutt, mida ta meile siin räägib, tundub, et ta usub seda ise ka. Probleem on selles, et keegi teine ei paista seda uskuvat. Peaminister elab oma fantaasiamullis, millel on väga vähe pistmist selle reaalsusega, mis on tegelik Eesti elu. Me protesteerima valetamise vastu, Eesti majanduse kägistamise vastu ning Eesti inimese elujärje halvendamise vastu.»